Banany mogą być naturalnym lekiem na depresję

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com
Nie od dziś wiadomo, że banany to owoce które zawierają najważniejsze witaminy A, C, E, K, oraz te z grupy B. Nie brakuje w nich także błonnika oraz składników mineralnych, takich jak magnez, fosfor, wapń oraz potas. Regularne spożywanie bananów zbawiennie wpływa zarówno na nasze zdrowie fizyczne, jak i psychiczne.

 

Jeden średniej wielkości banan zawiera 22% zalecanego dziennego spożycia (ZDS) witaminy B6, która pomaga w regulacji poziomu serotoniny. Ponadto, banany zawierają małe ilości aminokwasu zwanego tryptofanem, który uspokaja,  poprawia nastrój i sprawia że jesteśmy szczęśliwsi. Owoc ten może pomagać także przy bezsenności. Z tego wynika iż dzienne spożywanie jednego banana może pomóc w zwalczaniu depresji.

 

W bananach możemy znaleźć sporo żelaza, który stymuluje produkcję hemoglobiny we krwi i tym samym pomaga w przypadku niedokrwistości, oraz duże ilości potasu, co przy niskiej zawartości soli idealnie obniża ciśnienie krwi. Zawarty w nich magnez wpływa na funkcje myśleniowe mózgu, ułatwia naukę i poprawia koncentrację.

Z kolei błonnik przywraca normalne funkcjonowanie jelit, bez konieczności stosowania środków przeczyszczających i pomaga w zaparciach. Sporządzony koktajl z banana posłodzony miodem jest jednym z najszybciej działających lekarstw na kaca, ponieważ uspokaja żołądek a z dodatkiem miodu podnosi poziom cukru we krwi. Podjadanie bananów pomoże również na zgagę i poranne mdłości.

 

Witaminy z grupy B znajdujące się w bananach korzystnie wpływają na układ nerwowy, dzięki czemu w stanach nerwowych nie będziemy podjadali czekolady czy też chipsów, co jak wiadomo prowadzi do otyłości. Jedząc banany będziemy kontrolowali poziom cukru we krwi. Banan to także jedyny owoc który można zjeść przy dolegliwościach żołądkowych czy też wrzodach - z powodu swojej delikatności i miękkiej kompozycji nie zaszkodzi nam a zneutralizuje w żołądku nadmiar kwasów i zmniejszy podrażnienia. Banan obniży również temperaturę ciała jak i ostudzi nasze emocje.

 

Na zakończenie mała ciekawostka - skórkę od banana można stosować przy ukąszeniach przez komara. Wystarczy że potrzemy jej wewnętrzną stroną miejsce, w którym zostaliśmy ugryzieni przez tego owada. Pozwoli to złagodzić obrzęk, ból i podrażnienie skóry.

 

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika dziiadek ze wsi

Zwłaszcza szczególnie zdrowe

Zwłaszcza szczególnie zdrowe są banany opryskane 5 razy środkiem na super grzyba, który niszczy plantacje. Ależ jesteście prymitywnymi matołami, że tak łatwo dajecie się robić propagandzie korporacyjnej w chuja. Oni już wprowadzili i testują lekarstwa w owocach GMO. To nie są już banany, to są nowe tabletki z środkiem depopulującym. To taka SOMA dla matołów żeby siedzieli przed TV i głosowali na dobrą władze... W najbliższych latach pojawią się też warzywa-tabletki. Obecnie trwają prace na owocach. Myślicie, że te plantacje gniją od grzyba bo są naturalne? O nie, gniją bo to nie są już zwyczajne banany, tylko nowe tabletki w kształcie banana dla gojów żeby się nie rozmnażali.

Czekam na dzień, w którym Japonia upomni Polskę do wypłat odszkodowań za Hiroszimę i Nagasaki.

Portret użytkownika Medium

"Banany dostarczają

"Banany dostarczają człowiekowi większości potrzebnych dla zdrowia minerałów w dostatecznych ilościach – a więc wapnia, fosforu, fluoru, magnezu – oraz licznych witamin, takich jak C, B1, B2, B12, A, E. Banany zawierają również nieco witaminy D, bardzo istotnej w tym całym zestawie, ponieważ ma ona właściwości wiązania bananowego wapnia w organizmie ludzkim. Odkryto ostatnio, że w bananach znajdują się także związki hormonalne, jak serotonina i norepinefryna, będące regulatorami ludzkiego systemu nerwowego.

  • Węglowodany – w zielonych bananach występują pod postacią łańcucha skrobi, a w miarę ich dojrzewania rozbijają się na takie cukry jak: fruktoza, glukoza i sacharoza.
  • Błonnik – w bananach jest go mniej niż w zbożach, ale niezwykle istotnie wpływa na przemianę materii. W dwóch małych bananach jest o 5 g więcej błonnika niż w 100 gramach orzechów. Banany mogą być składnikiem diet odchudzających, sprzyjają bowiem obniżeniu poziomu cholesterolu i zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób serca.
  • Białko – 100-gramowy banan zawiera 1,15 g białka, a więc zdecydowanie więcej niż inne owoce. Białko bananowe znacznie przyczynia się do budowy komórek – o wiele więcej niż połowa potrzebnej człowiekowi dziennej dawki białka powinna być dostarczona w postaci białka roślinnego.
  • Tłuszcz – kwasy tłuszczowe zawarte w miąższu poprawiają stosunek kwasów nienasyconych do nasyconych, co jest istotne dla naszego zdrowia – stosunek 2:1 redukuje poziom cholesterolu.
  • Woda –  dietetycy zalecają wypijanie 2 litrów wody dziennie. Tę rację można zmniejszyć, spożywając banany, których 100 g miąższu zawiera około 74 g wody.
  • Minerały – żółta skóra kryje wiele minerałów i pierwiastków śladowych, mają one zbawienny wpływ na nasz organizm. Ilość potasu regulującego ciśnienie krwi i gospodarkę wodną jest bardzo wysoka (393 mg na 100 g), a ilości magnezu wzmacniającego mięśnie i niezbędnego dla prawidłowego funkcjonowania organizmu również nie są małe (36 mg na 100 g). Znajdują się tam również konieczne dla budowy komórek krwi żelazo, cynk, selen, fluor, mangan i jod."

https://www.poradnia.pl/banany-skladniki-odzywcze.html 

Błonnik jest, ale mniej niż w zbożach. Owoc bardzo konkretny, można się śmiało najeść, zaś jego antydepresyjne właściwości znane są na zachodzie od dawna.

Dla bezmięsnych banany są dobrym źródłem potasu.

Skomentuj