Ekstremalne powodzie mogą występować częściej z powodu zmienności klimatu

Kategorie: 

Źródło: Reza Marsooli, pixabay.com

Zwiększona częstotliwość i intensywność sztormów w połączeniu z oczekiwanym przez część naukowców wzrostem poziomu oceanów, może spowodować ekstremalne powodzie. Zdarzenia te noszą niekiedy nazwę „powodzi stulecia”, ponieważ występują mniej więcej raz na 100 lat. Nowe badania opublikowane w Nature Communications sugerują, że niszczycielskie powodzie mogą stać się regularne.

Intensywność powodzi przybrzeżnych zależy od kombinacji wzrostu poziomu morza i przypływów sztormowych, jednak różni się w zależności od wielu czynników – m. in. lokalizacji, czy cyrkulacji oceanów. Aby zidentyfikować obecne i przyszłe zagrożenia powodziowe w różnych regionach USA, badacze z Princeton przeprowadzili analizę, która uwzględnia klimatologię cyklonów, zagrożenia w obliczu wzrostu poziomu morza i zmiany klimatu. Poprzez symulację warunków sztormowych na podstawie historycznych oraz przewidywanych danych, naukowcom udało się stworzyć model hydrodynamiczny, który pozwoli zrozumieć i przewidzieć przyszłe zdarzenia.

Badacze odkryli, że pod koniec obecnego wieku powodzie będą się nasilać. Główną przyczyną na półkuli północnej będzie wzrost poziomu mórz, podczas gdy południowa półkula, a szczególnie Zatoka Meksykańska, ucierpi głównie z powodu intensywnych sztormów oraz wzrostu poziomu morza.

Model hydrodynamiczny zastosowany do symulacji przyszłych prognoz zakłada, że wzrost poziomu morza i fale sztormowe są od siebie niezależne. Pomimo tego ograniczenia, autorzy badania uważają, że mapy dostosowane do lokalnych warunków mogą pomóc w przygotowaniu się do ewentualnych powodzi.

Główny autor badania, Ning Lin, powiedział: „Opracowane przez nas dane będzie można wykorzystywać do oszacowania ryzyka, a także przy podejmowaniu decyzji. Hrabstwo zdecyduje czy na podstawie naszych obliczeń może zastosować ochronę przeciwpowodziową wybrzeża lub inne strategie w celu zmniejszenia ryzyka w przyszłości.”

Pod koniec stulecia globalny wzrost poziomu morza może wynieść nawet 2 metry - dwukrotnie więcej niż wcześniej sądzono. Podniesienie poziomu morza może spowodować nieodwracalną erozję wybrzeża, a także wpłynąć na pogodę na niemal całym globie.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Portret użytkownika syriues

Tak,tak.

Tak,tak.

Naukowcy.......................

Zaden czlowiek nie powie wam prawdy.Mysla.ze niec nie wiecie bo nie patrzycie w gwiazdy i nic z nich nie rozumiecie.

Nikt z tych ludzi ktorzy wiedza gdzie sie teraz znajdujemy nie powiedza wam prawdy.Prawda jest taka,ze przemierzamy kosmos w naszym domu zwanym Ziemia.Ciekawe dlaczego nie nazywa sie Woda.Cokolwiek to znaczy,jest to skomplikowana sprawa.Za kazdym razem gdy ziemia wchodzi w jakas ere,czy to barana czy innego gwiazdozbioru,zawsze sie cos zmienia.Dzialanie innych galaktyk na nasza jest oczywiste i niezaprzeczalne,takze zrozumcie jedno

Jestesmy w Wodniku i nasza Ziemia jest w stanie pochlonac duzo wody,tak samo jak kiedys na tej planecie jej brakowalo,tak samo moze byc na odwrot.Nie balbym sie stwierdzenia,ze moze nagle zniknac i schowac sie pod ziemie.Dlatego ludzie,gdy Bog powie dosc,tych ceregieli i gdy zobaczy ze czlowiek juz sie nie uczy zyc i wnioskowac,to wtedy wszyscy znikniemy tak jak sie pojawilismy

Portret użytkownika minoduesp

Astrologia to bujdy ..  Żadne

Astrologia to bujdy ..  Żadne inne galaktyki na nas nie oddziałują bo zwyczajnie są za daleko a to co nazywamy gwiazdozbiorami to imanentna część naszej galaktyki zwanej "Drogą mleczną" . Zaś same "znaki zodiaku" to jedynie złudzenie wywołane dwuwymiarowym spojżeniem na trójwymiarową przestrzeń kosmiczną .. Jedyne co ma "zewnetrzny"  wpływ na kształtowanie klimatu ziemi to precesja osi obrotu w cyklu 26.500 lat. 

{Nachylenie osi obrotu ziemi jest stałe , zaś zmianie ulega jedynie jej położenie względem płaszczyzny orbity wokołosłonecznej - ziemia kręci się jak bąk zabawka na orbicie i to jest właśnie precesja.}

Portret użytkownika minoduesp

Wyjaśnię to inaczej , nie ma

Wyjaśnię to inaczej , nie ma żadnych "znaków zodiaku" bo wszelkie gwiazdy (je tworzące) znajdują się w RÓŻNYCH odległościach od ziemi a my patrzymy na ich obraz z jednej tylko strony ,przez co wydają się nam być ułożone w jednej płaszczyźnie tworzącej jakieś wzory - ale tak nie jest . 

Czas jest także subiektywnym złudzeniem - niczym więcej.. Istnieje jedynie wieczne TERAZ (!) a że posiadamy pamięć w której przechowujemy minione wydarzenia oraz wyobraźnię pozwalajacą "prorokować" to ,co może się wydarzyć to tworzymy w umysłach iluzję "czasu" .. tak to działa. Gdybyś został pozbawiony pamięci albo tylko odcięty od zewnetrznych bodźców to wkrótce straciłbyś poczucie "czasu" i nie wiedziałbyś czy minęła godzina czy rok. Krótko mówiąc wszelki ruch tworzy iluzję "czasu" ,który jest jedynie umowną i fikcyjną wartością pomagającą nam w orientacji. Indianie w dżunglii wogóle nie używają pojęcia "czasu" , dla nich jest albo dzień albo noc ,bo nie jest im to do niczego potrzebne i dobrze im tak ..

Wiem ,że burzę Twój światopogląd , ale czasem prawda jest najważniejsza.

Głosuj przeciw
-17
Portret użytkownika nn

Odległe.

Odległe.

Bliżej  1. września - dlaczego świetujemy/obchodzimy dzień napaści Niemiec, dzień pogromu i klęski?

I raczej nie szedł bym na " Defilada Plac Piłsudskiego"

 

nn

Skomentuj