Naukowcy próbują potwierdzić, że Wielki Wybuch rzeczywiście miał miejsce!

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Zgodnie z teorią Wielkiego Wybuchu, nasz Wszechświat powstał około 13,8 miliarda lat temu w wyniku kosmicznej eksplozji, gdy materia i energia zaczęły rozprzestrzeniać się we wszystkich kierunkach. Uważa się, że okres kosmicznej inflacji odpowiada wielkoskalowej strukturze Wszechświata i wyjaśnia, dlaczego kosmos i mikrofalowe promieniowanie tła wydają się być w dużej mierze jednorodne we wszystkich kierunkach. Dotychczas nie udało się pozyskać dowodów, które jednoznacznie potwierdzałyby hipotezę inflacji kosmologicznej lub wykluczały teorie alternatywne, lecz dzięki najnowszym badaniom, naukowcy być może opracowali sposób na przetestowanie jednej z kluczowych części kosmologicznego modelu Wielkiego Wybuchu.

 

Teoria kosmicznej inflacji stwierdza, że 10−36 sekund po Wielkim Wybuchu, osobliwość, w której koncentrowała się cała materia i energia, zaczęła się rozszerzać. Uważa się, że epoka kosmologicznej inflacji trwała do 10−33–10−32 sekund po Wielkim Wybuchu, po czym zwolniło się tempo rozszerzania Wszechświata. Według tej teorii, początkowa ekspansja kosmosu była szybsza niż prędkość światła.

 

Teoria pomaga wyjaśnić, dlaczego istnieją prawie takie same warunki w odległych od siebie regionach Wszechświata. Jeśli kosmos pochodzi od maleńkiej objętości przestrzeni, która urosła do rozmiarów większych, niż jesteśmy w stanie zaobserwować, wyjaśniałoby to, dlaczego wielkoskalowa struktura Wszechświata jest niemal jednolita i jednorodna.

 

Istnieją także inne teorie, wyjaśniające powstanie Wszechświata, lecz dotychczas brakowało zdolności do falsyfikacji którejkolwiek z nich. Dlatego zespół astronomów z Uniwersytetu Harvarda i Centrum Astrofizyki Harvard-Smithsonian w Cambridge opracował niezależny od modelu sposób odróżniania inflacji od alternatywnych scenariuszy. Zgodnie z tą propozycją, ogromne pola w pierwotnym Wszechświecie doświadczałyby fluktuacji kwantowych i perturbacji gęstości, które bezpośrednio rejestrowałyby skalę wczesnego Wszechświata w funkcji czasu, tj. działałyby jako „standardowy zegar Wszechświata”.

Źródło: NASA/WMAP

Dokonując pomiaru sygnałów, które miałyby pochodzić z tych pól, kosmologowie byliby w stanie stwierdzić, czy zostały zaszczepione jakiekolwiek zmiany w gęstości podczas fazy kurczenia się lub rozszerzania wczesnego Wszechświata. Pozwoliłoby to wykluczyć alternatywy dla teorii kosmicznej inflacji.

 

Perturbacje te byłyby źródłem wszelkich zmian gęstości, obserwowanych przez astronomów we Wszechświecie. To, w jaki sposób te warianty zostały ukształtowane, można określić obserwując tło Wszechświata – a konkretnie, jego rozszerzanie się lub kurczenie.

 

Astronomowie zidentyfikowali potencjalny sygnał, który można byłoby zmierzyć z pomocą dostępnych obecnie instrumentów badawczych, takich jak obserwatorium kosmiczne Plancka, Sloan Digital Sky Survey, VLT Survey Telescope, czy Dragonfly Telescope. W poprzednich badaniach sugerowano, że zmiany gęstości pierwotnego Wszechświata można wykryć poszukując dowodów na niegaussowości, które są korektami dla funkcji Gaussa przy pomiarze wielkości fizycznej - w tym przypadku, mikrofalowego promieniowania tła.

