Egipski sąd nakazał zwolnienie do domu Hosniego Mubaraka

Kategorie: 

Egipt pogrąża się w coraz większym chaosie. Na ulicach dużych miast dochodzi do starć islamistów i wojska w wyniku których giną ludzie po obu stronach konfliktu. Ostatnia decyzja sądu o zwolnieniu z więzienia byłego dyktatora, Hosniego Mubaraka, z pewnością nie spowoduje uspokojenia nastrojów społecznych.

 

Według najnowszych informacji były prezydent Mubarak zostanie umieszczony w areszcie domowym. Poprawa jego sytuacji osobistej ma z pewnością związek z tym, że władzę odzyskali sprzyjający mu wojskowi. Przypomnijmy, że kłopoty Egiptu zaczęły się, gdy obalono Hosniego Mubaraka. Od tego czasu zaczął się okres przejściowy w historii Egiptu, który trwa do dzisiaj i niebezpiecznie przechyla ten kraj w kierunku destabilizacji i postępowania procesu zwanego "irakizacją".

 

Termin ten oznacza skutki "wyzwolenia" Iraku i obalenia satrapy, Saddama Husseina, które spowodowało, że w kraju tym do dzisiaj dochodzi codziennie do krwawych zamachów bombowych. Podobnym dramatem zakończyło się obalenie dyktatora Libii, Muamara Kadafiego. Libia również poddała się "irakizacji" w wyniku której do dzisiaj nie jest tam spokojnie. Ten sam los grozi teraz Egiptowi.

 

Zwolnienie Mubaraka może być przez wielu uznane za sygnał dla tej części społeczeństwa, która upatruje w nim gwaranta stabilności. Wiele osób z rozrzewnieniem wspomina jego rządy. Spadające wpływy z turystyki mogą tylko spowodować zwiększenie ilości osób myślących w ten sposób.

 

 

 

 

Źródło: http://www.bbc.co.uk/news/world-middle-east-23789792

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem