Były naukowiec NASA twierdzi, że dowody na obecność życia na Marsie zdobyliśmy dawno temu

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Światowe agencje kosmiczne poszukują śladów obecności życia w kosmosie. Badania skupiają się między innymi na Czerwonej Planecie oraz na księżycach Jowisza i Saturna. Tymczasem były naukowiec NASA uważa, że dowody na istnienie pozaziemskiego życia bakteryjnego zostały odnalezione już dawno temu.

 

Gilbert Levin wskazuje na misję kosmiczną Viking z 1975 roku, nad którą pracował. Amerykańska agencja NASA wysłała wtedy na Marsa dwie pary orbiterów i lądowników, aby wykonać badania pod kątem biologicznym. Była to pierwsza amerykańska misja na Czerwoną Planetę, która pozwoliła dostarczyć na Ziemię materiał do dalszych analiz.

 

Podczas tej misji, lądownik wymieszał próbkę marsjańskiej gleby z roztworem składników odżywczych na bazie azotu, który oznakowano unikalnym radioaktywnym związkiem węgla. Agencja NASA zakładała, że jeśli w tamtejszej glebie istnieją mikroorganizmy to zaczną metabolizować składniki odżywcze i będą uwalniać radioaktywnym dwutlenek węgla.

Wstępne wyniki tego eksperymentu były pozytywne. Co więcej, test został wykonany przez dwa marsjańskie lądowniki, które pracowały w odległości 6 500 km od siebie i potwierdziły obecność mikroorganizmów. Gilbert Levin twierdzi, że podobne badania, które zostały przeprowadzone na ziemskiej glebie zdają się wspierać wyniki badań misji Viking.

 

Jednak zdaniem agencji NASA, dalsze eksperymenty nie dostarczyły „wyraźnych dowodów” na obecność żywych mikroorganizmów na Czerwonej Planecie, dlatego oficjalnie nie uznano tych wyników. Gilbert Levin próbuje przekonać agencję, aby przeprowadziła dalsze badania w oparciu o misję Viking. Jednak NASA angażuje się teraz w nową misję Mars 2020 i nie zamierza zmieniać zdania.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Skomentuj