Astrofizycy odkryli, że podczas rozbłysku gamma czas płynie do tyłu

Kategorie: 

Źródło: NASA

Nowy model fizyki rozbłysków gamma sugeruje, że w momencie wybuchu inicjującego sam rozbłysk, porusza się on z prędkością większą niż prędkość światła oznacza to, że w części jego otoczenia czas płynie do tyłu.

 

Twórcy nowego modelu, astrofizycy Jon Hakkila z College of Charleston i Robert Nemiroff z Uniwersytetu Michigan, zastrzegają,  że ich odkrycie nie narusza teorii względności Einsteina.  Według ekspertów paradoks czasowy można wyjaśnić zakładając, że szybciej od światła poruszają się dżety, strumienie rozbłysku zorientowane w dwóch kierunkach na jednej osi.

 

Nowy model rozbłysków gamma zakłada, że ​​tylko te dżety poruszają się szybciej niż światło w obrębie swojego strumienia, a nie w próżni. Hakkila i Nemiroff twierdzą, że dzięki temu ich model nie jest sprzeczny z teorią Einsteina. Zdaniem obu astrofizyków, nowy model, opublikowany w tym tygodniu w czasopiśmie Astrophysical Journal, może pomoc w analizie rozmaitych niewyjaśnionych dotychczas interpretacji zapisów rozbłysków gamma.

To, że podczas tego zjawiska czas porusza się w przód i w tył, wywiera też wpływ na analizy tak zwanych krzywych światłości rozbłysków gamma. Nowy model jest pierwszym, który ma na w celu uwzględnienie tego zjawiska. Standardowe modele rozbłysków gamma nie brały pod uwagę możliwości odwrócenia czasu w krzywych, a to znaczy, że stare modele były tylko częściowo zgodne z obserwacjami astronomicznymi i często wprowadzały w błąd.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Historia lubi się powtarzać...Prawda? Nieprawda. Historia nie jest jakimś nadrzędnym ożywionym tworem, nie jest zbiegiem przypadkowych sytuacji. Zdarzenia są skutkiem czegoś, co było wcześniej planowane.

Portret użytkownika keri

Jeśli bóg rzekł to znaczy, że

Jeśli bóg rzekł to znaczy, że miał ciało materialne, gdyż bez ciała by nie rzekł Biggrin

Jest zresztą napisane w biblii w pierwszej księdze, że bożek przechadzał sie po ogrodzie, a w ostatniej, że ma rydwany powietrzne. Do czego duchowi byłby potrzebny statek kosmiczny? Biggrin

To nie żaden bóg, tylko oprawca, ludobójca i niszczyciel Ziemi. I nie był ekologiczny - w potopie zniszczył mnóstwo ludzi, zwierząt i prawie wszystkie rośliny lądowe. On jest passe. Biggrin

Portret użytkownika Imię lub pseudonim

"strumienie rozbłysku

"strumienie rozbłysku zorientowane w dwóch kierunkach na jednej osi" - wydaje mi się, że wkradł się błąd. Z tego co pamiętam z fizyki, to na jednej osi, może być tylko jeden kierunek, natomiast mogą być przeciwne zwroty. Nie jestem ekspertem i jeśli się mylę, proszę, poprawcie mnie.

Strony

Skomentuj