Tragedia w Tatrach. Błyskawice zabiły 5 osób a ponad 90 zostało rannych

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Na szczycie Giewontu doszło dzisiaj do tragedii. Nagle rozpętała się burza, która spowodowała porażenie piorunami kilkudziesięciu turystów. Podobno większość z nich znajdowała się w pobliżu słynnego krzyża na Giewoncie. Wstępny dopiero bilans to 5 osób zabitych i przynajmniej 90 rannych.

 

Wiadomo już, że wśród ofiar jest 12 letni chłopiec. Oficjalnie poinformowano też, że jeszcze jedna z ofiar jest dzieckiem. Do tego zabite zostały trzy osoby dorosłe w tym jedna ofiara na Słowacji. Oficjalnie jest aż 89 osób ciężko rannych, które znalazły się w szpitalu w Zakopanem. 

 

Rannych cały czas z góry zwożą helikoptery Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Piloci muszę latać w warunkach niemal zerowej widoczności z gęstą mgłą. Służby ratunkowe przyznają że obecna akcja ratunkowa na Giewoncie jest czymś bezprecedensowym. Można to tylko porównać do podobnego przypadku Jaki miał miejsce 15 sierpnia 1939 roku.

Wtedy śmierć poniosło 5 harcerzy i ich opiekun. Niewątpliwie teraz skala kataklizmu może się okazać dużo poważniejsza. Oba zdarzenia są podobne bo również wtedy przyczyną był krzyż na Giewoncie.

 

W Tatrach na gromy szczególnie narażony jest właśnie krzyż na Giewoncie. Trzeba pamiętać, że podczas burzy nie wolno dotykać łańcuchów asekuracyjnych ani stać blisko tamtejszego potoku.Tak duża liczba ofiar może być wynikiem kolejki powstającej przeważnie w pobliżu tak popularnych szczytów.

 

Warto też przed udaniem się na szlak sprawdzić wskazania z dostępnych bezpłatnie radarów pogodowych. Wszystko wskazuje na to, że burza, która spowodowała to zamieszanie nie powstała spontanicznie w Tatrach, ale była częścią przemieszczającego się frontu pogodowego. 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.3 (3 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterroKomentarze

Portret użytkownika marian

Pioruny uderzają w najwyższe

Pioruny uderzają w najwyższe miejsca i taką drogą aby opór elektryczny był jak najmniejszy więc nie ma znaczenia co będzie na szczycie Giewontu. Po prostu szczyt wysokiej góry w czasie burzy jest bardzo niebezpiecznym miejscem, podobnie jak miejsce pod drzewem albo na płaskiej otwartej przestrzeni.

Portret użytkownika marko5

ale pleciecie androny ,

ale pleciecie androny , mieszkam w górach , prawie na szczycie i nie mam odgromowej instalacji.Ostastnio , podczas dużej burzy piorun uderzył w stodołe we wsi nizej od mojego domu okolo 100m .Teoria o oporze niewiele warta.Najwiekszym expertem od wszystkiego jest niejaki AMR tzw maxio.Na wszystkim sie zna i o wszystkim wypowiada.Gdyby glupi wiedzial , że jest glupi - toby nie był glupi.

Portret użytkownika babka

Tak ale umieszczenie

Tak ale umieszczenie metalowego krzyża w tym miejscu to niebezpieczeństwo zwiększa . W tym wypadku to nie burza zawiniła ale ci którzy ten krzyż tam umieścili. Nie ma żadnego racjonalnego wytłumaczenia dla takich pomysłów. Tak to jest jak manifestuje się wiarę w niewłaściwy sposób . Wszystko na pokaz. 

Portret użytkownika Obiektywny

Selekcja maturalna i tyle

Selekcja maturalna i tyle

 Ponad 25 lat temu uczyli mnie w szkoleże pogoda że pogoda w górach zmienia się szybko a pioruny walą w metal.

Ludzie są corazdurniejsi a na skutki czekać nie trzeba.

Portret użytkownika nauta

Kopa Kondracka - 2005 m.

Kopa Kondracka - 2005 m.
Małołączniak - 2095 m.
Kasprowy Wierch - 1987 m.
Ofiar - 0

Giewont - 1895 m.
Ofiar śmiertelnych - 4.
Pozostałych ofiar - kilkadziesiąt.

Piorun miał do wyboru wyższe szczyty i mały Giewont, ze wspaniale uziemionym piorunochronem, ale dla fanatyka, to nie jest miejsce, gdzie "opór elektryczny był jak najmniejszy". I takie osły kierują państwem.

