Ubrania z grafenem mogą chronić ludzi przed ukąszeniami komarów

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Grafen to wyjątkowy materiał, który może zrewolucjonizować elektronikę i przydać się w wielu innych dziedzinach nauki. Jednak naukowcy znaleźli właśnie nowe, ciekawe zastosowanie dla grafenu. Okazuje się, że z jego pomocą można stworzyć zupełnie nowe środki ochrony przed ukąszeniami komarów.

 

Na Uniwersytecie Browna wykazano, że wielowarstwowy grafen może zapewnić skuteczną ochronę, uniemożliwiając komarom wbicie swojej igiełki w skórę. Co więcej, grafen blokuje sygnały chemiczne, które komary wykorzystują do wykrywania krwi.

 

Do eksperymentu zaproszono kilku ochotników, na których przetestowano nową metodę ochrony. Uczestnicy włożyli swoje ręce do komory wypełnionej komarami. Owady zostały wyhodowane w laboratorium, aby mieć pewność, że są wolne od wszelkich chorób. Pierwsza grupa była pozbawiona jakiejkolwiek ochrony, druga grupa miała ręce pokryte bawełną, zaś trzecia otrzymała bawełnę z wszytą warstwą tlenku grafenu.

Okazało się, że ręce ochotników, którzy otrzymali do swojej dyspozycji grafenową osłonę, nie zostały ukąszone ani razu – w przeciwieństwie do pozostałych uczestników. Naukowcy zwrócili uwagę, że komary wręcz ignorowały ręce pokryte grafenem i nawet nie próbowały się przebijać przez ten materiał.

Dalsze testy potwierdziły, że grafen skutecznie blokuje sygnały chemiczne, przez co komar „nie widzi” ludzkiej skóry. Wykazano również, że komary nie mają w sobie wystarczającej siły, aby przebić się przez warstwę tlenku grafenu, ale tylko pod warunkiem, że materiał jest suchy.

 

Naukowcy będą teraz pracować nad wzmocnieniem tlenku grafenu, aby był bardziej wytrzymały również po kontakcie z wodą. Powstały materiał będzie można wykorzystać do produkcji ubrań chroniących przed ukąszeniami komarów.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Skomentuj