Największy radioteleskop świata zarejestrował powtarzające się sygnały z kosmosu

Kategorie: 

Źródło: Agencja Xinhua

Sferyczny radioteleskop z 500-metrową aperturą, ( ang. Five-hundred-meter Aperture Spherical Radio Telescope ) w skrócie FAST, jest obecnie największym radioteleskopem działającym na Ziemi. Został oddany do użytku w Chinach w 2016 r., i już pod koniec sierpnia tego roku dokonał pierwszego ważnego odkrycia. Udało się zlokalizować ponowny szybki rozbłysk radiowy.

Szybkie rozbłyski radiowe - FRB - to potężne źródła promieniowania elektromagnetycznego, które trwają przeważnie zaledwie kilka milisekund. Zdecydowana większość z tych zjawisk występuje jednorazowo i znika, ale niedawno astrofizycy zaczęli odkrywać nowy rodzaj FRB - powtarzające się szybkie rozbłyski radiowe. Mają one kluczowe znaczenie dla zrozumienia tych zjawisk. Chińscy astrofizycy dołożyli swoją cegiełkę do ich poznania.

 

Specjaliści badali miejsce, w którym w 2015 roku za pomocą radioteleskopu Arecibo, odkryto rozbłysk znany jako FRB 121102. Od sierpnia do września bieżącego roku udało im się odkryć ponad 100 emisji z tego miejsca. To największa ilość powtórzeń FRB o jakiej wiemy.

Jest bardzo wiele hipotez odnośnie przyczyn powstawania szybkich rozbłysków radiowych. Poszukiwano ich w zderzeniach gwiazd neutronowych, czarnych dziur, a nawet w aktywności obcych cywilizacji. Ostatnia teoria na temat powstawania FRB zakłada, że mają one związek z magnetarami, gwiazdami neutronowymi o ekstremalnie silnym polu magnetycznym. Anomalię radiową zwaną jako FRB 121102 najłatwiej wytłumaczyć właśnie w ten sposób.

 

Radioteleskop FAST, zlokalizowany jest w naturalnej głębokiej depresji w prowincji Guizhou w południowo-zachodnich Chinach. Astronomowie obiecują sobie po nim bardzo dużo. Oprócz badań FRB, teleskop FAST ma pomóc w obserwacjach fal grawitacyjnych, egzoplanet oraz wysokoenergetycznego promieniowania kosmicznego.


 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

Celem rozjaśnienia twojej

Celem rozjaśnienia twojej wypowiedzi. Czy chodziło ci o to, że Kura wyżej nie podskoczy i nigdy się nie dowie co było pierwsze. Jajko czy Kura ? To jest całkiem prawda ! Są też absuloutne granice poznania dla człowieka.Najlepiej dla niego będzie, że im szybciej te granice pojmie ( raczej sie z nimi pogodzi) , to i zadziała potem odpowiednio w tej KOSMICZNEJ prawdzie....Uczyń swój byt bardziej ludzkim w jednym jedymy domu który posiadasz człowieku ! On też jest w kosmosie.Czyli na Ziemi.A teraz jeszcze dopowiem.Są priorytety.Priorytetem człowieka jest dbanie o Ziemię jako o jedyne miejsce DOSKONALE nadające się do człowieczego zamieszkania,Ziemia.Zabezpiecz swoje mieszkanie człowiecze zamim w jakiś kosmos będziesz wzlatał.Dzisiaj wszystko jest niestety na odwrót.Uciekamy do gdzieś "ziem" nieznanych, oddalonych o parseki świetlne niedostępności absolutnej ! Tam nam mówia że będziemy żyć,A tu w mieszkaniu naszym do życia, uczyniliśmy wszystko żeby zdechnąć.

Portret użytkownika Jekyllman

Bilblia niestety nie jest dla

Bilblia niestety nie jest dla wszystkich. trzeba umiec ja czytac. Nie wszystko co sie w niej znajduje pochodzi od Boga. Tylko w jednym miejscu napisane jest ze jest natchniona i to przez wątpliwego apostoła jakim jest Paweł ( Syn Boży uczyl swoich uczniów przez 3 lata i sam ich wybral i wątpie czy aby napewno dokoptowaal sobie jeszcze jednego po zmartwychwstaniu).Pismo jest testem wyboru dla prawych ludzi. Jesli Bóg mówi nie zabijaj - jest to dobre. Jesli Izajasz mówi zeby milowac swoich nieprzyjaciol - jest to dobre . Ale kiedy Izajasz dalej pisze zeby Naród Judei mordował wszystkich niewiernych - to juz nie jest dobre. Dlatego Szatan musi ukazac prawde, ale tez wciska w nią wiele swoich kłamstw dlatego Słowo jest niestety tylko testem wyboru.  

