Czy jesteśmy o krok od wyjaśnienia tajemnicy nieśmiertelności?

Kategorie: 

Źródło: Internet

Nieśmiertelność to jeden z najśmielszych konceptów wytworzonych przez ludzkość. Genetycy od lat próbują zrozumieć mechanizmy warunkujące długowieczność i zdolność do regeneracji tkanek. Czy są blisko odpowiedzi na najbardziej fundamentalne pytania?

George Chuch z Harvardu – jeden z pionierów biologii syntetycznej, określając cel jaki stawia przed sobą oraz zespołem naukowców, którym kieruje, powiedział: „chodzi o to, żeby mieć ciało i umysł 22-latka, ale doświadczenie osoby 130-letniej”.

 

W 2006 roku grupa naukowców zaczęła mówić o odkryciu gatunku pajęczaka, o którym nie było wiadomo, ile tak naprawdę może mieć lat. Na podstawie badań genetycznych doszli do wniosku, że jest nieśmiertelny. Równie dobrze mógł się urodzić 120 000 000 lat temu, jak i 1836. Całkowita zdolność do  regeneracji została ukryta w  jednym z  jego genów. Odkryto ponadto, że  jest on wspólny dla wszystkich istot żyjących na Ziemi. Po prostu jest uśpiony. Przy użyciu terapii wirusowej aktywowano ten gen u myszy. Efektem była regeneracja prawie całkowicie zniszczonego mięśnia sercowego w  tydzień, regeneracja chrząstek i  torebek stawowych, regeneracja bębenków usznych i  każdego organu, którego zniszczenie nie spowodowało natychmiastowej śmierci. Potem zapanowała głucha cisza.

Wśród opracowywanych obecnie metod opóźniania starzenia oprócz modyfikacji genetycznych są np. badania nad tak zwanymi komórkami senescentnymi. Ich specyfika polega na tym, że z wiekiem przestają się dzielić. U myszy ich modyfikacja wydłuża życie o jedną trzecią. W ciągu 6-7 lat ma zostać opracowany lek oparty na tych komórkach. Prowadzone są też prace nad opóźnieniem starzenia się komórek za pomocą metforminy, leku wykorzystywanego w leczeniu cukrzycy.

 

Gen LIN28 przyspiesza metabolizm i oszukuje ciało, tak, że wydaje mu się, iż jest młodsze niż w rzeczywistości. Zespół George’a Churcha ze swoich wcześniejszych badań wytypował 45 wariantów genów wpływających na długowieczność między innymi u drożdży, much, długowiecznych zwierząt i ludzi, którzy żyją ponad 110 lat. Póki co wiadomo, że prowadzono badania zmieniania genów za pomocą metody CRISPR/Cas9 u psów i gryzoni. Modyfikacja u gryzoni dwóch genów odpowiedzialnych za problemy z nerkami i sercem, otyłość i cukrzycę, dała takie rezultaty, że według profesora Churcha, „oczy wychodzą na wierzch.”

 

Zasadniczo chodzi o takie poprawienie ludzkiego organizmu, żeby ciągle wydłużać zdrowe życie, w konsekwencji aż do nieśmiertelności. Jeśli bowiem będziemy potrafili wielokrotnie przedłużyć zdrowe życie o kolejne 50 lat, to przez czas tego przedłużonego życia pojawi się szansa na nowe odkrycia, znowu oddalające perspektywę śmierci. Idea, że możemy żyć prawie wiecznie nie narusza praw fizyki, więc nie ma powodu, by sądzić, że nie da się jej zrealizować.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.5 (2 votes)
Opublikował: Marcin Kozera
Portret użytkownika Marcin Kozera


Komentarze

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

Ja mogę matołku, ale śmieszy

Ja mogę matołku, ale śmieszy mnie ta robota... To dobre dla takich knurków jak ty...

 Myśl ciołeczku nie jest żadną energią... Myśl indukuje energię, tak samo jak magnetyzm, lecz w innym przedziale. Magnetyzm też nie jest energią i do dzisiaj nie została zdefiniowana tak samo jak grawitacja. Zdefiniowane sa jedynie ich oddziaływania.

 To nie jest tak, jak współcześni idioci twierdzą, że myśl powstaje wskutek impulsów elektrycznych w neronach w mózgu... a jest dokładnie odwrotnie... Wszechświat wypełniny jest  Inteligentnym umysłem, Stwórcą, który równiez nas wypełnia i zmusza do działania...  Dowodem jest to, ze wyhodowany sztucznie człowiek mimo prawidłowej  pracy swoich narządów "nie myśli"  Jego fale mózgowe badaniem EEg wskazują idealnie linię prostą.. "Brak połączenia"... Smile

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

Nie, abym był zazdrosny, ale

Nie, abym był zazdrosny, ale kurwa jestem za bardzo nic nieznaczącym ludkiem, by mi ktoś podał specyfik nieśmiertelności..!

 Nad nieśmiertelnością pracują sługi elit światowych od których idiotyzmem jest oczekiwać, że zechcą nam "maluczkim" ofiarować nieśmiertelność, za to z chęcią nam ofiarują zagłądę...

Strony

Skomentuj