Google zapowiada swoją supremację w zakresie informatyki kwantowej

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Google być może dokonało historycznego przełomu w informatyce, dzięki skonstruowaniu najpotężniejszego komputera kwantowego w historii. Firma twierdzi, że ich osiągnięcie jest potwierdzeniem dominacji kwantowych maszyn nad tradycyjnymi PC.

Portal internetowy Fortune dotarł do kopii dokumentu Google'a, który został wysłany do NASA na początku tego tygodnia. Jego treść zasadniczo skupia się na opisie dokonań nowego komputera kwantowego, z którym nie może równać się żadna klasyczna maszyna – nawet najpotężniejszy superkomputer świata.

 

Rzecznik Google odmówił komentarza w sprawie autentyczności dokumentu. NASA również nabrała wody w usta i nie udzieliła odpowiedzi. Anonimowy informator zaznajomiony z sytuacją potwierdził jednak, że NASA przez przypadek opublikowała dokument. Przez następne miesiące osiągi komputera kwantowego mają być weryfikowane przez grono specjalistów.

Osiągnięcie Google'a może stać się przełomowym momentem w informatyce. Firma podważyła w dokumencie wątpliwości, jakoby niektóre nieprzewidziane prawa natury mogłyby uniemożliwić działanie komputerów kwantowych. Ponadto, badacze Google'a przewidują, że moc obliczeniowa maszyn kwantowych będzie rosła w zatrważającym tempie. Eksperyment opisany w dokumencie wykazał, że komputer kwantowy pokonuje regularne PC w zadaniu, które polegało na obliczaniu mocy wyjściowej obwodów:

Podczas, gdy nasz komputer potrzebuje około 200 sekund na wykonanie zadania milion razy, najnowocześniejszy superkomputer potrzebowałby około 10 tysięcy lat na realizację tego samego celu.

Komputer Google'a o nazwie Sycamore posiada 53 kubity, czyli jednostki mocy kwantowej maszyny. Tak potężny procesor może wykonywać zaawansowane obliczenia, znajdujące się poza zasięgiem najszybszych klasycznych superkomputerów.  Wiele firm liczy na to, że rozwój komputerów kwantowych przez gigantów technologicznych, takich jak Google, IBM czy Intel, doprowadzi w przyszłości do bezprecedensowych przełomów naukowych i technicznych. 

 

Niektórzy naukowcy ostrzegają jednak przed nadmiernym optymizmem, obawiając się, że zawyżone oczekiwania względem maszyn doprowadzą do nagłego "pęknięcia bańki". Dario Gil z firmy IBM uważa, że eksperyment Google'a nie ma "żadnych praktycznych zastosowań". Mężczyzna ostrzega też przed jednoznacznym definiowaniem supremacji komputerów kwantowych:

Komputery kwantowe nigdy nie będą górowały nad klasycznymi komputerami.  Moim zdaniem będą z nimi współpracować, ponieważ każdy z nich ma swoje mocne strony.

Dyrektor ds. sprzętu kwantowego w firmie Intel, Jim Clarke, zaznaczył natomiast, że komercyjnie opłacalny komputer kwantowy to wciąż melodia odległej przyszłości: 

Mocno wierzymy w potencjał tej technologii, ale wciąż jest wiele do zrobienia. Minie jeszcze dużo czasu, zanim komputery kwantowe staną się rzeczywistością.  Technologia kwantowa już wkrótce pozwoli na uwolnienie nowych możliwości obliczeniowych. Od wielkiego przełomu dzieli nas tylko jeden twórczy algorytm.

 

Zespół badaczy Google'a, który po raz pierwszy wspomniał o swoim celu w czasopiśmie naukowym Nature 2 lata temu, jest nastawiony bardziej optymistycznie, zaznaczając, że ich odkrycie może przynieść wymierne korzyści już w perspektywie krótkoterminowej.

 

 

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: ZychMan
Portret użytkownika ZychMan

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych.


Komentarze

Portret użytkownika inzynier magister

Google będzie głównym tajnym

Google będzie głównym tajnym agentem który będzie w wyborach w USA blokował wszystko co może pomóc Trumpowi, tak wynika z przecieków pracowników googla którzy postanowili ujawnić ten proceder ! Podobnie może być w Polsce w czsie wyborów do sejmu bo też ktoś kto chce wygranej lewactwa i PiSu zablokuje Konfederację na serwerach która już ma 8 procent poparcia a moim zdaniem 10 procent !

7,5% - Przełomowy sondaż Konfederacji? Klaudia Jachira oburza Polaków! Przegląd Mediów

https://www.youtube.com/watch?v=ujlIoqhz3zg

Trzeba wzmocnić modlitwę za Konfederację bo czary iluminatów pochodzą od istoty nadprzyrodzonej dlatego warto prosić Jezusa Chrystusa o miłosierdzie !

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika qwrqwrq

i co myślisz że te modlitwy

i co myślisz że te modlitwy wam coś pomogą ? ta cala konfederacja tez chce was wyruchac i musicie to zrozumiec, po to jest rzeczywistosc zaklinana zebyscie zrozumieli wartosc wolnosci, najpierw wielki ucisk a potem wielkie wyzwolenie, jeśli zasluzycie, bo jesli nie to dalej bedziecie tylko poslusznym bydlem nie po to sie czaruje zeby nic z tego nie wyszlo, jaka droge wybierzecie to juz wasza sprawa 

Portret użytkownika osa

Niestety ale to dziennikarze

Niestety ale to dziennikarze napompowali balon w kwestii komputerów kwantowych. Wynika to z braku zrozumienia, a jak pokazuje doświadczenie ignorancja i szczątkowe deklaracje roznoszą się najłatwiej, bo są najłatwiej przyswajane przez ogół...

Warto posłuchać ludzi, którzy się tym zajmują zawodowo. Komputery kwantowe to wyspecjalizowane urządzenia, które mogą niewiarygodnie szybko wykonywać obliczenia dające się w nich modelować, ale nie wszystko da się w nich zrobić prosto, szybko i sensownie lub w ogóle. Gepard jest najszybszym zwierzęciem ale jeśli miałby biegać w wodzie przegrałby z wieloma zwierzetami.

Skomentuj