Duże podmorskie obserwatorium na dnie Bałtyku nagle zniknęło

Kategorie: 

Zerwany kabel do podmorskiego obserwatorium - Źródło: GEOMAR Helmholtz Center

Na Morzu Bałtyckim doszło do niezwykłego zdarzenia. Znajdująca się na dnie Bałtyku ważna stacja monitorująca i zbierająca istotne dane naukowe, tajemniczo zniknęła. Pozostał po niej tylko zerwany kabel transmisyjny.

 

Właścicielem podwodnego obserwatorium był niemiecki instytut GEOMAR Helmholtz Center Geesthacht (HZG). Naukowcy zarządzający projektem początkowo myśleli, że to błąd w transmisji danych, które przestały płynąć dokładnie 21 sierpnia o 20:15. To własnie wtedy stało się tam coś niezwykłego.

 

Podwodna aparatura ważąca w sumie około 350 kg została zabrana przez kogoś z użyciem sporej siły. Bałtyckie obserwatorium znajdowało się na niemieckich wodach terytorialnych, w pobliżu miejscowości Kiel.

Obecnie uważa się, że najbardziej prawdopodobna teoria odnośnie przyczyn zniknięcia aparatury jest taka, że została ukradziona. Pozostałe możliwości jak działanie sztormu lub silnych prądów morskich czy nawet działania zwierząt wykluczono już wcześniej.

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika ąę

Stawiam na polskich złomiarzy

Stawiam na polskich złomiarzy.Kiedyś na budowie podjechało dwóch z wózkiem i świsnęli element metalowego urządzenie o wadze ponad 100 kg.Ludzie którzy rozładowywali samochód NIE ZAUWAŻYLI !!!Odnalazł się na pobliskim złomowcu.Ta część nie wyglądała jak złom więc można było zgłosić na tzw.policje paserstwo ale daliśmy spokój...

Portret użytkownika bullik

Niemcy uzywaja Kg rowniez a

Niemcy uzywaja Kg rowniez a wiec po niemiecku w sumie 740kg to nie 350 po Polsku Smile dokladnie jest tam napisane ze byly tam dwa urzadzenia wielkosci biurka po 520 kg i 220kg przykotwiczone do podloza!  zostal tylko poszarpany kabel.. aparatura mierzyla oprocz temp i skladu czy nasolenia wody, rowniez poziomy metanu przy dnie morskim.. a moze cos sie zbliza co ma nas zaskoczyc i to juz kolejne obserwatorium ktore przestaje dzialac??

Bo jak na zlodzeji zlomu to dosc nietypowa akcja

Skomentuj