Zaprezentowano projekt ogromnego kosmicznego hotelu ze sztuczną grawitacją

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

Dla większości z nas wakacje kojarzą się z wypoczynkiem w leśnym domku lub na plaży. W dalszej perspektywie możemy zyskać jednak kolejną atrakcyjną opcję, na którą niestety pozwolić sobie będą mogły tylko osoby niezwykle zamożne. Mowa o kosmicznym hotelu, który już w 2027 roku może zostać oddany do użytku komercyjnego.

Kosmiczne hotele od dawna znajdowały się w sferze marzeń projektantów, ale już niebawem ich wizje mogą zostać urzeczywistnione. NASA już wcześniej zapowiedziała, że otworzy Międzynarodową Stację Kosmiczną dla turystów już w 2020 roku. Mamy tutaj jednak do czynienia z obiektem o innym przeznaczeniu, który jedynie zostanie dostosowany do przyjmowania gości. Amerykańskie firmy planują z kolei zbudowanie od podstaw kosmicznego obiektu, przeznaczonego do kompleksowej obsługi przybyszy z Ziemi.

 

Założony w Houston startup o nazwie Orion Span planuje otworzenie czterogwiazdkowego hotelu kosmicznego, Aurora Station, już w 2022 roku. Fundacja Gateway z Kalifornii przedstawiła jednak jeszcze bardziej ambitny projekt hotelu kosmicznego, z którym nie mogą równać się pozostałe inicjatywy tego typu. Chodzi bowiem o rodzaj statku wycieczkowego na tyle dużego, by pomieścić kilka hoteli, zdolnych do przyjęcia około 100 gości.

 

Według wstępnych projektów, obiekt zostałby wyposażony w sztuczną grawitację i posiadałby liczne udogodnienia, takie jak np. restauracje, sale gimnastyczne, areny sportowe czy sale koncertowe. W pogotowiu czekałyby także skromne statki kosmiczne, gotowe do przetransportowania turystów na Ziemię, w razie nagłej potrzeby.

 

Fundacja Gateway nadała swojej stacji kosmicznej nazwę Von Braun, co jest ukłonem w stronę nazistowskiego naukowca, który opuścił Niemcy po II wojnie światowej, aby stać się jednym z głównych architektów programu Apollo. Von Braun spopularyzował ideę stacji kosmicznej w kształcie koła w latach 50. XX wieku.

Starszy architekt fundacji, Tim Alatorre, zaznaczył, że celem jest umieszczenie obiektu na orbicie do 2025 roku i otwarcie go dla zwiedzających w ciągu kolejnych 2 lat:

Już za kilka lat wszyscy będziemy myśleć o przestrzeni kosmicznej jako potencjalnym miejscu do spędzenia urlopu bądź wakacji.

Profesorowie z amerykańskich uniwersytetów w większości podzielają przekonanie, ze hotele kosmiczne zbliżają się wielkimi krokami i nie można tej wizji postrzegać jedynie jako fantastyki, rodem z filmów s-f. Niektórzy są jednak sceptyczni, jeśli chodzi o działalność takich stacji kosmicznych już w latach 20. XXI wieku, twierdząc, że proces przygotowania będzie bardzo czasochłonny. Jedną z takich osób jest Glenn Lightsey, profesor technologii kosmicznej na uniwersytecie Georgia Tech:

Niewątpliwie jesteśmy coraz bliżej powstania pierwszych kosmicznych hoteli i jest to bardzo ekscytujące. Przygotowanie się do tego zajmie jednak wiele czasu. Moim zdaniem pierwsze hotele zaczną funkcjonować nie wcześniej, niż w latach trzydziestych XXI wieku.

Fundacja Gateway poinformowała, że prowadzi rozmowy z firmą Elona Muska, SpaceX, w sprawie używania ich statku kosmicznego do transportowania turystów z Ziemi do hotelu. Nie jest jasne, jak długo potrwa taka podróż. NASA zapowiada, że astronauci będą mogli dotrzeć do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w około 6 godzin, więc w tym przypadku należy spodziewać się podobnego wyniku.

 

Publicznie nie podano również informacji na temat kosztu pobytu na stacji Von Braun. Konkurencyjny hotel firmy Orion Span za 12-dniowy pobyt na pokładzie stacji Aurora, będzie wymagał zapłaty w wysokości aż 9,5 miliona dolarów. Biorąc pod uwagę większy rozmach hotelu Fundacji Gateway, należy się spodziewać, że cena będzie kilka razy wyższa. Jedno jest pewne – nie będą to wczasy na każdą kieszeń.

 

Jak przebiegałaby wizyta w hotelu Von Braun? Pierwszym przystankiem dla gości byłaby stacja dokowania statków kosmicznych w kształcie koła. Z tego miejsca klienci wjeżdżaliby windą do swoich pokoi, znajdujących się na zewnętrznym pierścieniu, wyposażonym w sztuczną grawitację. Alatorre zaznacza jednak, że dla rozrywki klientów dostępna będzie opcja dostosowania siły grawitacji do własnych preferencji:

Szykujemy dla chętnych mnóstwo atrakcji. Wyobrażamy sobie chociażby wielkie zawody koszykarskie, podczas których będzie można biegać po ścianach sali.

Alatorre dodaje, że Fundacja planuje stworzyć domową atmosferę hotelu, przy użyciu naturalnych materiałów i roślin, takich jak np. bambus.

 

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna udowodniła, że ludzie mogą bezpiecznie i we względnym komforcie egzystować w przestrzeni przez dłuższy czas, jednak wciąż pozostaje kilka podstawowych kwestii, które mogą budzić wątpliwości potencjalnych turystów. Jak zaznacza prof. Lightsey, wyzwaniem będzie utrzymanie łańcucha dostaw w stanie nienaruszonym, a przede wszystkim utrzymanie warunków podtrzymujących życie.

 

Inne zagrożenie może być związane z orbitowaniem wokół asteroid. Nawet niewielka kolizja może spowodować poważne uszkodzenia stacji. Alatorre uspokaja co prawda, że stacja będzie posiadać osłony, które ochronią ją przed katastrofą, lecz mimo wszystko goście hotelu powinni akceptować ryzykowną naturę swojej wycieczki.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: ZychMan
Portret użytkownika ZychMan

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych.


Komentarze

Skomentuj