Portret użytkownika anja

Z pewnością nie wszyscy

Z pewnością nie wszyscy poszkodowani musieli być wcześniej tego świadomi, że metalowy krzyż podczas burzy przyciąga wyładowania atmosferyczne, a wędrowanie szlakami, które są uzbrojone w łańcuchy pomocnicze jest wtedy bardzo niebezpieczne?
Zwłaszcza te biedne, poszkodowane dzieci nie musiały tego wiedzieć, i naprawdę nie były niczemu winne!
Jezus słusznie powiedział : "przestańcie oskarżać i osądzać"!

Po prostu, wszystkich zaskoczył nieprzewidziany czas i zdarzenie:
"Coś jeszcze zobaczyłem pod słońcem: Nie zawsze szybcy zwyciężają w wyścigu, a mocarze — w bitwie. Nie zawsze mądrzy mają co jeść, nie zawsze inteligentni zdobywają bogactwo i nie zawsze posiadający wiedzę odnoszą sukces. Bo ich wszystkich dosięga czas i przypadek. Człowiek przecież nie zna swojego czasu. Jak ryby schwytane w zgubną sieć i ptaki schwytane w pułapkę, tak ludzie są w potrzasku, gdy nagle dopada ich czas nieszczęścia." (Kaznodziei 9:11, 12)

Osobiście bardzo współczuję rodzinom osób tragicznie zmarłych, oraz tych ciężko rannych.
Jeśli ktokolwiek z Państwa czyta ten wpis, to zapewniam, że moje współczucie jest bardzo szczere, i wypływa z głębi mojego serca. Chciałabym Państwu jakoś pomóc, dlatego proszę, przeczytajcie poniższe publikacje, gdyż one już wielu osobom pomogły przetrwać i pozbierać się, po stracie swoich ukochanych najbliższych:

https://www.jw.org/pl/publikacje/czasopisma/straznica-nr3-2016-maj/gdy-umrze-ktos-bliski/#?insight

https://www.jw.org/pl/publikacje/ksi%C4%85%C5%BCki/gdy-umrze-ktos-bliski/#?insight

Portret użytkownika Alvin

Świadkowie Jehowy - analiza

Świadkowie Jehowy - analiza upadku sekty

Disclamer - nie byłem, ani nie jestem Świadkiem Jehowy - ani też nie zamierzam nim być... 

Statystyka - Wyniki opublikowane za 2018r. - i porównania z czasów wcześniejszych. 

Dane za oraz za czasopismem Strażnica; czy innymi publikacjami ŚJ. 

Statystyka za rok 2018:

Najwyższa liczba głosicieli: 116,299 (w 2017 - 118 036 osób), czyli spadek o 1,47%.
Ochrzczono:  1,508 (w 2017 - ochrzczono niewiele więcej, bo 1571 osób) - daje to spadek o 4,01%  - pewnie niewielu z zewnątrz, większość to pewnie dzieci tych sekciarzy - bo nie udało się wielu "ze świata" skaperować do sekty - anyway - statystyk szczegółowych brak. 

A kiedyś? Przykładowo - 1990 r. – 11 387 ochrzczonych, wzrost 6% (Strażnica Nr 1, 1991 s. 20)

Tak!!! Ponad 7 razy mniej niż kiedyś - siedem razy w ciągu niecałych 20 lat!!!
Liczna zborów za rok 2018 to 1288 (w PL oczywiście) --> (w 2017 zborów było 1294; czyli 6 zborów ubyło w stosunku do poprzedniego roku - a każdy zbór to około 100 osób (od 50 do 150 aby być dokładnym - zależy od zboru)).

W 2018 r. zanotowano najniższą od roku 1990 liczbę zborów w Polsce, tylko 1288 - wpierw do 2010 rosło (wtedy - w 2010 - było zborów 1 814 (Rocznik Świadków Jehowy 2011 s. 45)), a później tylko w dół - od tego czasu 526 zborów wyparowało.

Sale Królestwa wybudowane w czynie społecznym - Nadarzyn wziął sprzedał i wziął kasę - ile za 526 sal? Od .... kasy i jeszcze trochę. A ludzie na to patrzą i widzą jak zostali oszukani - raz; materiały budowlane; dwa: praca; trzy: kto wziął kasę za to wszystko? 

W 8 lat wyparowało 526 zborów - ponad 60 zborów rocznie!

