Wielki przełom w technologii drukowania ludzkich organów

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Biodrukarki mają ogromny potencjał w leczeniu urazów, testowaniu leków i tworzeniu dowolnych narządów do przeszczepów. Na dzień dzisiejszy, metoda ta jest dość ograniczona, ale naukowcy z Politechniki Federalnej w Lozannie oraz Uniwersyteckiego Centrum Medycznego w Utrechcie dokonali przełomu.

 

Zespół opracował układ optyczny, który może drukować złożone, wysoce żywotne tkanki w błyskawicznym tempie. Podczas gdy współczesne metody polegają na drukowaniu narządów warstwami, co jest dość czasochłonne, nowe podejście pozwala tego dokonać w ciągu sekund.

 

Naukowcy posłużyli się laserem, który skierowali w kierunku obracającego się pojemnika, wypełnionego hydrożelem z komórkami macierzystymi. Badacze mogli tworzyć tkanki, skupiając energię lasera w określonych miejscach, aby je zestalić. Następnie wprowadzili komórki śródbłonka, aby dodać naczynia do tkanki.

Źródło: Alain Herzog/EPFL

Opracowana metoda pozwala wydrukować tkankę w czasie krótszym niż minutę. Naukowcy wytworzyli już struktury przypominające zastawki sercowe, złożoną część kości udowej oraz łąkotki. Choć powstałe twory są niewielkie, z powodzeniem można je wykorzystać do testów klinicznych.

 

Naukowcy uważają, że ich pomysł można rozwinąć, aby drukować nie tylko tkanki, ale też całe organy. Technika ta może zrewolucjonizować medycynę i w przyszłości pozwoli wytwarzać dowolne narządy do przeszczepów oraz do testowania leków w bardzo krótkim czasie.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika The Bird

Zwykły czlowiek nie doczeka

Zwykły czlowiek nie doczeka tej technologii, bowiem zwykly człowiek musi zapierdalać cale życie, oddawać składki na zus, a kiedy nie będzie mógł już pracować, nie będzie potrzebny- bo komu i na co karmić pasożyta.- To się nigdy nie zmieni, choćby technologia była w stanie zdzialać cuda.

Czekam na dzień, w którym Japonia upomni Polskę do wypłat odszkodowań za Hiroszimę i Nagasaki.

Portret użytkownika minoduesp

To tylko w starożytnych

To tylko w starożytnych Chinach dobrym lekarzem był ten w którego "rejonie" nikt nie chorował .. My musimy sami o siebie dbać (!) - tylko mało komu się chce a jeszcze mniejsza grupka wie jak to robić.. 

Najprostszy przykład - jaki odestek konsumentów czyta etykiety na produktach by wybrać te "najzdrowsze" .. hmm ?

Skomentuj