Portret użytkownika Jekyllman

Poprawke juz naniosłem do

Poprawke juz naniosłem do innej odpowiedzi w tym artykule - a o miłowaniu nieprzyjaciół konkretniej mówił Chrystus - który nie był zydem tylko Galilejczykiem. Wiem ze to trudne w naszych czasach niestety - dlatego jestesmy tylko na podobieństwo Boga. Stwórca by chciał zeby kazdy tak myslal ale tez mamy wolny wybór w tej kwestii wiec ja nie namawiam do tego was.

Miły byłby świat bez zła ale nie wszystko pochodzi od Boga. Szatan gra pierwsze skrzypce póki co bo ludzie tak wybrali. I jest to przykre.

Portret użytkownika Jekyllman

przepraszam mała pomyłka.

przepraszam mała pomyłka. Poplątałem . Opierałem sie głównie na szczatkowym zapamietaniu książki Douglasa Reeda - kontrowersja syjonu ( strategia syjonu). W ksiedze Izajasza(2,2-4) są powtórzenia wraz z ksiega Micheasza (4,1-3)- jota w jote to samo - Lewitom zbraklo pomysłów ). Jesli chodzi o morderstwa to wole przytoczyć cytat z tej ksiązki aby nakreslic jaśniej sytuacje:

" Ta perwersja widoczna jest w Starym Testamencie, w którym Mojżesz pojawia sie jako zwiastun przykazań moralnych i miłości bliźniego, a kończy jako rasistowski masowy morderca. Gdzieś miedzy Eksodusem a Liczbami przykazania moralne nabierają przeciwnego znaczenia. W trakcie tej transmutacji Bóg, który początkowo zabrania zabijania bliźniego i pożądania jego bożków i żony, kończy nakazem plemiennej masakry sąsiednich ludów, z wyłączeniem jedynie dziewic"

Oczywiście czytałem księgi mojżeszowe ale nie mam pamięci dokładnej do wersetów ale wiem , że to prawda. Sam sie zastanawiam jak Bóg pewnej NOCY (wg mnie szatan sie tak mianował bo tylko on ijego demony w nocy sie zakradają) wojował z Jakubem i przegrał wyłamując mu biodro bo bał się poranka(ks rodzaju 32, 24-26). Z kolei raz " bóg" zaskoczył  Mojzesza na drodze i mimo układów z nim nagle chciał go zabić ale nie jestem pewien chyba obrzezanie go uratowało( ks wyjscia 4,24-26). W biblii jest duzo bzdur . Niektórzy wysilają sie do maksimum aby to interpretowac bo to ich jedyny drogowskaz. Ale ja juz wiem ze ona natchniona nie jest. Jest tam wiele dobrych rzeczy bo szatan musi ci ukazac wybór. Ale mąci tak żeby przekonac do złej drogi jak najwiecej ludzi.

Ogólnie książka Reeda całkiem ciekawa- głownie pierwszy tom. Nie jest moim drogowskazem ale w niektóre rzeczy sam wierze. Jezus nigdy nie byl żydem (nie istniało wtedy pojecie Żyd) - tylko galilejczykiem. Izrael upadł jako plemie dawno temu a spuscizne po nim przejeli kulturowcy Judei - które to zowie sie plemieniem żmijowym. Trzy odrebne plemiona. Jeszcze raz przepraszam za ogólnikowy i troche błędny zarys.

Portret użytkownika sceptyyk

 Rewitanko  :)  Pozwolę sobie

 Rewitanko  :)  Pozwolę sobie, się wtrącic :)  Nie widzę tu pomyłki z Twojej strony... Zapoznajcie się z tym, kim dla syjonistów był jest i będzie Izajasz... Jego "proroctwa" sa drogowskazem... moje osobiste odczucia, po zapoznaniu się z "twórczością" tego syjonisty są takie - To co on spłodził, to jest syjonistyczny mein kampf w wersji hard... Nawet hitler w swoim mein kampf, bardziej kamuflował swoje wizje i zamiary...  Oto mały fragment z izajaszowej  księgi gróżb - przemów wieszcych przeciw narodom pogańskim: 

 I stanie się tak: jak gazela zgubiona i jak trzoda, której nikt nie chwyta, każdy powróci do swego narodu, każdy ucieknie do swojego kraju.  Każdy odszukany będzie przebity, każdy złapany polegnie od miecza. Dzieci ich będą roztrzaskane w ich oczach, ich domy będą splądrowane, a żony - zgwałcone.  Oto Ja pobudzam przeciw nim Medów, którzy nie cenią sobie srebra ani w złocie się nie kochają.  Wszyscy chłopcy będą roztrzaskani, dziewczynki zmiażdżone. Nad noworodkami się nie ulitują, ich oko nie przepuści także niemowlętom.

