Czeka nas burza geomagnetyczna, możliwa obserwacja zorzy polarnej

Kategorie: 

Źródło: NASA/SDO

W ciągu najbliższych dwóch dni czeka nas burza geomagnetyczna, która według prognoz zarówno NASA jak i NOAA ma osiągnąć poziom przynajmniej G2. Oznacza to, że znowu będzie szansa na obserwowanie zorzy polarnej daleko na południe, być może również w Polsce.

 

Burza która rozpocznie się w ciągu najbliższych godzin jest skutkiem dotarcia do naszej magentosfery wiatru słonecznego, który pochodzi z potężnej dziury koronalnej, która dwa dni temu znajdowala się dokładnie na środku tarczy słonecznej. Na zdjęciach Słońca widać ją jako obszar przypominający literę T.

 

Dziura koronalna na Słońcu 

Burza magnetyczna potrwa przynajmniej dwa dni a jej siła jest prognozowana na poziom G2 co oznacza, że indeks planetarny Kp osiągnie 6 lub więcej. Jeżeli inne parametry będą korzystne istnieje spore prawdopodobieństwo, że również i u nas będzie widoczna zorza polarna. W tym momencie na satelice "ACE" możemy zobaczyć jak wiatr słoneczny z dziury koronalnej zaczyna docierać do ziemskiej magnetosfery. 

 

Dane z satelity ACE

 

 

Źródło:

http://zmianysolarne.pl/wiadomosc/czeka-nas-burza-geomagnetyczna-mozliwa-obserwacja-zorzy-polarnej

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: Anakin23
Portret użytkownika Anakin23

Redaktor naczelny portalu zmianysolarne.pl specjalizujący się w kwestiach związanych z aktywnością słoneczną i pogodą kosmiczną.


Komentarze

Portret użytkownika minoduesp

Jak tu obserwować ewentualną

Jak tu obserwować ewentualną zorzę , skoro w nocy od latarni ulicznych jest taka łuna ,że gwiazd prawie nie widać a za dnia nieboskłon zamiast głebokiego błekitu jest prawie "mleczny" .. ?

Głosuj przeciw
-15

Skomentuj