Stworzono sztuczną siatkówkę z grafenu. Czy to przełom w okulistyce?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Międzynarodowy zespół badaczy użył grafenu, aby stworzyć sztuczną siatkówkę. Niezwykły wynalazek może zrewolucjonizować współczesną okulistykę i dać szansę na odzyskanie wzroku przez osoby niewidome.

 

Siatkówka to warstwa wrażliwych na światło komórek w tylnej części oka, które są odpowiedzialne za przetwarzanie obrazów w impulsy nerwowe. Widzenie nie jest więc możliwe bez odpowiednio funkcjonującej siatkówki.

 

Korzystając z połączenia grafenu, dwusiarczku molibdenu, złota, tlenku glinu i azotanu krzemu, naukowcy z Uniwersytetu Teksańskiego i Uniwersytetu Narodowego w Seulu skonstruowali sztuczną siatkówkę, która idealnie dopasowuje się do oka.

Na podstawie badań przeprowadzonych w laboratorium ustalono, że sztuczna siatkówka jest zarówno biokompatybilna oraz jest zdolna naśladować cechy ludzkiego oka.

 

Obecnie miliony ludzi cierpią na choroby siatkówki. Dotychczasowym rozwiązaniem były implanty, jednak nie działają one odpowiednio, są kruche i mogą uszkadzać tkankę oka. Nowe rozwiązanie może okazać się prawdziwym przełomem, który pomoże wielu osobom odzyskać wzrok.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Illuminat13

slepi glusi cierpiacy krotko

slepi glusi cierpiacy krotko zyjacy Swiat pedzi jak dynamit kasa kasa stolki wyzej i wyzej pozniej sznurek narkotyki i bum na dnie Zastepcze tematy w tv gazetach azeby zajac twoje zycie do smierci glupotami Pozniej budzisz sie na tamtym swiecie pytaja sie ciebie co przyniosles ze soba czego sie nauczyles Ogladalam ukryta prawde mode na sukces i czytalam horoskopy w tinie Precz do etiopi pakujemy cie w ciemne cialo tam sie duzo nauczysz

4 Niemożliwe jest3 bowiem tych - którzy raz zostali oświeceni, a nawet zakosztowali daru niebieskiego

Portret użytkownika &

Odp: Czego mógłbyś się

Odp: Czego mógłbyś się nauczyć od złego nauczyciela, jakim jest świat?

Precz ze złem i jego wiedzą.

Rozsądkiem jest negowanie prawie wszystkiego, co jest stworzone od ludzi, bo większość służy światu.

4 Niemożliwe jest3 bowiem tych - którzy raz zostali oświeceni, a nawet zakosztowali daru niebieskiego

Portret użytkownika cośtam

Nie, to nie przełom w

Nie, to nie przełom w okulistyce. Ludzie nie będą mieć z tego nic, tak jak nic nie mają z tych wszystkich "cudów medycyny" co chwilę szumnie ogłaszanych w mediach (dla niedowiarków proponuję porównanie długość życia królów i kasztelanów sprzed setek lat (czyli tych co nie mieszkali w domach z kupy i nie poganiano ich batem), z obecną długością życia "wolnego człowieka")
To jest okazja do zobaczenia różnicy jaka dzieli "zwykłe życie" od aktualnych możliwości technologii dostępnych dla tych co mają najwięcej kasy, czyli wojska i tych co sterują politykami.
To jest też okazja do uzmysłowienia sobie jakimi rzeczami będą dysponowały roboty i żołnierze ganiający tzw zwykłych ludzi po ulicach, lasach i podziemiach. Już za mniej niż 10 lat.

Skomentuj