Rajskie ptaki istnieją naprawdę i mało kto o nich słyszał

Kategorie: 

źródło: birdsofparadiseproject.org

Ewolucjoniści od wielu lat toczą spór z kreacjonistami. Jedni twierdzą, że wszystko co istnieje zaczęło się od ameby i postępuje mnożąc poziom komplikacji objawiający się w postaci gatunków. Drudzy sądzą, że każdy gatunek to stworzenie będące aktem kreacji boskiej. Można się też znaleźć gdzieś po środku, czyli wierzyć, że dostosowanie się organizmów może prowadzić do powstawania zdumiewających nowych stworzeń jak te żyjące na Nowej Gwinei.

 

Ptaki, które przez niemal dekadę śledzili naukowcy z wydziału ornitologii Cornell University bez dużej przesady można nazwać ziębami Darwina do kwadratu. Aby dokonać dokumentacji endemicznych gatunków ptaków zorganizowano 18 wypraw na Nową Gwinee i wysepki otaczające ją. Ornitolog i specjalista od biologii ewolucyjnej, Ed Scholes oraz fotograf National Geographic Tim Laman uchwycili wiele okazów i aż 39 gatunków rajskich ptaków niesfilmowanych do tej pory. Niektóre z nich wyglądają szokująco.

Właściwie do pewnego momentu są ładne, ale bez przesady. Jednak, gdy zaczynają się gody dochodzi do wstrząsających przeobrażeń tych zwierząt w seksualne symbole. Wygląda na to, że samice wybierały ładniejszych samców i wszyscy brzydsi ginęli bezpotomnie. To przykład dostosowania poprzez seksualną selekcję. Po tysiącach lat stworzenia te wytworzyły swój własny dziwaczny świat pełen zaskakujących konwenansów. Uratowało je to, że żyją w regionach niedostępnych dla człowieka.

Naukowcy realizujący to przedsięwzięcie przyznali, że zainspirowało ich odkrycie tych ptaków przez żeglarzy, w tym samego Ferdynanda Magellana. Długo uważano, że te ptaki są wytworem fantazji. Głównie dlatego, że długo nie udawało się przywiezienie ich do Europy. Nawet dzisiaj rajskie ptaki poza Nową Gwineą znajdują się w niewoli tylko u jednego z saudyjskich szejków, który odtworzył ich habitat pod dachem. 

W sumie nakręcono aż 35 wielogodzinnych nagrań ptaków w wysokiej rozdzielczości. Okres godowy, jaki udało się uchwycić jest tak spektakularny, że aż trudno uwierzyć jak może nas zaskoczyć natura.  Ptaki te wyglądają wręcz jak jakieś istoty z drugiej części Avatara, a przecież żyją na naszej Ziemi w niedostępnych dżunglach.

 

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.3 (3 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika SurvivorMan

Idąc tym tokiem rozumowania,

Idąc tym tokiem rozumowania, bandytą nie jest ten kto po pijaku zabił ludzi na drodze, tylko ten kto drogę wybudował...
A poza tym... Niszczycielom przyrody, drogi nie trzeba w dzisiejszych czasach już wskazywać... To nie czasy Kolumba... Wszyscy doskonale wiedzą gdzie jest Nowa Gwinea od prawie 500 lat, a pierwsze gatunki Rajskich Ptaków zostały odkryte już w XIX wieku...

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Portret użytkownika SurvivorMan

Nie drogowskazy tylko

Nie drogowskazy tylko budowniczowie dróg i to jest tylko analogia do tego co napisałaś. Odkrywanie nowych gatunków i poszerzanie o nich wiedzy, to piękna wiedza i dobro całej ludzkości, a nie żadne wskazywanie drogi do ich niszczenia.

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Skomentuj