Tysiące osób w Chile protestowało przeciwko GMO

Kategorie: 

Do masowych protestów przeciwko GMO doszło w co najmniej dziewięciu miastach tego kraju. Tysiące ludzi zademonstrowało swój sprzeciw dla ustawy zwanej "prawem Monsanto", która w przypadku zatwierdzenia pozwoli międzynarodowym korporacjom na opatentowanie nasion modyfikowanych genetycznie.

 

Ludzie nosili ze sobą transparenty ze sloganami, takimi jak "Monsanto zabija" czy "Monsanto opatentuje Twoje życie". Niektórzy próbowali zwrócić na siebie uwagę przebierając się za zombie lub po prostu leżąc na ziemi. Aktywiści słusznie zauważają, że GMO doprowadzi do poważnego uszczerbku na zdrowiu wśród konsumentów oraz degradacji różnorodności biologicznej w Chile. Opatentowanie nasion modyfikowanych genetycznie spowoduje, że wielkie korporacje ustalą cenę nasion oraz kto może z nich korzystać.

 

Ustawa, która oficjalnie nosi nazwę "Plant Breeders Act" (Ustawa Hodowców Roślin) została zaproponowana przez byłego prezydenta Michelle Bachelet i zatwierdzona przez Izbę Reprezentantów. Obecnie trwają w tym temacie dyskuje w chilijskim senacie. Ivan Santandreu, członek organizacji sprzeciwiającej się GMO Chile Sin Transgenicos powiedział, że ustawa nie przyczyni się do innowacji i dobrobytu niezależnych rolników tylko zagrozi suwerenności żywieniowej, która stanie się zależna od wielkich korporacji. Firmy takie jak Monsanto będą mogły wprowadzać własne genetycznie modyfikowane produkty.

 

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika ollo

Proszę Państwa możemy sobie

Proszę Państwa możemy sobie dywagowac czy GMO jest szkodliwe czy nie,ważny wątek ale...największym niebezpieczeństwem GMO jest fakt,że firma Monstanto będąca monopolistą na tym rynku, powierzając rolnikom nasiona do wysiewu ,(gdzie rolnik oczywiscie ma w umowie napisane,że nie może sobie zostawić z zebranych plonów nasion pod następny wysiew),no ale Polski rolnik oczywięście przykombinuje i coś tam sobie przykitra.No i co,na wiosnę zadowolony ronik rozrzuca nasiona po polu i czeka...czeka....czeka....a tu nic nie rośnie....dlaczego...?a no dlatego,że nasiona przekazane rolnikowi do wysiewu mają usunięty gen wzrostu,więc nie wyrosną.Reasumując, jeżeli firemce Monsanto przyjdzie na to ochota "wstrzymają" produkcję żywności.(wiadomo, bez paszy nie ma  mięska).Wyobraźcie sobie realia w świecie globalego głodu. Wspomnę jeszcze na marginesie,że większość Giełd Nasion w Polsce została wykupiona, i kontrolowana jest obecnie przez kogo...?,oczywiście Monsanto.No i tyle w temacie GMO.Pozdrawiam realistów..;)

Portret użytkownika star

Widać, że są jeszcze na

Widać, że są jeszcze na świecie ludzie myślący, czego niestety nie da się powiedzieć o większości naszych ziomków.
A przy okazji tego wątku chciałabym się podzielić z ewentualnymi czytelnikami moją refleksją po obejrzeniu filmiu "Elizjum" (Elysium).
Film z pozoru sf, ale pierwszą część naprawdę trudno tak nazwać, bo to się dzieje naprawde, na naszych oczach. W sumie obraz mało rozrywkowy - raczej przygnębiający.
Apelowanie do ludzi, żeby zaczęli wreszcie myśleć - nie działa, więc nie będę apelować. Życzę więc dobrej zabawy.
Pozwolę sobie jednak na malutką dygresję plus jeden z komentarzy  i nie muszę chyba pisać, że to wszystko, wbrew pozorom,  ma związek z GMO, bo mieszkańcy Elysium (ani innych enklaw dla wybrańców), na pewno nie jedzą i nie będą jedli produktów GMO :]
http://vumag.pl/magiczne-miejsca/ufficio-primo-enklawa-luksusu-w-centrum-stolicy,59463,strona,2.html
 
~Lilith : Mieszkam obok Ufficio Primo.Budynek,enklawa luksusu a przy nim skwer z fontanną okupowany dniem i nocą przez okolicznych meneli i koczujących na ławkach bezdomnych.Smród rozlewanego piwa i nie mytych miesiącami ciał.To ciekawy kontrast luksusu nielicznych i codzienności ,coraz liczniejszych czyli biednych.Urody dodają młodzi ,,blokersi,, w towarzystwie głośnych koleżanek.Przez całe lato obserwuję ten teatr absurdu ale straż miejska czy policja reaguje sporadycznie.Luksus otoczony morzem ludzi bez nadziei na przyszłość to znak naszych czasów.

"99% populacji to owce przeznaczone do strzyżenia w czasie pokoju i na rzeź w czasie wojny. Politycy i biurokraci to owczarki, a gospodarzami farmy są bankierzy i midasy - światowa finansjera"(motto+awatar z www.glosulicy.pl)

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem