Wszechświat jest o 2 miliardy lat młodszy niż przypuszczano - co z Wielkim Wybuchem?

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Naukowcy mają problem z określeniem wieku Wszechświata. Jak wynika bowiem z najnowszych obliczeń, Wszechświat może mieć kilka miliardów lat mniej, niż dotychczas sądzono.

 

Ogólnie przyjęty wiek Wszechświata wynosi 13,7 miliarda lat. W tym roku, naukowcy przedstawili dwa inne obliczenia, według których kosmos jest młodszy o kilkaset milionów lat. Teraz zespół badawczy z Instytutu Maxa Plancka ujawnił wyniki swoich obliczeń, które w żaden sposób nie zgadzają się z dotychczasowymi ustaleniami.

 

Ogromne wahania w szacunkach wynikają ze stosowania różnych metod przy obliczaniu wieku Wszechświata. Naukowcy szacują wiek na podstawie ruchu gwiazd. Jeśli Wszechświat rozszerza się szybciej, oznacza to, że szybciej osiągnął swój obecny rozmiar, a zatem powinien być stosunkowo młodszy.

Inh Jee i jej zespół z Instytutu Maxa Plancka zastosowała koncepcję zwaną soczewkowaniem grawitacyjnym, gdzie grawitacja zakrzywia światło i sprawia, że odległe obiekty wyglądają tak, jakby były bliżej. Korzystając z tej metody, naukowcy obliczyli, że Wszechświat ma około 11,4 miliarda lat.

 

Tak naprawdę jest to tylko jedna z wielu możliwych metod obliczania wieku Wszechświata. Poza tym, Inh Jee użyła tylko dwóch soczewek grawitacyjnych, dlatego margines błędu jest tak wielki, że wiek Wszechświata równie dobrze może być wyższy od ogólnie przyjętego.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (3 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterroKomentarze

Portret użytkownika SurvivorMan

Czytałem... I już wyjaśniam..

Tak myślałem że o to chodzi Wink
Czytałem kilka lat temu... I już wyjaśniam... Pamiętam jak ten artykuł się pojawił... Ja miałem jeszcze wtedy konto na FB i byłem w grupach rodzimowierczych... Te komentarze to głównie efekt nalotu rozwścieczonych sympatyków rodzimej tradycji którzy chcąc niechcąc pociągnęli też przeróżnych antyklerykałów... To nie są czytelnicy PCH24... Ten nalot na stronę był po tym, jak ktoś podlinkował ten artykuł na grupach.

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Portret użytkownika Zenek ;)

DRZEWO ma dwa znaczenie

DRZEWO ma dwa znaczenie

-jedno z naszego języka oznaczające roślinę

-drugie z chińskich piktogramów (większość nazw w bibli to kalki z chińskiego) DRZE i WO oznaczające WYJĄCE SŁOŃCE (UFO) czyli WRZASKUNA (demona z mitu o Śhivie)

Dlatego też w micie o Wandzie ale w wersji japońskiej demon jaki zaatakował nasz kraj był "porośnięty" drzewami.

Portret użytkownika dziiadek ze wsi

Gowin powiedział do młodych

Gowin powiedział do młodych ukraincew, że będą elitą polskiego narodu. (Studia nawet medyczne mają za darmo u Gowina.) Cieszycie się Polinowcy? Zresztą po co ja się tu wypisuje... wam przecież jest obojętne kim są wasze elity, byle koryto było pełne.

Portret użytkownika Obserwator

Obudź się wpatrzony w naukę

Obudź się wpatrzony w naukę człowieku nauka to religia jak każda inna poparta wiarą najprostszy dowód "Teoria ewolucji" czyli hipoteza założenie bez dowodów, a czym ta hipoteza różni się od hipotezy kreacjonizmu dodam że nawet Darwin się wycofał z tej teorii

Portret użytkownika SurvivorMan

Zajrzyj na początek do

Zajrzyj na początek do słownika, bo mylisz pojęcia "Teoria" i "Teoria naukowa", a to może być śmiertelnie niebezpieczne nie tylko dla Ciebie, ale i Twoich słuchaczy *acute*
Bowiem idąc Twoim tokiem rozumowania, Teoria Grawitacji będąca niejako esencją Ogólnej Teorii Względności Einsteina, jest... RELIGIĄ *ROFL* 
Nie pieprz proszę takich bzdur, bo to że Ty w to wierzysz, to pół biedy... Ale gorzej jesli ktoś Cię posłucha i runie z dachu na łeb w ramach eksperymentu potwierdzającego Twoją rację! *acute*
A co do ewolucji... Można ją na nieszczęście takich jak Ty, obserwować na co dzień w świecie flory i fauny, więc na prawdę... Daj spokój i nie rób scen... Mamy XXI wiek... Czasy czarodziejskich różdżek za dotknięciem których powstaje świat, dawno minęły.

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Portret użytkownika SurvivorMan

Metody datowania czegokolwiek

Metody datowania czegokolwiek najczęściej mają około 10% marginesu błędu... Tak po prostu jest i nie ma w tym nic dziwnego... Dziwić się może tylko totalny laik w temacie.. Co za różnica, czy wszechświat ma 13 czy 11 miliardów lat??? A niech ma nawet 9... Najistotniejsze że nie ma 6000 lat!
Jeśli producent samochodu podaje w specyfikacji że spalanie w trasie jest na poziomie 5,0l/100km, a klient spali 5,5 litra to co? Ma wysiąć, puścić samochód z przepaści i przesiąść się na osiołka, bo nim jeździł Jezus i to jest jedyny wiarygodny środek lokomocji???
Nauka idzie do przodu... Wciąż ludzkość dokonuje odkryć... Ulepszana jest też technologia wykorzystywana do badań, więc siłą rzeczy pewne dane do których nauka gdzieś kiedyś doszła, są i będą weryfikowane! TAK TRUDNO TO POJĄĆ???

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Strony

Skomentuj