Ocean w pobliżu Indii zaczął świecić na niebiesko

Kategorie: 

Źródło: YouTube/SA PHOTOGRAPHY, Twitter/madhavpramod1

Plaża Thiruvanmiyur w Indiach powitała turystów niecodziennym zjawiskiem – bioluminescencją. Na linii brzegowej pojawiły się niebieskie światła, wywołane przez bakterie oraz niewielkie zwierzęta morskie.

Bioluminescencja to zdolność produkcji i emisji światła przez żywe organizmy. Należą do nich m. in. bakterie, grzyby, jamochłony, mięczaki oraz skorupiaki. Naukowcy twierdzą, że nieoczekiwane zjawisko zostało wywołane przez gwałtowny deszcz lub zrzut ścieków do oceanu, który spowodował pojawienie się nowych bakterii w wodzie.

 

Ponieważ bioluminescencja jest rzadkim zjawiskiem, plaża znajdująca się w indyjskim mieście została wypełniona mieszkańcami oraz turystami. Zdjęcia oraz nagrania pokazujące zjawisko szybko pojawiły się w sieci.

Anomalne zjawisko spowodowało Noctiluca scintillans, gatunek fitoplanktonu, który po wyrzuceniu na brzeg przekształca swoją energię elektryczną w energię świetlną. Wiele organizmów morskich, takich jak glony, meduzy, rekiny, rozgwiazdy i skorupiaki wykazują tę cechę.

 

Bioluminescencja występuje stosunkowo rzadko w Indiach. Świecące organizmy pojawiają się jedynie na plaży Betalbatim w Południowym Goa oraz na wyspie Kavaratti wchodzącej w skład archipelagu Lakszadiwy. Inne miejsca słynące z tego typu atrakcji to m. in. Niebieska Grota na Malcie, Blue Grotto w Puerto Rico, czy Zatoka Toyama w Japonii. Piękne zjawisko może jednak nieść ze sobą pewne zagrożenia. Według ekspertów morskich zjawisko to jest wskaźnikiem zmian klimatu i może mieć negatywny wpływ na połowy głębinowe.

 

 

Ocena: 

2
Średnio: 1.5 (2 votes)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Skomentuj