Pod Japonią odkryto gigantyczne złoża gazu

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com, Takeshi Tsuji/Kyushu University

U wybrzeży Okinawy, w południowo-zachodniej Japonii, odkryto ogromne złoża gazu. Nowe badania opublikowane w Geophysical Research Letters sugerują, że podziemny zbiornik może być albo ogromnym zasobem energii, albo ogromnym zagrożeniem dla wyspy.

Niebezpieczeństwo dotyczy metanu lub dwutlenku węgla, które mogą być uwięzione w kieszeniach pod dnem morskim. Proces ten znany jest jako rifting, a w jego wyniku skorupa ziemska może zostać rozerwana powodu aktywności termicznej. Analiza danych sugeruje, że w zbiorniku najprawdopodobniej znajduje się hydrat metanu lub lód zawierający metan.

Jeśli zbiornik jest wypełniony metanem, mógłby on służyć jako potencjał energetyczny. Japonia jako pierwsza wydobywała metan ze złóż hydratów metanu już w 2013 r. Jeśli jednak w zbiorniku znajduje się dwutlenek węgla, wówczas stanowi on poważne zagrożenie jako gaz cieplarniany.

 

Aby znaleźć zbiornik, naukowcy zastosowali urządzenie akustyczne holowane przez łódź, które miało zbadać, w jaki sposób struktury geologiczne odbijają sejsmiczne fale ciśnieniowe. Na podstawie tych danych udało się stworzyć dwuwymiarową mapę o wysokiej rozdzielczości, która pokazuje lokalizację i nasycenie podziemnych zbiorników gazu.

Naukowcy uważają, że odkrycie jest niezwykłe, jednak przewidują, że w tym regionie może znajdować się więcej tego typu zbiorników. Szczeliny znajdujące się na dnie oceanu sugerują, że w Korycie Okinawskim mogą znajdować się gigantyczne złoża cennych paliw.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

Nie wiadomo czy Japonia

Nie wiadomo czy Japonia geologicznie nie jest takim "domkiem z kart" Trzyma to się, bo trzyma. Ciekaw jestem jak ta przyszła eksploatacja tego gazu wpłynie na ogólną geologiczną i sejsmiczną stabilność Japonii ? Z pewnościa dojdzie do tego też obniżenie terenu,czyli niecka powstała po każdym wydobyciu. 

Skomentuj