Tragedia w Tatrach. Błyskawice zabiły 5 osób a ponad 90 zostało rannych

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Na szczycie Giewontu doszło dzisiaj do tragedii. Nagle rozpętała się burza, która spowodowała porażenie piorunami kilkudziesięciu turystów. Podobno większość z nich znajdowała się w pobliżu słynnego krzyża na Giewoncie. Wstępny dopiero bilans to 5 osób zabitych i przynajmniej 90 rannych.

 

Wiadomo już, że wśród ofiar jest 12 letni chłopiec. Oficjalnie poinformowano też, że jeszcze jedna z ofiar jest dzieckiem. Do tego zabite zostały trzy osoby dorosłe w tym jedna ofiara na Słowacji. Oficjalnie jest aż 89 osób ciężko rannych, które znalazły się w szpitalu w Zakopanem. 

 

Rannych cały czas z góry zwożą helikoptery Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Piloci muszę latać w warunkach niemal zerowej widoczności z gęstą mgłą. Służby ratunkowe przyznają że obecna akcja ratunkowa na Giewoncie jest czymś bezprecedensowym. Można to tylko porównać do podobnego przypadku Jaki miał miejsce 15 sierpnia 1939 roku.

Wtedy śmierć poniosło 5 harcerzy i ich opiekun. Niewątpliwie teraz skala kataklizmu może się okazać dużo poważniejsza. Oba zdarzenia są podobne bo również wtedy przyczyną był krzyż na Giewoncie.

 

W Tatrach na gromy szczególnie narażony jest właśnie krzyż na Giewoncie. Trzeba pamiętać, że podczas burzy nie wolno dotykać łańcuchów asekuracyjnych ani stać blisko tamtejszego potoku.Tak duża liczba ofiar może być wynikiem kolejki powstającej przeważnie w pobliżu tak popularnych szczytów.

 

Warto też przed udaniem się na szlak sprawdzić wskazania z dostępnych bezpłatnie radarów pogodowych. Wszystko wskazuje na to, że burza, która spowodowała to zamieszanie nie powstała spontanicznie w Tatrach, ale była częścią przemieszczającego się frontu pogodowego. 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.3 (3 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro

loading...


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

Postrzegam to w kategoriach

Postrzegam to w kategoriach tragicznego wypadku.Biorąc jednak pod uwagę dzisiejsze trendy do wysówania oskarżeń pt.Winny od niepowiadomienia o piorunie,tornado i innym zdarzeniu nagłym,katakliźmie musi się znaleźć,oczekuję ukarania winnych niepowadomienia o kaprysach natury i o tym jak potrafi być groźna.Sprawiedliwości na czarnej owcy musi się stać zadość.

 

----> Przepraszam wszystkich za moje wypowiedzi jeśli tylko czują się nimi w jakikolwiek sposób urażeni .Cierpię bowiem na sztuczną inteligencję.

Portret użytkownika dziki kon

Nie daj Boże aby kretyni

Nie daj Boże aby kretyni postanowili zmienić symbol góry z powodu bandy imbecyli!!! Jesteśmy TYLKO ludźmi, jeżeli ktoś woli zdobyć szczyt, kosztem życia. Jego wybór. Aaaaa co powiecie, abyśmy Mount Everest skrócili o 1 km, aby ułatwić wspinaczkę tym biednym ludziom, którzy poświęcają tyle pieniędzy oraz miesięcy przygotowań??? W końcu, tyle trupów juz tam leży.

Portret użytkownika marian

Pioruny uderzają w najwyższe

Pioruny uderzają w najwyższe miejsca i taką drogą aby opór elektryczny był jak najmniejszy więc nie ma znaczenia co będzie na szczycie Giewontu. Po prostu szczyt wysokiej góry w czasie burzy jest bardzo niebezpiecznym miejscem, podobnie jak miejsce pod drzewem albo na płaskiej otwartej przestrzeni.

Portret użytkownika marko5

ale pleciecie androny ,

ale pleciecie androny , mieszkam w górach , prawie na szczycie i nie mam odgromowej instalacji.Ostastnio , podczas dużej burzy piorun uderzył w stodołe we wsi nizej od mojego domu okolo 100m .Teoria o oporze niewiele warta.Najwiekszym expertem od wszystkiego jest niejaki AMR tzw maxio.Na wszystkim sie zna i o wszystkim wypowiada.Gdyby glupi wiedzial , że jest glupi - toby nie był glupi.

Portret użytkownika babka

Tak ale umieszczenie

Tak ale umieszczenie metalowego krzyża w tym miejscu to niebezpieczeństwo zwiększa . W tym wypadku to nie burza zawiniła ale ci którzy ten krzyż tam umieścili. Nie ma żadnego racjonalnego wytłumaczenia dla takich pomysłów. Tak to jest jak manifestuje się wiarę w niewłaściwy sposób . Wszystko na pokaz. 

Portret użytkownika Obiektywny

Selekcja maturalna i tyle

Selekcja maturalna i tyle

 Ponad 25 lat temu uczyli mnie w szkoleże pogoda że pogoda w górach zmienia się szybko a pioruny walą w metal.

Ludzie są corazdurniejsi a na skutki czekać nie trzeba.

Strony

Skomentuj