 

Powstanie Wszechświata jest prawdopodobnie jedną z największych zagadek nauki i kosmologii. Jeśli stosując powyższą metodę będzie można wykluczyć alternatywne teorie, przybliży nas to o krok do zrozumienia początków czasu, kosmosu i samego życia.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika SurvivorMan

O... Jest naczelny frustrat

O... Jest naczelny frustrat ZnZ...
Chłopcze... Archeologia, Paleontologia, Antropologia, Genetyka czy mało znana nauka której nazwy ktoś taki jak ty zapewne nigdy nawet nie słyszał, czyli Paleoetnobotanika, już dawno to udowodniły dając światu całe tony wzajemnie się zazębiających i uzupełniających dowodów... Książek to opisujących masz mnóstwo więc marsz po wiedzę do biblioteki (najlepiej jakiejś uniwersyteckiej), księgarni naukowej, albo chociaż się wysil i zrób sobie wycieczkę do Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie, gdzie mają dział epoki kamienia i eksponaty wydobyte na terenie Polski z czasów na dłuuuugo przed wydarzeniami opisanymi w mitologii semickich Nomadów... Ja za ciebie tego nie zrobię leniwy zindoktrynowany osobniku, tym bardziej że dowody naukowe, to nie puste frazesy typu: "I wtedy Bóg rzekł.Bye

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Portret użytkownika SurvivorMan

Minusy bez merytorycznej

Minusy bez merytorycznej odpowiedzi... Hmmm, jak ja to kocham Hura
Fani semickich mitologii, nie mają nic na swoją obronę, więc przypuszczają atak niejednokrotnie połączony z wyzwiskami, nieudolnie próbując w ten sposób ratować swoje "racje" ROFL

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Portret użytkownika Tomasz123

Do inżynier magister.Ja też

Do inżynier magister.Ja też wierzę ,że Bóg stworzył Wszechświat i Ziemię ,ale nie w sześć 24-godzinnych dni .Zadam Ci pytanie :co i jak oświetlało Ziemię w pierwszym,drugim i trzecim dniu,skoro wg Ciebie Słońce,gwiazdy i Księżyc powstały dopiero w czwartym dniu?

Portret użytkownika SurvivorMan

To od razu tradycyjne w

To od razu tradycyjne w takich przypadkach, szybkie pytanko z mojej strony:
Który Bóg stworzył świat i skąd wiadomo że akurat ten a nie inny (wszak na świecie według różnych źródeł mamy od 4000 do 10000 religii i nawet jeśli pominiemy odłamy tej samej religii, to i tak Bogów są setki)? Dirol
A co do absurdów dzieła "stworzenia" z Księgi Rodzaju, dotyczących światła i ciemności, to całkowicie się zgadzam... Ale nie trudź się... Nie uzyskasz odpowiedzi w tej i innych kwestiach od wyznawców Biblii z prostej przyczyny: Większość z nich nigdy nawet nie przeczytała swojej świętej książki i nawet nie wie, że absurd który wymieniłeś został w "świętym" tekście popełniony... Powiem więcej... Od tego momentu, takie absurdy i wzajemnie wykluczające się zapisy, zaczynają sypać się garściami, a wymieniać je można do późnego wieczora Dirol

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Portret użytkownika Tomasz 123

Do SurvivorMan.Czy znasz

Do SurvivorMan.Czy znasz starożytną księgę ,pisma itp.,w której jakiś"bóg" sumeryjski,hetycki ,indyjski itd.wypowiada się wielokrotnie bezposrednio do czytelników ,m.in ,że to on stworzył wszystko(Wszechświat,Ziemię,Słońce,gwiazdy itp.) ?Te sprawozdania, o których słyszałem i czytałem ,przeważnie opowiadają o działalności tego,czy owego "boga".Zawierają opisy stworzenia ,które nie pasują do etapów formowania Ziemi.                                                                                                      Natomiast Wszechmocny Bóg Jehowa(Jahwe),dobitnie wypowiedział się w tej sprawie:" (5) Jam jest Jahwe i nie ma innego, poza mną - nie ma boga! Ja cię przepaszę, chociaż mnie nie znałeś, (6) aby poznano od wschodu słońca i od zachodu, że poza mną nie ma nikogo! Jam jest Jahwe - i nie ma innego! (12) Jam ziemię uczynił, i Jam stworzył na niej człowieka. Moje to ręce rozpięły niebiosa, a wszystkim ich hufcom wydaję rozkazy!  (18) Bo tak mówi Jahwe - Stworzyciel nieba, On - Bóg, Stwórca ziemi, On, który ją uczynił, utwierdził w posadach, a nie po to ją stworzył, aby była pusta, lecz ukształtował ją, by na niej mieszkano: - Ja jestem Jahwe i nie ma innego! (19) Nie przemawiałem w ukryciu, w ciemnych ustroniach ziemi. Nie mówiłem potomstwu Jakuba: Na próżno mnie szukajcie! Ja, Jahwe, zapowiadam sprawiedliwie i rzeczy prawe oznajmiam. (20) Zgromadźcie się i przybądźcie, przystąpcie wy wszyscy, ocaleni spośród narodów! Nierozumni są ci, którzy noszą swe drewniane bożyszcza i modlą się do bożka, który zbawić nie może. (21) Powiedzcie, przedłóżcie dowody, nawet naradźcie się wspólnie: kto przepowiedział to z dawien dawna, ogłosił już wcześniej? Czyż to nie Ja - Jahwe? Poza mną nie ma boga innego, oprócz mnie nie istnieje Bóg sprawiedliwy i zbawca."

