Grafen może wywołać energetyczną rewolucję

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Badacze odkryli, że grafen może wychwytywać metan, który może następnie służyć jako źródło energii. Zastosowanie innowacyjnej technologii może znacznie usprawnić proces spalania metanu, a na dodatek metoda ta jest przyjazna dla środowiska.

Metan jest wytwarzany przez bakterie beztlenowe, które rozkładają materiał organiczny pod nieobecność tlenu. Oczyszczalnie ścieków są idealnym środowiskiem do jego powstawania i wytwarzają około 25 milionów ton rocznie.

 

Wychwytywanie i spalanie metanu zapobiega jego przedostaniu się do atmosfery, gdzie jest on znacznie silniejszym gazem cieplarnianym niż dwutlenek węgla. Energia powstała w wyniku spalania jest znacznie przyjaźniejsza dla środowiska, niż inne paliwa kopalne. Problemem są jednak zanieczyszczenia, które często powstają przy wytwarzaniu się metanu. Jest to m. in. dwutlenek węgla, który utrudnia spalanie. Dr Rakesh Joshi z University of New South Wales wykazał, że membrany grafenowe mogą skutecznie oddzielać metan od innych gazów, sprawiając, że pozyskiwanie i spalanie odpadowego metanu będzie bardzo opłacalne.

Joshi początkowo próbował użyć grafenu jako filtra, który oczyszczałby wodę. Okazało się, że materiał jest w stanie usunąć 99% zanieczyszczeń wody. W trakcie tego procesu badacz zdał sobie sprawę, że grafen odfiltrowuje również metan. Joshi postanowił ulepszyć siatkę filtrującą poprzez dostosowanie rozmiaru oczek w grafenie. Okazało się również, że użycie tego materiału jest obecnie najtańszą i najskuteczniejszą spośród innych opcji.

 

Mimo obiecujących możliwości, skuteczność tej techniki została potwierdzona jedynie w laboratorium. Badacze są jednak dobrej myśli i uważają, że zastosowanie może równie dobrze sprawdzić się w realnych warunkach. Dr Joshi potwierdza, że praca nad wynalazkiem jest obecnie jego celem na przyszłość.

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.7 (3 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika kaliszak

O grafenie slyszymy, czytamy

O grafenie slyszymy, czytamy od wielu lat i nic w tym temacie sie nie dzieje...cały czas grafen jest nasza nadzieją, niespelniona nadzieja, jak nasi polscy pilkarze...sa caly czas zdolni i perspektywiczni a poza Lewandowskim żaden nie odnioslskukcesu, jako reprezentacja nawet Lewandowski ponosi kleske za klęską a Polska na wszystkich ostatnich imprezaxh dostaje solidny wpier... od kazdego.Tak samo z grafenem...jest swietny, cudowny i najbardziej perspektywiczny ...alejak przychodzi co do czego  to nigdzie sie go nie uzywa,baterie w smartfonach sa litotojonowe, całatechnologia jest na materialach sprzed  lat. Grafen to słowo wytrych...tylko,ze nic tym wytrychem nie da sie otworzyc....

Skomentuj