Badacze zyskali dowody wskazujące, że życie na Ziemi powstało dzięki meteorytom

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Zespół badawczy z Uniwersytetu w Tybindze i Uniwersytetu w Nantes zaprezentował dowody, które sugerują, że uderzenia meteorytów przeobraziły dawną Ziemię w miejsce bardziej przyjazne dla rozwoju życia. Ciała niebieskie mogły dostarczyć na naszą planetę wszystkie niezbędne elementy.

 

Naukowcy pobrali próbki skał pochodzących z płaszcza Ziemi, które przedostały się na powierzchnię w wyniku procesów tektonicznych. Pod względem zawartości izotopu selenu, skały te pozostały nienaruszone od czasu powstania Ziemi. Zespół zmierzył w nich sygnaturę izotopową selenu, stosując metodę, którą opracowano na Uniwersytecie w Tybindze.

 

Okazało się, że sygnatury izotopowe w tych składach były identyczne z tymi, które występują w niektórych rodzajach meteorytów, obecnych w zewnętrznym Układzie Słonecznym. To zdaniem badaczy wyjaśnia pochodzenie selenu, którego w płaszczu Ziemi wcale nie powinno być. Przypuszcza się, że selen został dodany w ostatnim etapie powstawania Ziemi, między 4,5 a 3,9 miliarda lat temu.

Naukowcy twierdzą, że meteoryty pochodzące z zewnętrznych części Układu Słonecznego dostarczyły na naszą planetę nie tylko selen, ale też węgiel, wodę i wiele innych związków, a lotne substancje przyczyniły się do powstania ochronnej atmosfery ziemskiej. Według naukowców, to właśnie dzięki meteorytom, życie na Ziemi stało się możliwe.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika minoduesp

Czy ktoś potrafi sobie

Czy ktoś potrafi sobie wyobrazić , jaka to wielka liczba tych meteorytów , komet i asteroid musiałaby przez bardzo długi czas bombardować ziemię i tylko ją (!) aby "przynieść" tu tak wielkie ilości wody ? Bo według mnie planety uformowały się z tego co akurat było "pod ręką" w danym obszarze pierwotnego dysku akrecyjnego . Zaś kosmiczny "gruz" w naszym układzie słonecznym (między Marsem a Jowiszem ), prawdopodobnie powstał w wyniku zderzenia się jednej z pierwotnych planet z innym obiektem - po którym to wydarzeniu owa planeta ponownie się już nie uformowała i teraz możemy się "cieszyć" spadającymi na ziemię jej zasobami w postaci meteorytów itp.

Skomentuj