Norwegia ustawowo sprzeciwia się wycince lasów

Kategorie: 

Źródło: World Wildlife Fund, Pixabay.com

Norwegia stała się pierwszym krajem, który ustawowo zakazał deforestacji. Norweski parlament zatwierdził pomysł, według którego ​​polityka zamówień publicznych nie będzie mogła obejmować produktów przyczyniających się do wycinki drzew, a w szczególności lasów deszczowych. 

Wszelkie działania przyczyniające się do deforestacji na całym świecie będą wstrzymywane. Ustawę zaproponowała Komisja ds. Energii i Środowiska Parlamentu Norweskiego w ramach Planu działania na rzecz różnorodności przyrody. Główną siłą lobbingową w walce o uchwalenie planu była organizacja Rainforest Foundation Norway.

„To ważne zwycięstwo w walce o ochronę lasów.” – powiedział w oświadczeniu Nils Hermann Ranum, szef polityki i kampanii w Rainforest Foundation Norway. – „W ciągu ostatnich kilku lat wiele firm zobowiązało się do wspierania ochrony lasów na całym świecie. Przyłączenie się rządu do tego pomysłu jest niezwykle ważne.”

Produktami, które w największym stopniu przyczyniają się wycinki lasów deszczowych są: wołowina, olej palmowy, soja oraz drewno. Głównymi eksporterami produktów są kraje Ameryki Południowej – Argentyna, Boliwia, Brazylia, Paragwaj, lecz także Indonezja, Malezja i Papua Nowa Gwinea. Państwa te były odpowiedzialne za 40% deforestacji lasów deszczowych w latach 2000–2011.

Według WorldWatch Institute norweski rząd ogłosił pomoc finansową w wysokości 250 milionów dolarów na rzecz ochrony lasów Gujany. Kraj otrzymał pieniądze w ciągu czterech lat, począwszy od 2011 do 2015 roku.

 

Partnerstwo jest częścią inicjatywy ONZ „Redukcja emisji pochodzących z wylesiania i degradacji lasów”, która rozpoczęła się w 2008 r. Gujana jest wyjątkowa wśród swoich partnerów w tej inicjatywie, ponieważ w porównaniu do innych państw, lasy tego kraju nie są wycinane w masowy sposób.

 

Oprócz tego, w 2015 r. Norwegia wypłaciła Brazylii miliard dolarów, aby zapobiec dalszej degradacji lasów równikowych. Deforestacja brazylijskiej Amazonii zmniejszyła się o ponad 75% w ciągu ostatniej dekady, co stanowi największą pojedynczą redukcję wycinki w tym okresie. Pomoc finansowa uratowała ponad 85 tys. km2 lasów deszczowych przed wycinką.

Oprócz pomocy finansowej w kwestii ochrony lasów, Norwegia uruchomiła plan ochrony różnorodności biologicznej. Skandynawski kraj może stanowić przykład dla innych państw, które oprócz pomocy finansowej, mogą rezygnować z produktów powodujących degradację lasów deszczowych.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl

loading...


Komentarze

Skomentuj