Wielka Brytania po raz pierwszy uzyskała więcej energii ze źródeł odnawialnych, niż z paliw kopalnych

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Wielka Brytania skutecznie zastępuje paliwa kopalne źródłami odnawialnymi. W III kwartale 2019 roku, aż 40% wyprodukowanej energii elektrycznej pochodziło ze źródeł odnawialnych. Tym samym Wielka Brytania po raz pierwszy od 137 lat opierała się głównie na odnawialnych źródłach energii.

 

Dane brytyjskiego operatora sieci przesyłowej National Grid wskazują, że od lipca do września, odnawialne źródła energii – farmy wiatrowe, panele słoneczne, biomasa i elektrownie wodne - wygenerowały około 29,5 terawatogodzin energii. Dla porównania, z paliw kopalnych, czyli z węgla, gazu i ropy, pozyskano 29,1 terawatogodzin energii.

 

Udział odnawialnych źródeł energii w wytwarzaniu energii elektrycznej wyniósł 40%, natomiast udział paliw kopalnych był na poziomie 39%. Pozostałe 21% energii pochodziło głównie z elektrowni atomowych. Wzrost produkcji energii ze źródeł odnawialnych spowodowany jest uruchomieniem nowych farm wiatrowych.

Jeszcze 10 lat temu, udział paliw kopalnych na brytyjskim rynku energii elektrycznej wynosił aż 80%. Wielka Brytania zamierza całkowicie zastąpić paliwa kopalne odnawialnymi źródłami energii. Rząd planuje zamknąć wszystkie elektrownie węglowe do 2025 roku.

 

Jednak ekologiczne działania Wielkiej Brytanii nie pozwolą zmniejszyć globalnych emisji dwutlenku węgla, jeśli jej najwięksi emitenci – Chiny i Stany Zjednoczone - nie przejdą na energię odnawialną.

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika nn

A moze podaj jaka jest

A moze podaj jaka jest zasobność UK w węgiel? prawie żadna - źródła wyczerpane, jak we Fracji i Niemczech - dlatego nagonka na Polskę - aby wydoić bo u nas nie ma normalnej opozycji..

Głosuj przeciw
-21

nn

Skomentuj