Czy polskie władze szykują rozprawę z niepokornymi dziennikarzami?

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Resztki wolności słowa w Polsce mogą się wkrótce skończyć. Partia rządząca zaproponowała stworzenie "samorządu dziennikarskiego", który będzie stał na straży tzw. standardów dla tego zawodu. Może to oznaczać, że nawet pisanie bloga będzie wkrótce wymagało zezwolenia. 

 

Oczywiście politycy PiS, którzy zaproponowali uregulowanie tego kto ma prawo pisać, uspokajają, że nie chodzi im o zamknięcie drogi do dziennikarstwa dla piszących niezgodnie z linią partii. Ich intencje są podobno takie, że według nich dziennikarz jest ich zawodem zaufania publicznego i musi być reglamentowany.

"Naszym celem nie jest utrudnienie dostępności do zawodu dziennikarza, ale próba ucywilizowania tej narastającej komplikacji, jaką są media społecznościowe, portale, które pozwalają sobie na rzeczy nieprzyjemne" powiedział w wywiadzie radiowym, polityk PiS, marszałek Robert Terlecki

Najwyraźniej zdaniem przedstawicieli PiS należy wszelkimi sposobami doprowadzić do jednolitego przekazu w mediach. Uzyskanie tego jest trudne na skutek "komplikacji" jaką są media społecznościowe i niezależne portale informacyjne. 

 

Niezależne od rządu media nie zawsze piszą to władza sobie życzy, dlatego pojawiła się pokusa "ucywilizowania tej narastającej komplikacji, jaką są media społecznościowe, portale, które pozwalają sobie na rzeczy nieprzyjemne". Rzeczywiście prawda jest często dla rządzących nieprzyjemna, a istnienie drugiego obiegu uniemożliwia ukrywanie tego co zdaniem władzy powinno zostać ukryte. 

 

Walka z drugim obiegiem była normą w czasach PRL i najwyraźniej komuś marzy się chwycenie za twarz niekontrolowanych dziennikarzy obywatelskich i innych niepokornych komentatorów. Możliwość arbitralnego decydowania o tym kto ma prawo, a kto nie, do bycia dziennikarzem stworzy też mechanizmy do karania dziennikarzy wykluczeniem z zawodu. Władza zdobędzie zatem narzędzie dyscyplinujące, do karania niepokornych. 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika euklides

Jak odwrócicie o 180 stopni

Jak odwrócicie o 180 stopni każdą wypowiedź okrągłostołowego polityka to wyjawi wam prawdę.

"naszym celem nie jest utrudnienie dostępności do zawodu dziennikarza, ale próba ucywilizowania tej narastającej komplikacji, jaką są media społecznościowe, portale, które pozwalają sobie na rzeczy nieprzyjemne."

Należy to odczytać tak:

"naszym celem jest utrudnienie dostępności [wtf, powinno być "dostępu", ale idiota nie potrafi posługiwać się j. polskim] do zawodu dziennikarza, oraz próba całkowitego zniszczenia tej narastającej komplikacji jaką są dla nas media społecznościowe, portale, które pozwalają sobie na rzeczy nieprzyjemne dla nas."

Portret użytkownika GP

To w Polsce są niepokorni

To w Polsce są niepokorni dziennikarze??? Pierwsze słyszę... no chyba, że chodzi o kilku tak zwanych teoretyków spiskowych z ZnZ, prywatnych blogów czy paru kanałów na YT bez większej audiencji. Jak nie ma już co kraść czy z czym walczyć to zrywają podłogę na opał i wysadzają fundamenty, żeby została tylko goła ziemia. Więcej ludzi wierzy w Yeti niż, że stan Państwa Polskiego jest wynikiem spisku. Jednak każdy powie, że coś jest nie tak. Tylko hej tam lepiej się napić czy wyjechać niż pomyśleć. 

Nie wspominając o tych idących "po trupach" do sukcesu nie zważając na nikogo. Nie zdarzyło mi się zobaczyć dwóch skłóconych osób w Polsce, których pogodził argument typu: "Obydwoje jesteśmy Polakami, nie strzelamy do swoich" itp etc. Jako, że Polska jeszcze nie jest taka multi-culti to wciąż mamy ze sobą coś wspólnego.

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika inzynier magister

zobaczcie jakich super

zobaczcie jakich super kandydatów ma Konfederacja ! Nie zdradzą bo wiadomo co mówią i kim są !

Dr Mira Modelska-Creech - kandydatka nr 4 z listy nr 4 (Konfederacja) w okręgu nr 19 (Warszawa)

https://www.youtube.com/watch?v=xyMlfRfDwXs

Unia Europejska chce zwiększenia wydatków związanych z ekologią. Według dziennika „Rzeczpospolita” takie rozwiązanie będzie oznaczało zmiany w budżecie Wspólnoty, na których najwięcej może stracić Polska.Według „Rzeczpospolitej”, ekologiczne szaleństwo eurokratów może doprowadzić do sytuacji, że Polska w przyszłym budżecie UE może stracić nawet 13 miliardów euro w porównaniu z pierwotnym jego projektem. Odpowiedzialnością za ten stan rzeczy gazeta obarcza nową szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen, dla której priorytetem jest „zielony ład”, na który muszą być znalezione środki.Z rozmów, jakie dziennik przeprowadził z unijnymi politykami wynika, że cięciami mają być objęte fundusze przeznaczone na politykę spójności oraz politykę rolną. „Z polityki rolnej zabrano by ok. 60 mld euro, a z polityki spójności – 40 mld euro. To oznacza ubytek kolejnych 12,9 mld euro z koperty przeznaczonej dla Polski”, czytamy we wtorkowej„Rzeczpospolitej”.Dziennik dodaje, że to nie musi być koniec niekorzystnych zmian dla Polski, gdyż część państw postuluje, by dokonać „generalnego cięcia propozycji KE”. Obecnie sięga ona 1,279 biliona euro, ale np. Niemcy chcą, by zmniejszyć ją o ok. 127 mld euro. Takie rozwiązanie oznaczałoby, że Polska znowu straciłaby od kilku do kilkunastu miliardów euro.

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

inżynierze, ceniąc Twój umysł

inżynierze, ceniąc Twój umysł, jednocześnie wzywam  Cię do kontroli entuzjazmu! Twój entuzjazm, kiedy startował PIS tez był bez granic! Trudno wierzyć, iż Konfederacja nie jest zinfiltrowana przez agenturę żydowską, czy inną i jeśli agent nie zostanie wykryty i unicestwioony może być jak było i jeszcze gorzej!

Widać nie jeździsz samochodem, bo brak Ci mechanizmu "ograniczonego zaufania"!! ( do innych użytkowników drogi)

Musiałem Cię przestrofować... Smile Pozdrówko..

Strony

Skomentuj