Europa mogłaby zasilić cały świat energią wiatrową

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Europa ma ogromny potencjał, którego nie wykorzystuje. Jak wynika z przeprowadzonych badań, nasz kontynent mógłby nawet 100-krotnie zwiększyć produkcję energii dzięki farmom wiatrowym i zasilić nią cały świat.

 

Zespół z angielskiego Uniwersytetu Sussex oraz duńskiego Uniwersytetu w Aarhus przeanalizował potencjalne lokalizacje dla elektrowni wiatrowych z pomocą map wietrzności z Systemu Informacji Geograficznej (GIS). Jak ustalono, około 46% terytorium Europy nadaje się pod budowę farm wiatrowych – pomijając oczywiście tereny, na których obecne są domy, drogi lub obszary o ograniczonym dostępie. Szacuje się, że na naszym kontynencie można byłoby wybudować 11 milionów turbin wiatrowych.

 

Naukowcy twierdzą, że gdyby Europa wykorzystała cały swój potencjał, mogłaby generować nawet 52,5 terawatów energii, czyli po 1 megawacie dla 16 ludzi. Innymi słowy, zakładając, że przeciętny dom w Europie zużywa 3 600 kWh energii rocznie, energia pochodząca z wiatraków mogłaby zasilić 38 miliardów domów rocznie.

Wyniki badania wskazują, że Europa jest w stanie zaspokoić potrzeby energetyczne całego świata do 2050 roku. To oznacza również, że Unia Europejska, instalując farmy wiatrowe, bez większego problemu mogłaby wyeliminować emisję CO2, aby zrealizować cele porozumienia paryskiego. Lądowe elektrownie wiatrowe to najtańsze źródło energii odnawialnej. Gdyby Europa wykorzystała swój potencjał, stałaby się liderem w dekarbonizacji oraz produkcji czystej energii.

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego WschoduKomentarze

Strony

Skomentuj