Papież Franciszek rozważa zniesienie celibatu, aby rozwiązać kryzys powołań

Kategorie: 

Źródło: Pixabay

Papież Franciszek poważnie rozważa nad dokonaniem wielkiego przełomu i zniesienia zasady celibatu. Czy już niebawem żonaci mężczyźni dostaną szansę na zostanie kapłanami, aby rozwiązać problem niedoboru duchownych w niektórych rejonach świata?

Watykan rozpoczął debatę nad wdrożeniem idei "viri probati", czyli wyświęcania na kapłanów starszych żonatych mężczyzn, wyróżniających się "wysoką moralnością". Nominacje miałyby dotyczyć jedynie rdzennych, szanowanych członków lokalnej społeczności katolickiej w regionach świata, zmagających się z kryzysem powołań, np. w Amazonii.

 

Franciszek w przeszłości zwracał już uwagę, że mógłby rozważyć wyświęcanie na księży żonatych mężczyzn, aby zaradzić brakowi kapłanów. W marcu 2017 r. powiedział niemieckiej gazecie Der Zeit, że dojrzali mężczyźni o udowodnionej wierze mogliby służyć w odizolowanych miejscach. Kategorycznie odrzucił jednak propozycję zniesienia celibatu dla młodych kapłanów.

Warto zwrócić uwagę, że idea wyświęcania na kapłanów żonatych mężczyzn śladowo pojawiała się w dyskusjach już od kilkudziesięciu lat, ale dopiero teraz temat na poważnie znalazł się w centrum uwagi. Jako pierwszy papież z Ameryki Łacińskiej, Franciszek zdaje sobie sprawę z wyzwań, przed którymi stoją kościoły w tej części świata.

 

Watykan zdał sobie sprawę, że jedynym sposobem na głębsze zakorzenienie katolicyzmu jest bycie bardziej inkluzywnym i otwartym na integrację z miejscowymi kulturami. Nie da się zaprzeczyć, że wyświęcanie żonatych mężczyzn ma potencjał, by zmienić kierunek rozwoju kościoła na problematycznych obszarach. Papież zdaje sobie jednak sprawę, że decyzja podjęta dla jednego regionu może wywołać sprzeciw pozostałych, co może ostatecznie powstrzymać zapędy Franciszka.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: ZychMan
Portret użytkownika ZychMan

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych.


Komentarze

Portret użytkownika Illuminat13

Facet musi miec kobiete na

Facet musi miec kobiete na kims pojezdzic bo jesli nie zrobi sie z niego pedal lub pedofil  Nawet biblia nakazuje azeby kaplan mial zone Jednak chciwosc kosciola kk jest wieksza od slowa Wola oni jednak cudze zony hehe   

Przymioty duchownych

 

3

1 Nauka ta zasługuje na wiarę. Jeśli ktoś dąży do biskupstwa1, pożąda dobrego zadania. 2 Biskup więc powinien być nienaganny, mąż jednej żony2, trzeźwy, rozsądny, przyzwoity, gościnny, sposobny do nauczania, 3 nie przebierający miary w piciu wina, nieskłonny do bicia, ale opanowany, niekłótliwy, niechciwy na grosz, 4 dobrze rządzący własnym domem, trzymający dzieci w uległości, z całą godnością. 5 Jeśli ktoś bowiem nie umie stanąć na czele własnego domu, jakżeż będzie się troszczył o Kościół Boży   w bibli jest duzo madrych slow

4 Niemożliwe jest3 bowiem tych - którzy raz zostali oświeceni, a nawet zakosztowali daru niebieskiego

Portret użytkownika Max 1983

Trzeba być debilem żeby

Trzeba być debilem żeby łączyć pedofilię z celibatem.Celibat to świadomy stan(w tym wypadku bo pomijam ludzi np cięzko chorych czy nie mogacych współżyć seksualnie z innych powodów typu impotencja)na który ktoś się decyduję.Jeśli nie może wytrzymac życia w celibacie, to może wzorem tysięcy księży zatrudnić gosposię(taką do wszystkiego nie tylko gotowania)chodzić do agencji towarzyskich(kasy im nie brakuje wszak są wierni zwani barankami)albo po prostu poszukać kochanki .Mało to księży ma dzieci??To nie jest tak że po wyświęceniu na kapłana obcina się im penisy i zostaje im tylko dzieci pomacać ,moga robić to co inni faceci tylko w ukryciu.Tak więc jeśli ktoś zabiera się za dzieci to robi to bo jest zboczeńcem i będzie to robił nawet jak celibat będzie zniesiony, bo jego zboczenie od tego nie minie.

Fakt że jest tylu pedofili wśród księzy nie wynika z celibatu tylko z tego że doskonale zdają sobie sprawę ze swojej bezkarności .Jestem pewien że gdyby np nauczyciele byli tak traktowani jak kapłani czyli po czynie pedofilskim....przenoszeni do innej szkoły to też nagle procent pedofili wśród nauczycieli by wzrózł.Problemem jest zuchwałośc tej grupy  i to ona ośmiela zboczeńców .

