Na Marsie odkryto tajemniczą pulsację magnetyczną

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

Zrobotyzowany lądownik InSight, który prowadzi badania geologiczne na Marsie, odkrył tajemnicze pulsy w tamtejszym polu magnetycznym, do których dochodzi w nocy. Naukowcy nigdy nie spotkali się z takim zjawiskiem na innych planetach i nie potrafią go wytłumaczyć.

 

Na niedawnym posiedzeniu Europejskiego Kongresu Badań Planetarnych i Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego przedstawiono najnowsze dane, które zebrał bezzałogowy lądownik InSight. Maszyna nie tylko wykryła tajemnicze pulsy magnetycznie – okazało się również, że skorupa marsjańska jest znacznie bardziej namagnetyzowana, niż zakładano wcześniej.

 

Magnetometr, który znajduje się na pokładzie InSight, wykazał, że pole magnetyczne w pobliżu lądownika jest około 20 razy silniejsze od przewidywań, które opierano o dane, pochodzące z orbitera Mars Global Surveyor.

 

Co więcej, lądownik wykrył pod powierzchnią Czerwonej Planety przewodzącą prąd elektryczny warstwę o grubości około 4 kilometrów. Naukowcy podejrzewają, że może to być globalny podpowierzchniowy zbiornik ciekłej wody, choć na dzień dzisiejszy jest zbyt wcześnie, aby mówić o wielkim odkryciu.

Lądownik InSight – źródło: NASA

Jednak największym zaskoczeniem były dziwne pulsy magnetyczne, które występowały około północy czasu lokalnego. Lądownik InSight znajduje się w pobliżu marsjańskiego równika. Na Ziemi, nocne pulsy magnetyczne występują na wyższych szerokościach geograficznych, ale naukowcy nie potrafią wyjaśnić zjawisk, które mają miejsce na Czerwonej Planecie.

 

Dzięki misji zrobotyzowanego lądownika InSight dowiedzieliśmy się, że na Marsie również występują wstrząsy sejsmiczne. Okazuje się, że Czerwona Planeta w dużym stopniu przypomina Ziemię. Wciąż jednak nie wiadomo, czy planeta zawiera duże ilości wody, która sprzyjałaby przetrwaniu życia bakteryjnego.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Kasia

To wy nie wiecie, żyjemy we

To wy nie wiecie, żyjemy we wnętrzu księżyca a widzimy i odczuwamy to co na ziemi bo tak zakłada symulacja do której jesteśmy podłączeni. 

 

Masz oczy a jesteś ślepy

Masz uszy a jesteś głuchy

Masz rozum a nie myślisz tylko ktoś za Ciebie "Awatar"

Portret użytkownika Felipesku

Nie wiem kogo oni czaruja...

Nie wiem kogo oni czaruja... wody jeat tam tyle ze moznamy nia napelnic ocean. Natomiast pulsy elektromagnetyczne moga byc tez wywolane sztucznie aby wzmocnic ochrone przed promieniowaniem koamicznym... czyzby Marsjanie żyli pod powierzchnią planety? Szkoda ze ich wszystkich zabija... bo przeciez ci co rzadza naszym swiatem nic innego nie robia.

 

Chcesz uratować czyjeś życie? Nie pozwól by mengelowcy "leczyli" go substancją zwaną Remdesevir/ Veklury.

 

Portret użytkownika Szkarłatny Leon

dzięki za wszystkie minusy,

dzięki za wszystkie minusy, utwierdzają mnie one  w przekonaniu że wiara to przede wszystkim STRACH, wasz strach przed tym że świat nie jest tym czym jest wam przedstawiony i wgrany do waszych ograniczonych świadomości, wiara jest mechanizmem obronnym słabych umysłów.

 

Chcesz uratować czyjeś życie? Nie pozwól by mengelowcy "leczyli" go substancją zwaną Remdesevir/ Veklury.

 

Skomentuj