Inna ciekawa statystyka i ciekawe porównanie:

1994r. – przeciętna liczba głosicieli: 115 778 (najwyższa: 117 958), wzrost 5% (Strażnica Nr 1, 1995 s. 14);
2004r. – przeciętna liczba głosicieli: 127 377 (najwyższa: 128 616), wzrost 1% (Strażnica Nr 3, 2005 s. 21);
2018r. - nie podają przeciętnej; najwyższa: 116 299, spadek -1% (faktycznie wg najwyższej -1,47%). (Sprawozdanie z działalności w Świadków Jehowy na całym świecie 2018 s. 4)

Za rok 1994 masz mniej więcej tyle samo ludzików, co za rok 2018 - widać chyba to przegięcie i spadek? 

Polska to mniej więcej 21 miejsce na świecie (za 2018r.); a były czasy, że była nawet na 5 miejscu na świecie w liczbie sekciarzy... 
1947r. – 5 miejsce w świecie - przeciętna liczba głosicieli: 6 334 (najwyższa liczba: 7 703) (ang. Strażnica 01.01 1948 s. 11);
1997r. – 8 miejsce w świecie - przeciętna liczba głosicieli: 123 704 (najwyższa: 124 955), wzrost 1% (Strażnica Nr 1, 1998 s. 20);

No cóż, teraz Polska jest inna:
Polska jest być może jedynym państwem na świecie, które od roku 2005 ma rok w rok albo 0% wzrostu albo jest na minusie. Czy jest inny kraj na świecie, który tak długo miał taki trend zniżkowy? 

Nowy trend też jest widoczny - zaprzestanie podawania danych (chociaż i te które są wiele nie mówią), co by ukryć spadek - np. 2018 - nie ma podanej przeciętnej liczby głosicieli (chociaż i tak wiele to nie daje); nie ma danych ile osób brało udział w kongresach letnich - kiedyś były:

2011 - 25 kongresów w Polsce - obecnych 147 513 osób, chrzest przyjęło 1019 osób.
2014 - brak danych ile kongresów - obecnych 141 136 osób, chrzest przyjęło 1045 osób. 
2015 - brak danych ile kongresów - obecnych 138 556 osób, chrzest przyjęło 809 osób. 

Od 2015 - brak danych. Widać spadek skaperowanych; czyli tych ochrzczonych. 

Stara technika manipulacji - ukrywanie danych, które kiedyś były jawnie dostępne, aby zobaczyć upadek jasno i wyraźnie... 

Widać ewidentnie, że peak time happened; czyli sekta idzie w dół, bo się sypie jak próchno, ze starego drewna... 

Głoszenie nie przynosi już właściwie żadnych efektów. Faktyczne przyjście do zboru nowych osób to za małe zasilenie szeregów nawet łącznie z dziećmi świadków, bo liczba nieczynnych, odłączających się i wykluczanych jest duuużo większa. Zwłaszcza nieczynnych. 

A będzie jeszcze gorzej - bo nowych raczej nie będzie wielu (no dzieci obecnych świadków prawie na pewno na początku się zapiszą do sekty - czytaj przyjmą chrzest, a potem off I go - jak zyskają pełnoletność, czy przy innej okazji - studia, jeśli im pozwolą - bo przecież świadkowie niechętnie patrzą na studia i edukację) - ale nowych, "ze świata" - wielu nie będzie, jeśli w ogóle ktokolwiek. No cóż - kiedyś głupich było można łowić łatwiej - teraz trudniej, bo mają Internet i udają mądrych.

Przy okazji odchodzący zrobią ŚJ koło pióra, bo pójdą do jakiegoś POLSAT'u czy innego 7 metrów pod ziemią, co by nagrać program i powiedzieć (ale nie kłamać!) jak to w sekcie naprawdę wygląda. No, ale ex-świadek zawsze kłamie; bo jest ex-świadkiem, czyż nie? Ciekawe, czy jak były świadek powie, że dwa i dwa daje cztery - to ma rację, czy też kłamie? 

Trend oddalania się od organizacji (czyli tej korporacji - bo to przecież nie jest związek wyznaniowy, tylko korpo i to wg najgorszych wzorów - a sekta to w zasadzie komplement) - jest też dość dobrze widoczny; zwłaszcza wśród świadków w Polsce... Formalnie są świadkami, a nieformalnie poszli w swoją stronę.

A z czasem jeszcze więcej będzie odchodziło (no bo ile można żyć podwójnym życiem), co już widać obecnie, a całe tabuny będą tylko "na papierze" - co by się inni z sekty ich nie czepiali i jeszcze kumpli mieli czy rodzinę - no bo jak odejdą to przecież wiadomo co i jak - banicja. Im człowiek starszy, tym gorzej - ale młodych u Was raczej mało - co widać (no, oprócz dzieci Waszych), więc mega zjazd w dół widoczny jak na dłoni.

