DARPA opracowuje drony wojskowe sterowane za pomocą umysłu

Kategorie: 

Źródło: Damian Gorczan, Pixabay.com

Pentagon planuje opracowanie technologii, która pozwoliłaby na kontrolowanie dronów za pomocą umysłu. Nowatorska idea jest kierowana do żołnierzy i mogłaby stać się niezwykle śmiercionośną bronią.

Program finansowany przez DARPA jest prowadzony przez neurologa, doktora Ala Emondi i został uruchomiony w marcu 2018 roku. Zasadniczym wyzwaniem jest stworzenie nowatorskiego interfejsu mózg-komputer, który nie będzie wymagał wszczepienia implantu.

W maju 2019 r. przyznano fundusze sześciu zespołom naukowców z USA na realizację tego celu. Każdy z nich podchodzi do problemu z nieco innej perspektywy. Na przykład zespół z Carnegie Mellon University testuje, czy sygnały elektryczne i ultradźwiękowe mogą działać jako część interfejsu mózg-komputer, podczas gdy grupa z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa bada żywotność światła w podczerwieni.

Stworzenie urządzenia, które pozwoliłoby żołnierzom kontrolować drony za pomocą umysłów, rodzi różnego rodzaju niepokojące pytania. Co się stanie, jeśli żołnierz przypadkowo pomyśli o manewrze? Co jeśli wróg przechwyci jedno z urządzeń?

Mimo pewnych hipotetycznych przeszkód, stworzenie tego typu interfejsu byłoby rewolucyjne, nie tylko dla wojska. Możliwość sterowania urządzeniami za pomocą myśli mogłoby zostać użyte w smartfonach oraz innych urządzeniach z dostępem do Internetu. Ponadto, użycie go w technologiach medycznych mogłoby by umożliwić komunikację z chorymi o ograniczonej sprawności ruchowej, a także ułatwić ich codzienne życie.

Obecnie zespoły badawcze testują możliwości stworzenia tego typu interfejsu, jednak  jego powstanie może być jak najbardziej prawdopodobne.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

DARPA żeby przetrwać i

DARPA żeby przetrwać i uzasadnić nareszcie sensownie swój sens istnienia,nareszcie powinna opracować logiczną geopolitykę dla USA.To jest bardziej pożyteczne niż 1000 wątpliwych "znalazków" z nosa wymyślań DARPA.

Skomentuj