Starożytny kangur wyglądał jak panda

Kategorie: 

Źródło: Internet

Naukowcy z Uniwersytetu Arkansas oraz Uniwersytetu New England, wykonali komputerowy model czaszki wymarłego kangura znanego jako Simosthenurus occidentalis. Analiza zebranych danych wykazała, że żuchwa torbacza była bardzo podobna do tej jaką mają nowożytne pandy. 

 

Eksperci sugerują, że to może być skutek preferencji żywnościowych tych zwierząt. Najbardziej prawdopodobne jest, że ich dieta składała się z twardych pokarmów roślinnych, w tym gałęzi i krzewów.

 

Simosthenurus occidentalis wyglądały też nieco inaczej niż dzisiejsze kangury. Ich pysk był znacznie krótszy, a szczęka silniejsza, jak u pandy. Model komputerowy wykazały, że masywna żuchwa to cecha, która pomogła starożytnym kangurom przetrwanie w warunkach ograniczonego dostępu do żywności, ich menu było dzięki temu znacznie dłuższe niż dzisiejszych kangurów.

Wymarłe gatunki starożytnych kangurów były znacznie większe niż obecni przedstawiciele tych zwierząt. Badane szczątki należały do osobnika, który zmarł 42 tysiące lat temu, a jego waga wynosiła około 118 kg. Dla porównania masa dzisiejszych kangurów to około 90 kg.

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

4 Niemożliwe jest3 bowiem tych - którzy raz zostali oświeceni, a nawet zakosztowali daru niebieskiego

Portret użytkownika Illuminat13

Alicja z krainy moczarow 20

Alicja z krainy moczarow 20 Jeśli jednak byłaś niewierna swemu mężowi i stałaś się przez to nieczystą, ponieważ inny mężczyzna, a nie twój mąż, obcował z tobą, wylewając [nasienie] - 21 wówczas przeklnie kapłan kobietę przysięgą przekleństwa i powie do niej: Niechże cię Pan uczyni poprzysiężonym przekleństwem pośród ludu twego, niech zwiotczeją twoje biodra, a łono niech spuchnie. 22 Woda niosąca przekleństwo niech wniknie do twego wnętrza i niech sprawi, że spuchnie twoje łono, a biodra zwiotczeją. Odpowie na to kobieta: "Amen, Amen".

4 Niemożliwe jest3 bowiem tych - którzy raz zostali oświeceni, a nawet zakosztowali daru niebieskiego

Strony

Skomentuj