Od 1900 roku komputery stały się trylion razy tańsze

Kategorie: 

Źródło: Internet

Postęp technologiczny powoduje, że to, na co kiedyś było stać tylko wybranych, staje się dostępne dla coraz szerszej grupy odbiorców. Rozwój każdej awangardowej technologii wiążę się z ryzykiem inwestycyjnym. Dlatego największe projekty naukowo-badawcze z reguły są finansowane z środków publicznych. Tym bardziej dziwi więc kapitalistyczne obłąkanie, które nakazuje patentowanie rozwiązań, które są efektem pracy tysięcy ludzi z różnych środowisk.

Budowa Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wiązała się ze znacznym przekroczeniem przewidzianego budżetu oraz sporymi opóźnieniami. Rozwój Wielkiego Zderzacza Hadronów naznaczony był kilkoma poważnymi niepowodzeniami, które tylko po części wynikały z trudności związanych z osiągnięciem celów, jakie stawiali przed nim naukowcy. Human Genome Project został ukończony z sukcesem, ale trudno oprzeć się wrażeniu, iż impulsem do przyspieszenia prac była nie do końca uczciwa konkurencja ze strony genetyka Craiga Ventera i stworzonej przez niego prywatnej korporacji. Projekty mające na celu osiągnięcie kontrolowanej reakcji termojądrowej, mimo ogromnych nakładów finansowych nadal nie spełniają pokładanych w nich nadziei.

 

W 2004 roku naukowcy z CERN postanowili wytworzyć kilka bilionowych grama antymaterii. Koszt tego przedsięwzięcia wyniósł 20 milionów dolarów. Gdyby tempo to nadal się utrzymywało, wytworzenie jednego grama antymaterii wymagałoby bezustannej pracy fabryki antymaterii przez 100 miliardów lat. Koszt takiej operacji wyniósłby 100 biliardów dolarów. Na szczęście sytuacja zmienia się na korzyść badaczy i cywilizacji. Antymateria w dalszym ciągu jest najcenniejszą substancją na Ziemi, jednak jej cena zdecydowanie spada każdego roku. Przy obecnym poziomie cen, gram nie kosztowałby już 100 biliardów dolarów, lecz około 62,5 biliona dolarów.

Jeszcze większy postęp widać na przykładzie technologii komputerowych.

W ostatnich 60 latach dyski twarde potaniały ponad 100 milionów razy, a szybsze pamięci stały się tańsze 10 bilionów razy. Max Tegmark sugeruje nam pewien punkt odniesienia: gdyby ktoś zdobył taki 99,99999999999-procentowy rabat na zakupy, to mógłby kupić wszystkie nieruchomości w Nowym Jorku za mniej więcej 10 centów, a za około dolara - całe złoto, które kiedykolwiek wydobyto. Z kolei od 1900 roku koszt obliczeń obniża się o połowę w przybliżeniu co dwa lata. Komputery potaniały od tego czasu trylion (10^18) razy. Gdyby wszystko było trylion razy tańsze, to setna część centa pozwoliłaby na zakup wszystkich towarów i usług wyprodukowanych na Ziemi w 2017 roku.

Pozostaje mieć nadzieję, że koszt uzyskania jeszcze bardziej zaawansowanych rozwiązań ułatwiających życie mieszkańców naszej planety będzie spadał jeszcze szybciej.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: Marcin Kozera
Portret użytkownika Marcin Kozera

Komentarze

Portret użytkownika Wmordepchaj Dollar

Odwaga przeciwstawienia się

Odwaga przeciwstawienia się Molochowi Porypaństwa Kanoniczno-Talmudycznego Bezprawia podrożała, odwaga p-stawiania się budowie Judeopolin podrożała, odwaga p-stawiania się temu że za komuny jedna-dwie służby nas podsłuchiwały/podglądały/nagrywały a teraz robi to tych służb 16 plus zagraniczne podrożała... Jeszcze mało podrożało?

"Pokaż jak sikasz, a powiem ci gdzie jest twoja synagoga".

Strony

Skomentuj