Fakt ....pojeżdzenia na kobiecie zostawie i komentować nie będę, bo cywilizowany człowiek o jakiś podstawowych manierach, no choćby ciut lepiej wychowany niż szympans wie że pewnych rzeczy się nie pisze i nie mówi w ten sposób w przestrzeni publicznej.

Trwam na tej planecie tylko dlatego że wierzę iż zobacze jej koniec .To będzie ostatnia i zarazem najpiękniejsza rzecz jaką zobaczę.

Portret użytkownika Illuminat13

nie podlizuj sie onanisto

nie podlizuj sie onanisto kobietom stad Jestes slaby nie rozumiesz przekazu a. 19 To bowiem, co o Bogu można poznać, jawne jest wśród nich, gdyż Bóg im to ujawnił. 20 Albowiem od stworzenia świata niewidzialne Jego przymioty - wiekuista Jego potęga oraz bóstwo - stają się widzialne dla umysłu przez Jego dzieła, tak że nie mogą się wymówić od winy5. 21 Ponieważ, choć Boga poznali, nie oddali Mu czci jako Bogu ani Mu nie dziękowali, lecz znikczemnieli w swoich myślach i zaćmione zostało bezrozumne ich serce. 22 Podając się za mądrych stali się głupimi. 23 I zamienili chwałę6 niezniszczalnego Boga na podobizny i obrazy śmiertelnego człowieka, ptaków, czworonożnych zwierząt i płazów. 24 Dlatego wydał ich Bóg poprzez pożądania ich serc na łup nieczystości, tak iż dopuszczali się bezczeszczenia własnych ciał. 25 Prawdę Bożą przemienili oni w kłamstwo i stworzeniu oddawali cześć, i służyli jemu, zamiast służyć Stwórcy, który jest błogosławiony na wieki. Amen. 26 Dlatego to wydał ich Bóg na pastwę bezecnych namiętności: mianowicie kobiety ich przemieniły pożycie zgodne z naturą na przeciwne naturze. 27 Podobnie też i mężczyźni, porzuciwszy normalne współżycie z kobietą, zapałali nawzajem żądzą ku sobie, mężczyźni z mężczyznami uprawiając bezwstyd i na samych sobie ponosząc zapłatę należną za zboczenie. 28 A ponieważ nie uznali za słuszne zachować prawdziwe poznanie Boga, wydał ich Bóg na pastwę na nic niezdatnego rozumu, tak że czynili to, co się nie godzi.
29 7 Pełni są też wszelakiej nieprawości, przewrotności, chciwości, niegodziwości. Oddani zazdrości, zabójstwu, waśniom, podstępowi, złośliwości; 30 potwarcy, oszczercy, nienawidzący Boga, zuchwali, pyszni, chełpliwi, w tym, co złe - pomysłowi, rodzicom nieposłuszni, 31 bezrozumni, niestali, bez serca, bez litości. 32 Oni to, mimo że dobrze znają wyrok Boży, iż ci, którzy się takich czynów dopuszczają, winni są śmierci, nie tylko je popełniają, ale nadto chwalą tych, którzy to czynią.   dokladnie czytai i analizuj 

4 Niemożliwe jest3 bowiem tych - którzy raz zostali oświeceni, a nawet zakosztowali daru niebieskiego

Portret użytkownika Max 1983

Człowieku nikomu się tu nie

Człowieku nikomu się tu nie podlizuję.Gdybyś czytał moje wpisy od kiedy tu się pojawiłem, to byś wiedział ze wielu tematach byłem w opozycji do nie mal wszystkich tu i nie balem się bronić swoich poglądów.Tak więc gdybym uważał że kobiety służą do "pojeżdzenia"to bym nie miał problemu by to napisać.Ja zwyczajnie nie jestem szympansem tak jak ty....swoją drogą pozdrowienia dla twojej mamy ,mam nadzieje że jej wytłumaczyłes do czego została stworzona.Co do onanizmu to jest lepszy niż tłumienie podniecenia, więc ci polecam bo coś mi się wydaję że bardzo tego potrzebujesz.Zwykle bowiem o seksie najwięcej mówią(i przechwalają się)ci którzy go nie mają np z powodu malego pisiorka.

A i przestań mi odpowiadać tymi nawiedzonymi cytatami z pewnej pustynnej bajki, bo tylko udowadniasz że masz siano zamiast mózgu i nie jesteś zdolny do samodzielnego myślenia i składania zdań.

Trwam na tej planecie tylko dlatego że wierzę iż zobacze jej koniec .To będzie ostatnia i zarazem najpiękniejsza rzecz jaką zobaczę.

Portret użytkownika Max 1983

Wiesz to jest zawsze problem

Wiesz to jest zawsze problem .Odpuscisz takiemu tą pomyśli  swoją małą prymitywną mózgownicą że wygrał, a z drugiej strony faktycznie jak rozmawiać z kimś takim.Może gdybym psychiatrię kończył to było by łatwiej.

Trwam na tej planecie tylko dlatego że wierzę iż zobacze jej koniec .To będzie ostatnia i zarazem najpiękniejsza rzecz jaką zobaczę.

Strony

Skomentuj