To jest podpis,tak jak podpis artysty na dziele sztuki.Tak jak podpis wynalazcy w urzędzie patentowym. 

Co do opisu stworzenia w Księdze Rodzaju - już wypowiadałem się w tej sprawie ,ale przypomnę.                 Rodzaju.Rodz. 1;1-5BP:"(1) Na początku Bóg stworzył niebo i ziemię. (2) A ziemia była zupełnym pustkowiem, ciemność zalegała głębię wód, a tchnienie Boże unosiło się nad wodami. (3) I rzekł Bóg: Niech powstanie światło! I światło powstało. (4) I widział Bóg, że dobre jest światło. I rozdzielił Bóg światło i ciemność; (5) nazwał światło dniem, a ciemność nocą. I tak nastał wieczór, i nastał poranek, dzień pierwszy. "Pierwszym aktem stworzenia były niebiosa.W Biblii posłużono się wyrazem hebrajskim bara' - ten wyraz jest używany tylko w odniesieniu do stwarzania przez Boga.Jeżeli przyjmujemy opis stwarzania z pozycji obserwatora na Ziemi (oczywiście wirtualnej),to nie mógł on niczego widzieć przez bardzo gęste kłęby pary wodnej(Ziemia po stworzeniu było chyba bardzo gorąca).Nie mógł też widzieć światła Słońca,Księżyca i gwiazd.Gdy Ziemia trochę ostygła,światło ze Słońca przebiło się przez kłeby pary wodnej i można było poznać ,kiedy jest dzień ziemski,a kiedy noc."Stworzenie" światła wg mnie było naturalnym zjawiskiem, ponieważ Słońce już istniało i to nie jeden obrót Ziemi dookoła swojej osi.Natomiast Bóg Jehowa wg mnie wybrał moment ,kiedy to się stanie.Następnie;"(6) I rzekł Bóg: Niech powstanie sklepienie pośród wód, i rozdzielił wody - jedne od drugich! I stało się tak. (7) I uczynił Bóg sklepienie, I rozdzielił wody, które były poniżej sklepienia, od wód nad sklepieniem. (8) A sklepienie nazwał Bóg niebem. I tak nastał wieczór, i nastał poranek, dzień drugi." Rodz.1;6-8BP.                               Ziemia stygnie w dalszym ciągu,woda która wcześniej,po zetknięciu z gorącą powierzchnią Ziemi ,zamieniała się natychmiast w parę wodną - częściowo się skrapla się i pokrywa równomiernie powierzchnię Ziemi,Pozostała część pary wodnej zamienia sie w chmury( na tyle geste, że nie widać przez nie ciał niebieskich).                                                                                                                              Rodz.1;9-12BP:"(9) I rzekł Bóg: Niech się zbiorą wody spod nieba w jedno miejsce i niech się ukaże ląd! I stało się tak. (10) I ląd nazwał Bóg ziemią, a zebrane wody nazwał morzem. I widział Bóg, że to jest dobre. (11) I rzekł Bóg: Niech się ziemia okryje zielenią, roślinami wydającymi nasiona i drzewami owocowymi rodzącymi właściwe sobie owoce, w których zawiera się ich nasienie na ziemi. I stało się tak. (12) Ziemia wydała więc zioła, rośliny wydające właściwe sobie nasiona i drzewa owocowe z właściwymi sobie nasionami. I widział Bóg, że to jest dobre. "                                                                       Gdy para wodna się skropliła i zamieniła w ciekłą wodę,proces chłodzenia powierzchni Ziemi nabrał tempa i zaczęły się ruchy górotwórcze skorupy ziemskiej.Skały w jednym miejscu się wypiętrzyły,a w drugim zapadły ,i powstały lądy i morza.Skoro powstał suchy ląd następnym etapem było stworzenie roślin .Wszystkie etapy formowania Ziemi opisane w Biblii zgadzają sie dokładnie (kolejność i przebieg )z aktualną dzisiaj wiedzą naukową na ten temat.Swoją droga przyznam się ,że kiedyś oglądałem na kanale Discovery film,będący symulacją transformacji Ziemi,właśnie z pozycji obserwatora na Ziemi.Dlatego popełniam pewnego rodzaju plagiat .                                                                                                              