Peruwiańskie miasteczko zostało zniszczone pzez gigantyczne pęknięcia ziemi

Kategorie: 

Źródło: YouTube/FAMECO PRODUCCIONES, VÍCTOR ZEA

Gigantyczne osuwisko w Lutto Kututo w peruwiańskim regionie Cusco spowodowało zniszczenie ponad 100 domów i ogłoszenie przez rząd stanu wyjątkowego. Zdarzenie to miało miejsce w marcu 2018 r., jednak jak się okazuje, pęknięcia stają się coraz większe i obejmują obecnie powierzchnię ponad 30 hektarów.

W tej chwili ziemia w tym regionie pozostaje wyjątkowo niestabilna, a rozmiar pęknięć stale się powiększa. Według geologów ponad milion metrów sześciennych ziemi i gruzu spadło pod powierzchnię skorupy, powodując katastrofalne zniszczenia. Taka ilość ziemi mogłaby wypełnić 480 basenów olimpijskich.

Pierwsze szczeliny pojawiły się w Lutto Kututo już w 1998 roku, jednak były one niewielkie. W miarę sukcesywnego powiększania się pęknięć, okoliczni mieszkańcy wypełniali je kamieniami i ziemią. Osuwiska nie wydawały się być problemem aż do 2017 roku, kiedy sytuacja stała się na tyle poważna, że rząd rozpoczął przesiedlanie mieszkańców.

W końcu, w marcu 2018 roku, ziemia dosłownie rozstąpiła się w kilku miejscach tworząc szczeliny o głębokości do 38 metrów i pochłaniając większość miasta.

Gigantyczne pęknięcia zostały spowodowane przez wymywanie gleby przez ulewne deszcze, które padają w tym regionie od listopada do marca. Deszcz wsiąka w ziemię, która zaczyna przemieszczać się pod wpływem wilgoci. Gleba zaczyna pękać, a jej dolne warstwy zaczynają migrować. Zjawisko to jest stosunkowo częste w Ameryce Południowej, gdzie rejestruje się obfite opady deszczu.

Obecnie 106 rodzin zostało przesiedlonych do prowizorycznych baraków. Rząd planuje zapewnić wysiedlonym mieszkańcom lepsze warunki, jednak ze względu na trudne warunki jest to powolny proces. Co więcej, pękanie ziemi postępuje, a szczeliny zajmują coraz większą powierzchnię.

Geolodzy opracowują obecnie modele 3D osuwiska, które mogą pomóc w zahamowaniu procesu, jednak dotychczas nie znaleziono rozwiązania problemu. Postępujące pękanie ziemi może wkrótce stać się zagrożeniem dla kolejnych mieszkańców.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Skomentuj