Na Ziemi trwa wielkie wymieranie ptaków 

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Jak donoszą ornitolodzy z Ameryki Północnej  na kontynencie tym od 1970 roku  ubyło aż trzy miliardy ptaków. Są to straty osiągające do 30% całkowitej tamtejszej populacji ptaków w porównaniu do stanu sprzed 50 lat.

Według badania opublikowanego w czasopiśmie Science może to być dowodem na to, że na ziemi trwa właśnie szóste masowe wymieranie. Ustalenia dokonano na podstawie wieloletnich badań 420 gatunków ptaków w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. 

 

Spadki populacji obserwuje się nawet wśród 19 najbardziej pospolitych gatunków ptaków, w tym wróbli, zięb czy kosów. Ubyło ich o 50 mln w porównaniu do 1970 roku. Najbardziej ucierpiała populacja ptaków żyjących na łąkach. Przez ostatnie 50 lat ich liczba zmniejszyła się o 700 mln osobników.

Eksperci uważają, że przyczyną zmniejszenia populacji zaczęła zmian klimatycznych występujących na naszej planecie, a także niszczenie naturalnych siedlisk ptaków. Na szczęście dodają, że mimo tak dużego ubytku populacji, żaden z badanych gatunków nie znalazł się jeszcze na skraju wyginięcia, ale trend depopulacyjny jest wyraźny i może się to stać w niedługiej przyszłości.

 

Uszczuplenie populacji ptaków jest też zauważalne na innych kontynentach, w tym w Europie. Przyczyny takiego stanu rzeczy są dokładnie takie same jak w przypadku Ameryki Północnej. To, że pewnych gatunków ubyło jest widoczne gołym okiem.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Felipesku

Jezdze z dziewczyna poza

Jezdze z dziewczyna poza miasto aby pobyc troche na lonie natury i bardzo ciezko nam spotkac jakiekolwiek zwierzeta... ludzkosc doprowadzila ten swiat do ruiny. ... kto dal wam takie prawo pytam sie kto? ... Swiatem rzadza idioci lub psychopaci to jeat pewne... nie wiem tylko ktorzy.

Portret użytkownika r.abin

Naturalnego środowiska -

Naturalnego środowiska - ptakom jakby ubyło. Przenoszą się do miast, a tu życie troszkę krótsze - duże skupiska, są źródłem epidemii (dlaczego czarna śmierć "ominęła" polskie ziemie) Na wszelki wypadek zbadałbym ponownie wpływ sieci 6G (zwłaszcza w wykonaniu Huawei)

Portret użytkownika baca

jako mieszkaniec półkuli

jako mieszkaniec półkuli północnej nie zauwazyłem depopulacji ptaków.. z roku na rok gołębie srają coraz bardziej i niestety jeśli ta tendencja się utrzyma czeka mnie zakup jeszcze większej ilości śrutu do wiatrówki... 

 

Portret użytkownika Samanta

u mnie (również na półkuli

u mnie (również na półkuli północnej) - podobnie. W tym roku zatrzęsienie wróbli i wron. Te ostatnuie tak drą japy, że oszaleć można. Gonią mewy i siebie nawzajem. Sporo sójek, których wygląd nie licuje z głosem rozdrtej szmaty. Uwielbiam je wszystkie!

Portret użytkownika piotrek

Ha ha zastanwaiam się czy na

Ha ha zastanwaiam się czy na prawdę do takiego wniosku doszli naukowcy. GSM to śmierć dla ptaków , pszczół i wszystkiego co lata ! GSM to bezpłodność, zmiany DNA i wszelkie choroby z tego wynikające głównie nowotwory, uszkodzone płody, słabość emocjonalna ludzi, podwyższenie temperatury otoczenia na obszarach zwartych sieci GSM (brak wymiany ciemnej materii z kosmosu przy powierzchni Ziemi) Myślę że wprowadzenie 6G to data śmierci dla naszej cywilizacji !

Portret użytkownika Racjonalista

Wytłumacz mi, proszę, bo może

Wytłumacz mi, proszę, bo może coś mi umknęło, jak telefonia komórkowa oparta na promieniowaniu niejonizującym może wpływać na strukturę DNA i być przyczyną bezpłodności i chorób nowotworowych? Zafascynowało mnie również stwierdzenie o ciemnej materii, co do natury której naukowcy nie mają pewności (stąd zresztą jej nazwa). Umknęły mi jakieś badania?

Portret użytkownika sceptyyk

Wytłumacz mi, proszę, bo może

Wytłumacz mi, proszę, bo może coś mi umknęło, jak telefonia komórkowa oparta na promieniowaniu niejonizującym 

Kolego Racjonalisto, z definicji - każde żródło promieniowania elektromagnetycznego, jest żródłem promieniowania jonizujacego, a każda fala elektromagnetyczna, jest promieniowaniem jonizującym.  A jeśli jeszcze czegoś nie trybisz, odnośnie promieniowania jonizującego, to zapytowywuj się nas, a my Cię naumiamy  :)  Pozdrowionka  Smile

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

Niestety nie każde sceptyku..

Niestety nie każde sceptyku... Fale radiowe nie są. Różnica oddziaływania na meterię promieniowania elektromagnetycznego w zakresie pozawidzialnym a więc utrafiolet, gamma alfa i beta powodują jonizację, natomiast fale radiowe  oraz elektromagnetyczne (od podczerwieni w dół ) powodują zjawisko dipolowania cząstek, czyli wzrost entropii w materii. To nie jest jonizacja. - pozdrowienia od amnatora taniej czeskiej wódy... Smile

Strony

Skomentuj