Huragany wywołują podwodne trzęsienia ziemi

Kategorie: 

Źródło: NASA

Obserwacje najpotężniejszych huraganów na Atlantyku wykazały, że powodują one nietypowe trzęsienia ziemi występujące na dnie oceanu. Wstrząsy są prawdopodobnie powodowane przez wibracje powstające na skutek cyklonów szalejących na powierzchni.

 

Naukowcy doszli do wniosku, że ogromne burza na powierzchni Atlantyku wywierają również znaczący wpływ na dno oceaniczne. Na skutek dużych huraganów dochodzi do drgań, któe skutkują trzęsianiami dna. Nie są one bardzo silne, ale występują dość często o czym dotychczas naukowcy nie wiedzieli.

 

Ustalono, że podczas burz lub gdy wieje silny wiatr pompuje to ocean energią i wytwarza silne fale. Powoduje to drgania, które oddziałują następnie z powierzchnią dna, tworząc w ten sposób potężne źródła aktywności sejsmicznej. Nie niesie to jednak za sobą żadnych negatywnych konsekwencji. Wstrząsy te rzadko przekraczają 3 stopnie w skali Richtera.

Eksperci sądzą, że mamy do czynienia z zupełnie nowym rodzajem aktywności sejsmicznej. Generowane przez huragany wstrząsy nazwano nawet "stormquake" czyli "burzotrzęsienie". Artykuł opisujący ten mechanizm został opublikowany przez czasopismo naukowe Geophysical Research Letters.

 

 

 

Ocena: 

Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Felipesku

Chwila chwila... czyli mamy

Chwila chwila... czyli mamy kolejne dowody na to ze planeta sama generuje poterzne dawki czystej energii i to na wiele roznych sposobow a my... nadal placimy za brudna energie produkowana przy wykorzystaniu pracy ludzkich rak... Ze niby nie da sie okielznac energii churaganu lub pioruna.... prosze nie blaz sie... wszystko sie da tylko ty nie umiesz maly czleku.

Portret użytkownika Ha$s

,,Pierwotna czarna dziura na

,,Pierwotna czarna dziura na obrzeżach układu Słonecznego,, powstała jeszcze w czasach Wielkiego Wybuchu .....co oni tam kurła ćpią ? Teraz ,,wiater,, trzęsienia ziemi robi !!! Kurła JPDRL ...to są efekty ruchów planet, ciał niebieskich, efektem działania sił grawutacyjnych ...po to zamykali przy pomocy służb oserwatoria Słońca żeby teraz takie kocopały sadzić ?!?!? Mają Nas za tak głupich ?!!?!?

Skomentuj