Stworzono plastik, który okazał się twardszy od stali

Kategorie: 

Źródło: Uniwersytet w Buffalo

Naukowcy z Uniwersytetu w Buffalo, wzorując się na perłach, opracowali lekki plastik, który jest znacznie twardszy od stali. Nowy materiał powstał z myślą o kamizelkach kuloodpornych i innych pancerzach.

 

Profesor Shenqiang Ren i jego zespół stworzył wyjątkowy plastik na bazie Dyneemy - polietylenu o ultradużej masie cząsteczkowej, który służy do produkcji między innymi pętli wspinaczkowych, kamizelek kuloodpornych i elementów endoprotez. Naukowcy tworzyli nowy materiał, wzorując się na masie perłowej.

 

Powstały plastik również ma wyjątkowo twardą powłokę zewnętrzną z bardziej elastycznym wewnętrznym podkładem, który jest w stanie deformować i absorbować pociski. Zespół ustalił, że wynaleziony plastik jest 14 razy twardszy od stali.

 

Materiał doskonale nadaje się do zatrzymywania pocisków, dlatego będzie można go wykorzystać w kamizelkach kuloodpornych, hełmach i innych rodzajach pancerzy osobistych, a także w pancerzach ochronnych dla pojazdów wojskowych, statków lub śmigłowców. W przeciwieństwie do zbroi stalowych i ceramicznych, opracowany materiał plastikowy można łatwo formować w dowolne kształty.

 

Podczas eksperymentów wykazano również, że po dodaniu nanocząsteczek krzemionki można poprawić właściwości tego materiału i stworzyć jeszcze silniejszy pancerz. Praca naukowców może przyczynić się do powstania lekkich pancerzy nowej generacji.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (3 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Atuan_Retni

Proszę nie gmatwać pojęć!

Proszę nie gmatwać pojęć!

Opisywany materiał posiada dużą zdolkność pochłaniania czy jak kto woli tłumienia energii a nie twardość.

Gdyby był tak twardy, to co można by nim toczyć stal, zamiast węglikiem spiekanym lub co najmniej stalą szybkotnącą?

Czyli co? można by z niego robić narzędzia skrawające np frezy, wiertła lub matryce kuzienne?

Ale jak to ciekawie brzmi 14 razy twardszy od stali, ha , ha, ha! 

Portret użytkownika Kwazar

"Nowy materiał powstał z

"Nowy materiał powstał z myślą o kamizelkach kuloodpornych i innych pancerzach" Smile ....do czołgów,okrętów podwodnych.No bo chyba nie o długowiecznych długopisach ? Ale o pancerzach do rakiet lecących w kosmos ? To już nikt nie wspomniał.Tymczasem poczekajmy z tym plastikiem, aż za parę (naście) lat znowu sprawa wypłynie.

Portret użytkownika baca

taki pancerz to rozumiem - w

taki pancerz to rozumiem - w sam raz na IV wojnę światową, bo jak już będą sie tłukli tymi plastikowymi mieczami i toporami po swoich plastikowych zbrojach to przynajmniej nie narobią przykrego brzęku i grzechotania na łonie natury jak to bywało we wcześniejszych epokach...

 

Strony

Skomentuj