Brazylia wysłała wojsko do gaszenia pożarów w Amazonii

Kategorie: 

Źródło: Twitter

Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro wysłał armię, aby pomogła gasić pożary trawiące lasy Amazonii. Decyzja została podjęta pod silną presją krytyki społeczeństwa oraz innych państw, w tym Europy, która zagroziła zablokowaniem układu o wolnym handlu.

 

Brazylijskie lasy deszczowe są zagrożone przez katastrofalne pożary i deforestację. Narodowy Instytut Badań Kosmicznych (INPE) wskazuje, że od stycznia do sierpnia wystąpiło ponad 72 tysiące pożarów lasów, czyli o 83% więcej, niż w tym samym okresie w 2018 roku. Co więcej, wycinka lasów Amazonii zwiększyła się aż o 278% względem zeszłego roku. Pożary lasów deszczowych widoczne są nawet z kosmosu.

Źródło: NASA/NOAA

Obecny prezydent Brazylii w znacznie mniejszym stopniu dba o ekologię i podobno nawet przymyka oko na podpalenia. Jego obojętność wobec pożarów lasów Amazonii została zauważona w kraju, jak i na świecie. Niektóre państwa Unii Europejskiej zagroziły zablokowaniem umowy o wolnym handlu z południowoamerykańskim blokiem Mercosur, a nawet zaproponowały nałożenie sankcji na Brazylię.

 

Dopiero groźba bojkotu umowy oraz protesty brazylijskiego społeczeństwa zmusiły prezydenta do reakcji. Wojsko zostało rozmieszczone w rezerwatach przyrody, ziem należących do rdzennej ludności oraz regionów przygranicznych, gdzie panują pożary.

Źródło: NASA Worldwide

Jednak sama próba ugaszenia rozległych pożarów prawdopodobnie okaże się niewystarczająca. Prezydent Jair Bolsonaro lekceważy ochronę Amazonii i zwiększył wycinkę drzew pod rolnictwo i górnictwo, a także nie podejmuje znaczących działań wobec farmerów, którzy celowo podpalają lasy deszczowe.

 

Amazonia to największy las deszczowy na świecie, tzw. zielone płuca Ziemi, które produkują 20% tlenu całej planety, magazynują dwutlenek węgla i spowalniają globalne ocieplenie. Zniszczenie tego lasu deszczowego będzie tragedią dla tamtejszych rdzennych plemion oraz zwierząt.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika rochel57

Pomijając na chwilę

Pomijając na chwilę "holokaust" miejscowych plemion, a jeśli, to w uzgodnieniu zapewne z"kim ponad". Nauwa się "podejrzenie", że te qurwy, którym ocieplenie nie wychodzi, kazali ten las spalić! Po prostu spalić ! Na palm całe to... I znów ..bydło. 

A to bydło ..Nasze ..Bogu ducha jest winne.. 

Każdy wie, że ucisk - jakikolwiek - zawsze miał będzie swoją reakcję.  I wszystko , co złe..., a nawet i dobre, jest tylko do czasu. . Jak masz coś przerobić, to nie ma bata,że się wymigasz.

 

Rochel57

Portret użytkownika syriues

No to mozna teraz sie zadumac

No to mozna teraz sie zadumac.Mam nadzieje,ze nie beda chcieli wybic plemion zamieszkalch w Amazonii.

A moze to wszystko sluzy by 666 mial kazdy swoj interfejs za czasow Elona Mozga,kazdy z nich stara sie na sile uczynic to co jest w Apokalipsie napisane,a jeszcze Bestia sie nie ukazala.Byl waz ktory nadlecial 23 wrzesnia 2017 zakryty przez google.

Komu to na reke by nie pokazywac prawdy.Biblia to nie klamstwo,a Apokalipsa juz trwa i jestesmy w jej srodku.Najgorsze przed nami.Dlatego ten skok na Ksiezyc,te inne bzdury.Dobrze wszyscy wiemy,ze nalezy 666 wybic z naszych glow i dusz.To jest rozsadne i update musi byc czy nam sie to podoba czy nie.Cierpienie nadejdzie imusimy je jakos przyjac.Czy tego chcemy czy nie.Stworca wszechrzeczy jest madrzejszy od typkow z Nibiru itp.Skazani na rozlake z Bogiem poprzez manipulacje zla,by nas wykorzystywano do popiep.....  zabawy i rywalizacji ukladu o ktorym nie mamy pojecia.Te granice,te biznesy,te niszczenie,to zaklamanie,to udawanie jest jak zatwardzenie.Nie da sie tego nie poczuc.

 To zbyt smutne,ze czlowiek  jest slaby i nic nie wie i nie chce wiedziec,bo sie boi.

Ja mialbym lekarstwo na te wasze wycinki lasow.

Niech kazdy czlowiek na ziemi chociaz dzis nic nie spali,nie pojedzie samochodem,niech nie wypije coca coli,niech nie spieprz... tego co jest piekne

Portret użytkownika SurvivorMan

Znając jego podejście do tego

Znając jego podejście do tego przepięknego i jednego z ostatnich wspólnych dóbr wszystkich Ziemian jakim jest Amazonia, pewnie sku.wiel sam podpalił i teraz gra wariata! Jak te barany w krawatach u nas, które "dzielnie" walczyły z krwiożerczym wściekłym kornikiem *fool* ! Ciekawe kto konkretnie miał w tym interes?! 

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Strony

Skomentuj