Przypadkiem stworzono najczarniejszy znany ludzkości materiał

Kategorie: 

Źródło: R. Capanna | A. Berlato | A. Pinato

Naukowcy z MIT przypadkowo stworzyli w laboratorium najczarniejszy materiał, jaki kiedykolwiek wyprodukowano. Nowy materiał pochłania co najmniej 99,995% światła, dzięki czemu jest 10 razy ciemniejszy niż cokolwiek, co stworzono wcześniej.

Materiał składa się z pionowo ułożonych nanorurek węglowych CNT, które naukowcy wyhodowali na powierzchni wytrawionej chlorem folii aluminiowej. Brianem Wardle, współautor artykułu na temat materiału, wyjaśnił, że tworzywo może mieć wiele zastosowań, m. in. w optyce oraz astronautyce.

„Nasz materiał jest 10 razy czarniejszy niż cokolwiek, co kiedykolwiek zostało wyprodukowane, jednak wciąż nie jest to stuprocentowa czerń.” – powiedział Wardle.

Badacze początkowo nie planowali stworzyć tego konkretnego materiału. Zamiast tego zespół starał się znaleźć nowe sposoby hodowania nanorurek węglowych na materiałach przewodzących prąd, aby poprawić ich właściwości elektryczne i termiczne.

Blokada na drodze ich eksperymentów doprowadziła ich do odkrycia nowego tworzywa. Próbując wyhodować CNT na aluminium, odkryto, że ​​warstwa tlenku pokrywa aluminium, gdy jest wystawiona na działanie powietrza, który działa jak izolator zamiast przewodnika elektryczności i ciepła. W końcu znaleziono rozwiązanie: chlorek sodu, który rozpuszcza warstwę tlenkową.

 

Użycie soli doprowadziło do rozpuszczenia warstwy tlenku, a w rezultacie odsłoniło czarny materiał. Testy optyczne wykazały, że nowy materiał pochłania co najmniej 99,995% światła pod każdym kątem, co oznacza, że ​​odbija 10 razy mniej światła niż jakakolwiek inna czerń, w tym słynny Vantablack.

 

Naukowcy nie są pewni jaki schemat doprowadził do powstania tak czarnego materiału. Dalsze badania mają na celu wyjaśnić co doprowadziło do powstania materiału o tak dużej pochłanialności światła.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

To znowu ja specjalnie dla

To znowu ja specjalnie dla ciebie (żebyś nie czuł się samotny) ...Zatem. "a co słychać w onucowni?"  Nie, to wcale nie jest powód do radości ale powiem ci,że w "onucowni" to zapewne już dawno ich przegonili i zapakowali to do pakunków z napisem NIESPODZIANKA. (Uważnie tych onych, po twojemu "onuc uzytkowników" śledzę) Swoją drogą, ja też ich nie do końca rozumiem.Być może stawiają bardziej na człowieka niż na kwantowość albo inny czarny nieskończenie materiał ? (ale to tylko moje zdanie naiwne) Albo....my ich po prostu nie chcemy słuchać uważnie, dlatego nam wszystko w pierdut umyka.

Portret użytkownika verigo

Fajny artykuł, idealna ta

Fajny artykuł, idealna ta czerń tylko tak zaraz przypomniał sie mi stary dowcip z Zakopanego , jak to baca z krupówek dostrzegł komara na Kasprowym i zdumieni turysci pytają - baco , a ten komar to samiec czy samica ? Samiec odparł baca , bo h u j a widac !

Skomentuj