Tragedia w Tatrach. Błyskawice zabiły 5 osób a ponad 90 zostało rannych

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Na szczycie Giewontu doszło dzisiaj do tragedii. Nagle rozpętała się burza, która spowodowała porażenie piorunami kilkudziesięciu turystów. Podobno większość z nich znajdowała się w pobliżu słynnego krzyża na Giewoncie. Wstępny dopiero bilans to 5 osób zabitych i przynajmniej 90 rannych.

 

Wiadomo już, że wśród ofiar jest 12 letni chłopiec. Oficjalnie poinformowano też, że jeszcze jedna z ofiar jest dzieckiem. Do tego zabite zostały trzy osoby dorosłe w tym jedna ofiara na Słowacji. Oficjalnie jest aż 89 osób ciężko rannych, które znalazły się w szpitalu w Zakopanem. 

 

Rannych cały czas z góry zwożą helikoptery Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Piloci muszę latać w warunkach niemal zerowej widoczności z gęstą mgłą. Służby ratunkowe przyznają że obecna akcja ratunkowa na Giewoncie jest czymś bezprecedensowym. Można to tylko porównać do podobnego przypadku Jaki miał miejsce 15 sierpnia 1939 roku.

Wtedy śmierć poniosło 5 harcerzy i ich opiekun. Niewątpliwie teraz skala kataklizmu może się okazać dużo poważniejsza. Oba zdarzenia są podobne bo również wtedy przyczyną był krzyż na Giewoncie.

 

W Tatrach na gromy szczególnie narażony jest właśnie krzyż na Giewoncie. Trzeba pamiętać, że podczas burzy nie wolno dotykać łańcuchów asekuracyjnych ani stać blisko tamtejszego potoku.Tak duża liczba ofiar może być wynikiem kolejki powstającej przeważnie w pobliżu tak popularnych szczytów.

 

Warto też przed udaniem się na szlak sprawdzić wskazania z dostępnych bezpłatnie radarów pogodowych. Wszystko wskazuje na to, że burza, która spowodowała to zamieszanie nie powstała spontanicznie w Tatrach, ale była częścią przemieszczającego się frontu pogodowego. 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.3 (3 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro

loading...


Komentarze

Portret użytkownika nauta

Kopa Kondracka - 2005 m.

Kopa Kondracka - 2005 m.
Małołączniak - 2095 m.
Kasprowy Wierch - 1987 m.
Ofiar - 0

Giewont - 1895 m.
Ofiar śmiertelnych - 4.
Pozostałych ofiar - kilkadziesiąt.

Piorun miał do wyboru wyższe szczyty i mały Giewont, ze wspaniale uziemionym piorunochronem, ale dla fanatyka, to nie jest miejsce, gdzie "opór elektryczny był jak najmniejszy". I takie osły kierują państwem.

Portret użytkownika anja

Z pewnością nie wszyscy

Z pewnością nie wszyscy poszkodowani musieli być wcześniej tego świadomi, że metalowy krzyż podczas burzy przyciąga wyładowania atmosferyczne, a wędrowanie szlakami, które są uzbrojone w łańcuchy pomocnicze jest wtedy bardzo niebezpieczne?
Zwłaszcza te biedne, poszkodowane dzieci nie musiały tego wiedzieć, i naprawdę nie były niczemu winne!
Jezus słusznie powiedział : "przestańcie oskarżać i osądzać"!

Po prostu, wszystkich zaskoczył nieprzewidziany czas i zdarzenie:
"Coś jeszcze zobaczyłem pod słońcem: Nie zawsze szybcy zwyciężają w wyścigu, a mocarze — w bitwie. Nie zawsze mądrzy mają co jeść, nie zawsze inteligentni zdobywają bogactwo i nie zawsze posiadający wiedzę odnoszą sukces. Bo ich wszystkich dosięga czas i przypadek. Człowiek przecież nie zna swojego czasu. Jak ryby schwytane w zgubną sieć i ptaki schwytane w pułapkę, tak ludzie są w potrzasku, gdy nagle dopada ich czas nieszczęścia." (Kaznodziei 9:11, 12)

Osobiście bardzo współczuję rodzinom osób tragicznie zmarłych, oraz tych ciężko rannych.
Jeśli ktokolwiek z Państwa czyta ten wpis, to zapewniam, że moje współczucie jest bardzo szczere, i wypływa z głębi mojego serca. Chciałabym Państwu jakoś pomóc, dlatego proszę, przeczytajcie poniższe publikacje, gdyż one już wielu osobom pomogły przetrwać i pozbierać się, po stracie swoich ukochanych najbliższych:

https://www.jw.org/pl/publikacje/czasopisma/straznica-nr3-2016-maj/gdy-umrze-ktos-bliski/#?insight

https://www.jw.org/pl/publikacje/ksi%C4%85%C5%BCki/gdy-umrze-ktos-bliski/#?insight

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

pierdolenie o Chopinie.. A

pierdolenie o Chopinie.. A skąd ty fajansie wiesz, co powiedział Jezus  a co zostało zapisane? Wasza głupota biblioosły polega na tym, że nie pamiętasz co powiedziałeś/aś dzień wczesniej w kolejce po chabaninę a wierzysz, że takie gnioty zydowskich skrybów to słowa samego jezusa.. Banda kretynów!

Portret użytkownika Alien1974

.............................

......................................... Znak krzyża to znak apokaliptycznej bestii i Jezus Chrystus ostrzegał przed nimi m.in tymi słowami: 

 
1 Strzeżcie się, żebyście uczynków pobożnych nie wykonywali przed ludźmi po to, aby was widzieli; inaczej nie będziecie mieli nagrody u Ojca waszego, który jest w niebie.

5 Gdy się modlicie, nie bądźcie jak obłudnicy. Oni lubią w synagogach i na rogach ulic wystawać i modlić się, żeby się ludziom pokazać. 
7 Na modlitwie nie bądźcie gadatliwi jak poganie. Oni myślą, że przez wzgląd na swe wielomówstwo będą wysłuchani. 8 Nie bądźcie podobni do nich! Albowiem wie Ojciec wasz, czego wam potrzeba, wpierw zanim Go poprosicie.

Ew. Mt. 6

Strony

Skomentuj