Wracając do stworzenia roślin, było to fundamentalne posunięcie Boga ,ponieważ w tym okresie praktycznie cały tlen w atmosferze był w postaci dwutlenku węgla .Bóg Jehowa nie mógł stworzyć żadnego zwierzęcia oddychającego tlenem ,ponieważ by nie przeżyło w tej atmosferze.Rośliny za pomocą fotosyntezy zaczęły przetwarzać dwutlenek węgla w tlen atmosferyczny,co spowodowało nagłe ochłodzenie atmosfery ziemskiej i w rezultacie zmniejszenie ilości chmur ,do tej pory szczelnie otulających Ziemię.Oberwator na Ziemi pirwszy raz mógł zobaczyć Słońce ,Księżyc i gwiazdy.                   Rodz.1;13-19BP:"(13) I tak nastał wieczór, i nastał poranek, dzień trzeci. (14) I rzekł Bóg: Niech powstaną jasne światła na sklepieniu nieba, aby oddzielały dzień od nocy i stały się znakami świąt, dni i lat! (15) Niech będą jasnymi światłami na sklepieniu nieba, aby oświecały ziemię. I stało się tak. (16) Uczynił więc Bóg dwa wielkie, jasne światła: światło większe, aby panem było dnia, i światło mniejsze, by panem było nocy; a także i gwiazdy. (17) I umieścił je Bóg na sklepieniu nieba, aby oświecały ziemię, (18) a panując nad dniem i nocą oddzielały światło od ciemności. I widział Bóg, że to jest dobre. (19) I tak nastał wieczór, i nastał poranek, dzień czwarty. "                                                            Zwróć proszę uwagę na słowo "uczynił" w 16 wersecie. W tekscie oryginalnym to słowo brzmi  " a'sah'  "   i różni się od słowa "stworzyć"  - "bara'  ". Rzecz w tym ,że jak wcześniej zasygnalizowałem Bóg Jehowa stworzył jako pierwsze niebiosa z m.in.Słońcem, a dopiero stworzenie roślin i skroplenie pary wodnej niejako spowodowało "uczynienie" ciał niebieskich. Księga Rodzaju powstała daleko póżniej ,niż samo stwarzanie.Jednak kolejność etapów stwarzania zgadza się co do joty z wiedzą naukowa na ten temat.Przypominam ,że pózniej Bóg stworzył zwierzęta ,a następnie ludzi.          Dodam jeszcze ,że Bóg Jehowa(Jahwe) nie jest ograniczony 24 godzinną dobą:"(8) O tym jednym zaś nie zapominajcie, umiłowani, że jeden dzień dla Pana jest jak tysiąc lat, a tysiąc lat jak jeden dzień."2 List Piotra 3:8BP.

 Jeśli masz więcej"absurdów"(sprzeczności historycznych)dotyczących Biblii, to podziel się z czytelnikami "Zmian na Ziemi".Być może ktoś jeszcze odpowie Tobie na postawione zarzuty.

Portret użytkownika Arya

Bo tak mówi Jahwe -

Bo tak mówi Jahwe - Stworzyciel nieba, On - Bóg, Stwórca ziemi, On, który ją uczynił, utwierdził w posadach, a nie po to ją stworzył, aby była pusta, lecz ukształtował ją, by na niej mieszkano: - Ja jestem Jahwe i nie ma innego!

Słowiański Perun powiedział swojemu potomstwu, że kiedyś wróci na Ziemię. Do tej pory tego nie uczynił, ale wierzę, że dotrzyma słowa. Najbardziej wiarygodny jest jednak  nordycki Odyn. Odyn obiecał zlikwidować lodowych gigantów. Jak do tej pory żadnego nie widziałem nawet w telewizji. 

Wszyscy zmierzamy w tym samym kierunku-z powrotem do Źródła.

Strony

Skomentuj