NASA i Uber wspólnie pracują nad rozwojem latających taksówek

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

Eksperci z NASA w tym tygodniu blisko współpracują z firmą Uber, w celu przeprowadzenia symulacji funkcjonalności miejskich latających pojazdów. Jak poinformowała agencja kosmiczna, testy mają pomóc w zebraniu wielu istotnych danych. Prace prowadzone są w ramach programu NASA Urban Air Mobility, którego celem jest rozwijanie miejskiego transportu lotniczego i minimalizowanie korków ulicznych.

NASA oficjalnie zainaugurowała współpracę z Uberem już pod koniec 2017 roku, aby pomóc w opracowaniu oprogramowania, niezbędnego do zarządzania autonomicznymi, latającymi pojazdami przyszłości. Zastosowanie odpowiedniej technologii jest niezbędne, jeśli latające taksówki w następnych dekadach miałyby faktycznie transportować małe grupy ludzi z jednego końca miasta na drugi.

 

Program NASA o nazwie Urban Air Mobility, obejmuje rozwój systemów zarządzania latającymi pojazdami, które umożliwią sprawne i bezawaryjne świadczenie usług transportowych na dużą skalę. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że kwestia bezpieczeństwa pasażerów jest absolutnym priorytetem w całym projekcie. Pojazdy będą musiały spełnić wszystkie wymogi, aby kiedykolwiek zostały dopuszczone do ruchu w miastach.

NASA twierdzi, że obie strony zyskują na współpracy. Uber podzielił się z agencją kosmiczną własnymi planami w zakresie transportu lotniczego i również pomaga NASA w rozwoju jej systemów. Połączenie sił może być niezwykle korzystne, ponieważ powinno przyspieszyć proces rozwoju nowych technologii. Przeprowadzane testy, które mają miejsce w tym tygodniu, są ściśle monitorowane przez obie strony.

 

Na chwilę obecną naukowcy nie stawiają sobie żadnych ram czasowych, w których prawdziwe latające taksówki miały wzbić się w powietrze. Obecnie zespoły koncentrują się na dopracowaniu systemów komputerowych w celu przeprowadzenia symulacji różnych scenariuszy, które mogą zaistnieć podczas lotów pasażerskich. NASA zapowiada, że w nadchodzących miesiącach będzie rozwijać projekt nie tylko z Uberem, ale również z pomocą innych partnerów.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: ZychMan
Portret użytkownika ZychMan

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych.


Komentarze

Portret użytkownika Felipesku

Ciekawe jak poradza sobie z

Ciekawe jak poradza sobie z problemem przechowywania energii w pojazdach ktore maja latac caly dzien... moze ladowanie indukcyjne i loty z i do konkretnych ladowisk, wtedy do biura juz tylko 10 minut na piechote. ... problemu by nie bylo gdyby w koncu energie zaczac przesylac na odleglosc. Tak czy inaczej wpierw musza powstac specjalne ladowiska.

Skomentuj