 Czym to sie różni od zamiarów i czynów hitlerowskich zagonów na ziemiach Polskich i Rosyjskich?... Poczytajcie Izajasza, dowiedzcie sie kim był, kim jest i kim bedzie dla syjonistów. Poczytajcie mein kampf hitlera i porównajcie...  Pozdrówka  Smile

Portret użytkownika Tomasz 123

Do Jekyllman.Wielkie problemy

Do Jekyllman.Wielkie problemy ze zrozumieniem Biblii(Słowa Bożego) powstają, gdy ktoś przeczyta całą Biblię w dwa tygodnie.Oczywiście pozostają mu w głowie strzępki informacji.Wtedy posiłkuje się publikacjami,które piszą ludzie nienawidzący Biblii,Boga Jehowy(Jahwe) i Syna Bożego Jezusa Chrystusa.Czytelnicy tych publikacji już nie wracają do Biblii,ani nie szukają innych źródeł informacji,ponieważ "już wszystko wiedzą".                                                                                                                                Może zaczniemy od analizy Ks.Rodzaju 32;18-32BP:" (18) Pierwszemu zaś polecił: Kiedy cię spotka mój brat Ezaw i zapyta: Do kogo ty należysz? Dokąd idziesz? Do kogo należą te s przed tobą?, (19) masz odpowiedzieć: Do twego sługi Jakuba. Jest to dar posłany memu panu Ezawowi, a sam Jakub idzie za nami. (20) To samo polecił drugiemu i trzeciemu, i wszystkim prowadzącym stada: W ten sposób macie mówić do Ezawa, gdy go napotkacie. (21) I powiecie: Sługa twój Jakub także [idzie] za nami. Myślał sobie bowiem: Ułagodzę go darem wysłanym przede mną, a dopiero potem sam go zobaczę; może wtedy przyjmie mnie życzliwie? (22) Tak więc owe dary poszły przed nim, on zaś spędził jeszcze tę noc w obozie. (23) W nocy jednak wstał, wziął obie swe żony, obie służebnice i jedenaścioro swych dzieci i przeprawił się przez bród Jabboku. (24) Kiedy już ich zebrał i przeprawił przez potok, przeniósł potem całe swoje mienie (25) i pozostał sam jeden. Wtenczas ktoś zmagał się z nim aż do wzejścia jutrzenki, (26) a widząc, że nie może go przemóc, uderzył w staw biodrowy i zwichnął Jakubowi staw biodrowy w czasie walki z nim. (27) W końcu rzekł: Puść mnie, bo już zorza wschodzi! Odpowiedział mu: Nie wypuszczę cię, aż mi pobłogosławisz. (28) Zapytał go wtedy: Jakie jest twoje imię? Odpowiedział: Jakub! (29) A [tamten] rzekł: Nie będą cię już zwali imieniem Jakub, lecz Izrael, bo z Bogiem się potykałeś i z ludźmi i zwyciężyłeś. (30) A wówczas Jakub poprosił: Racz mi wyjawić swe imię. Odpowiedział: Czemu pytasz o moje imię? Lecz pobłogosławił go tam. (31) I Jakub dał potem miejscu temu imię Penuel: Bo widziałem - [mówił] - Boga twarzą w twarz, a jednak pozostałem przy życiu. (32) Kiedy mijał Penuel, wzeszło słońce; on jednak utykał z powodu swego biodra."

Jakub miał się spotkać ze swoim bratem Ezawem,który wyszedł mu na spotkanie z czterystoma uzbrojonymi ludżmi.Ezaw obiecał przed laty ,że zabije Jakuba za "kradzież" prawa pierworodnego i teraz chyba nie miał dobrych zamiarów(czterystu ludzi).Jakub obmyślił plan ułagodzenia brata za pomocą kolejnych  darów.Być może nie wystarczyłoby to ułagodzenia brata .Być może skończyłoby się to zabójstwem Jakuba przez Ezawa.I tu wkracza Bóg Jehowa - posyła anioła(po polsku "posłaniec").Ten próbuje powstrzymać Jakuba,spowolnić jego spotkanie z bratem.Ponieważ Jakub się szarpie,poraża mu biodro.Potem jednak Jakubowi (na jego życzenie)błogosławi.W rezultacie na spotkanie z Ezawem Jakub wychodzi po dłuższym czasie ,do tego utykając.Być może ta przerwa pomogła uśmierzyć gniew Ezawa i wszystko skończyło się dobrze,choć wcale nie musiało.Wskazuje na to fakt ,że po spotkaniu Jakub wykręcił się od gościny u brata i wolał pójść swoją drogą.No cóż ,Wszechmocny Bóg Jehowa wie ,że lepiej utykać i żyć 147 lat ,niż być martwym.

O Mojżeszu napiszę (Jeśli Cię to interesuje) w następnym poście.

Strony

Skomentuj