A kasy z tego raczej nie będzie - a to w tym wszystkim jest najważniejsze... Kasa na magazyny kolorowe; na gazetki - i na inne cuda-wianki dla elity na górze - samochody i inne garniaki za 17k papierków zielonych dla tych z Ciała Kierowniczego - przecież jakoś trzeba wyglądać, co nie? No i wakacje fajne mieć trzeba, i inne zegarki i chaty i w ogóle.

Nie dlatego zmieniono całe kierownictwo Nadarzyna, że się dobrze działo, ale że się źle działo.

Programy w Polsat'cie - takie jak te dwa poniżej - też sprawy nie ułatwią...  
No bo mówią prawdę, a Wy się przecież prawdy nie boicie, dlatego nikt od Was nigdy nie weźmie udziału w takich programach. 

Część 1

Część 2  oraz tutaj.

Wystąpienie w 7 metrów pod ziemią - były Świadek Jehowy.

Ciekawe forum obnażające postępowanie Świadków Jehowy.

 

ZmianyNaZiemi to ruska propaganda w Polskim Internecie....  

Planeta Ziemia ma kształt kulisty. 

Dwie trzecie ze 144,5 mln Rosjanów żyje bez kanalizacji, prądu czy gazu - Большой успех.

Portret użytkownika anja

Przecież my ludzie mamy wolną

Przecież my ludzie mamy wolną wolę, dlatego Twój komentarz skwituję jedynie tymi proroczymi słowami:

"Mój synu, jeśli przyjmiesz moje wypowiedzii będziesz cenił moje przykazania, wyczulając ucho na mądrośći skłaniając serce ku rozeznaniu, jeśli też przywołasz zrozumieniei będziesz zabiegał o rozeznanie, jeśli tych rzeczy będziesz szukał jak srebra i poszukiwał jak ukrytych skarbów, to zrozumiesz, czym jest bojaźń przed Jehową, i zdobędziesz wiedzę o Bogu. Bo to Jehowa daje mądrość, z Jego ust pochodzi wiedza i rozeznanie. Prawym udziela praktycznej mądrości, jest tarczą dla postępujących nieskazitelnie. Czuwa nad ścieżkami sprawiedliwościi będzie strzegł drogi swoich lojalnych sług.  Wtedy też zrozumiesz, co jest prawe, sprawiedliwe i uczciwe, zrozumiesz, na czym polega dobre postępowanie. Gdy mądrość zagości w twoim sercu,a wiedza stanie się miła twojej duszy, będzie cię strzec umiejętność myślenia i będzie cię chronić rozeznanie, żeby cię ratować przed złym postępowaniem, przed człowiekiem mówiącym to, co spaczone, przed tymi, którzy opuszczają ścieżki prawości, by chodzić drogami ciemności, przed tymi, których cieszy popełnianie zła, którym radość sprawia zło i zepsucie, przed tymi, którzy chodzą krętymi ścieżkami i cały czas postępują przewrotnie..." (Przysłów 2:1-15)

ZmianyNaZiemi to ruska propaganda w Polskim Internecie....  

Planeta Ziemia ma kształt kulisty. 

Dwie trzecie ze 144,5 mln Rosjanów żyje bez kanalizacji, prądu czy gazu - Большой успех.

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

pierdolenie o Chopinie.. A

pierdolenie o Chopinie.. A skąd ty fajansie wiesz, co powiedział Jezus  a co zostało zapisane? Wasza głupota biblioosły polega na tym, że nie pamiętasz co powiedziałeś/aś dzień wczesniej w kolejce po chabaninę a wierzysz, że takie gnioty zydowskich skrybów to słowa samego jezusa.. Banda kretynów!

Portret użytkownika Alien1974

.............................

......................................... Znak krzyża to znak apokaliptycznej bestii i Jezus Chrystus ostrzegał przed nimi m.in tymi słowami: 

 
1 Strzeżcie się, żebyście uczynków pobożnych nie wykonywali przed ludźmi po to, aby was widzieli; inaczej nie będziecie mieli nagrody u Ojca waszego, który jest w niebie.

5 Gdy się modlicie, nie bądźcie jak obłudnicy. Oni lubią w synagogach i na rogach ulic wystawać i modlić się, żeby się ludziom pokazać. 
7 Na modlitwie nie bądźcie gadatliwi jak poganie. Oni myślą, że przez wzgląd na swe wielomówstwo będą wysłuchani. 8 Nie bądźcie podobni do nich! Albowiem wie Ojciec wasz, czego wam potrzeba, wpierw zanim Go poprosicie.

Ew. Mt. 6

Strony

Skomentuj