Rząd Islandii oficjalnie ogłosił pierwszą „śmierć” lodowca w tym kraju

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Rząd Islandii oficjalnie ogłosił pierwszą „śmierć” lodowca w tym kraju. W niedzielę w specjalnej ceremonii wzięła udział premier Katrín Jakobsdóttir.

 

Lodowiec Okokul (w skrócie Ok), przetrwał 700 lat na szczycie wulkanicznej góry. Status lodowca stracił już w 2014 r. z powodu topnienia i przerzedzania. Podczas specjalnej ceremonii w obecności byłej prezydent Irlandii Mary Robinson islandzki geolog Oddur Sigurdsson odsłonił tablicę pamiątkową poświęconą zniknięciu pierwszego z setek lodowców na wyspie.

 

Na tablicy pamiątkowej wyryto napis: „W ciągu następnych 200 lat oczekuje się, że wszystkie wielkie lodowce będą podążać tą samą drogą. Ten pomnik jest dowodem na to, że wiemy, co się dzieje i co należy zrobić."

 

Sigurdson, związany z Rice University w Houston, od wielu lat monitoruje stan Okokul, na północny wschód od Reykjaviku. Według zdjęć satelitarnych uzyskanych z Obserwatorium Ziemi NASA w 1986 r. lodowiec był zwartą białą plamą, a na zdjęciu z 01 sierpnia 2019 r. pozostał tylko niewielki kawałek białego lodu.

 

Z definicji lodowiec powinien mieć grubość 40 - 50 metrów. Reuters zacytował profesora Minika Rosinga z Uniwersytetu w Kopenhadze, mówiąc, że „nie ma wątpliwości, że klimat arktyczny zmienia się znacząco i szybko”. Zmiany klimatu będą tematem spotkania Nordyckiej Rady Ministrów w tym tygodniu na Islandii z niemiecką kanclerz Angelą Merkel. Rada Nordycka obejmuje Danię, Norwegię, Szwecję, Finlandię i terytoria samorządowe, takie jak Grenlandia.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika jaceks77

Dobre "Lodowiec Okokul (w

Dobre "Lodowiec Okokul (w skrócie Ok), przetrwał 700 lat" więc przed 1300 rokiem go nie było. I to by wyjaśniało całe nagłe ocieplanie klimatu. Czyli wcześniej musiałobyć naprawdę ciepło, ciekawe jak wyglądały przed 1300 rokiem inne lodowce.

Portret użytkownika Trollino

No i dobrze, że chce kupować.

No i dobrze, że chce kupować. Im bliżej Polski znajdują się WszechStanyZjednoczone tym lepiej dla Polski i całego świata miłującego pokój, harmonijny rozwój, dobrobyt i przyjaźń między narodami.

Polacy kochają Wszechamerykę.

Portret użytkownika minoduesp

Kogoś kto wyrył ten napis na

Kogoś kto wyrył ten napis na tablicy pamiątkowej :  " W ciągu następnych 200 lat oczekuje się ..." powinno się pizdnąć czymś ciężkim w łeb ! "Oczekiwanie" oznacza ,że czekamy z utęsknieniem aż tak się stanie (!) a chyba nie oto chodzi ! .Tam powinno być napisane "przewiduje się ,prognozuje itd..." . Za to ja przewiduję ,że gdy lodowce znikną a lasy zostaną wycięte to nastanie taka susza , że nawet splunąć nie będzie czym i dopiero będzie problem !

Skomentuj