Naukowcy usiłują uratować przed wymarciem nosorożce północne

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Międzynarodowy zespół naukowców próbuje ocalić białe nosorożce północne przed wyginięciem. Na całym świecie zostały już tylko dwa przedstawiciele tego gatunku, w dodatku są to dwie samice. Jednak badacze próbujący przywrócić ten niemal wymarły gatunek do życia dokonali ważnego przełomu.

 

W zeszłym tygodniu, weterynarze z powodzeniem pobrali 10 jajeczek od dwóch ostatnich samic – Najin i Fatu. Teraz naukowcy ogłosili, że jajeczka zostały sztucznie zapłodnione w laboratorium, korzystając z nasienia, które pochodzi od martwych już samców. Ostatni samiec o imieniu Sudan zmarł w marcu 2018 roku.

 

Teraz naukowcy muszą poczekać, aby zobaczyć, czy uda się stworzyć żywe zarodki. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, zarodki zostaną przetransportowane i wszczepione samicy z podgatunku białych nosorożców południowych. Najin i Fatu, ostatnie dwie samice z zagrożonego wyginięciem podgatunku białych nosorożców północnych mają bowiem problemy zdrowotne, więc wykonanie na nich tego zabiegu byłoby bardzo ryzykowne.

Zdaniem naukowców, wciąż jest jeszcze szansa na przywrócenie do życia gatunku, który jest na wymarciu. Uratowanie białych nosorożców północnych jest możliwe nawet, gdy wyginą ostatnie dwie samice – wszystko dzięki przechowywanemu w laboratorium materiałowi biologicznemu.

 

Jeśli białe nosorożce północne zostaną przywrócone, będzie trzeba dopilnować, aby kłusownicy znów nie zagrozili życiu tych zwierząt. Dzięki postępom w nauce, genetycy liczą, że uda się również ożywić nawet dawno wymarłe gatunki zwierząt, np. mamuty.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika osa

Masakra. To przerażające

Masakra. To przerażające patrzeć jak wiele gatunków jest zagrożonych. Najgorsze że często to wynika z niewiarygodnej głupoty, nieczułości i braku wyobraźni... Jak uwierzyć, że rogi nosorożców mogą częstym powodem by je wybijać dla zysku... Stwory, które się zajmują tym procederem powinny być publicznie biczowane...

Portret użytkownika dziki kon

Nie biczowane, a zabijane!

Nie biczowane, a zabijane! Człowiek jest kretynem, zaczyna czuć się dobrze, dopiero gdy zostaną przedstawione pewne ramy, w których może poruszać się. Polujesz na terytorium, gdzie zwierzęta są pod ochroną? Giniesz. Drugim problemem jest wiara, w jakaś"cudowna" moc!  Xddd kurwa, religia to najgorszy syf jaki istnieje. Bezmozgom wystarczy wmówić coś i zaczynają bezgranicznie wierzyć w to!! (W tym przypadku, róg nosorożca) szkoda, ze nikt nie wierzy, ze seks z trupem albo matka, prowadzi do szczęścia w drugim życiu!!

Skomentuj