Naukowcy odkryli, że jemy jabłka w niewłaściwy sposób

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com, ABC News

Naukowcy z Politechniki w Graz odkryli, że sposób w jaki zazwyczaj jemy jabłka może być nieprawidłowy. Według nowego badania, pożyteczne składniki i bakterie znajdują się również w szypułce i nasionach owocu.

Wśród pożytecznych składników znajdujących się m. in. pestkach są bakterie Lactobacillus – składnik probiotyków, który może pomóc w niektórych schorzeniach, takich jak zaburzenia trawienne.

 

Nukowcy przeanalizowali jabłka zakupione w sklepie oraz owoce pochodzące z upraw ekologicznych pod kątem obecności bakterii. Badaniu zostały poddane wszystkie części jabłka, od łodygi jabłka po skórkę, miąższ i nasiona.

 

Zarówno jabłka zakupione w sklepie, jak i organiczne zawierały łącznie mniej więcej tyle samo bakterii. Najbogatsze w pożyteczne składniki były pestki, które są zazwyczaj wyrzucane po zjedzeniu soczystego miąższu. Badanie wykazało, że pomijanie środka jabłka może zmniejszyć liczbę spożywanych drobnoustrojów z ponad 100 milionów do 10 milionów.

Badanie wykazało również, że jabłka ekologiczne miały bardziej zróżnicowaną i równomiernie rozłożoną kulturę bakteryjną w porównaniu do jabłek z marketu, a także, że bakterie te mają pozytywny wpływ na zdrowie. Oznacza to, że jedzenie organicznych jabłek w całości może być najbardziej korzystne dla flory bakteryjnej jelit.

 

Badacze przestrzegają jednak, że spożywanie bardzo dużej ilości pestek jabłek może być niekorzystne dla zdrowia, ponieważ zawierają one zawierają związek chemiczny znany jako amigdalina, który wytwarza cyjanek, gdy nasiona są kruszone i spożywane. Nawet małe ilości cyjanku mogą spowodować ostre zatrucie.

 

Niemniej jednak, w niewielkich ilościach jedzenie pestek oraz szypułki może przynieść wiele korzyści zdrowotnych i jest zdecydowanie zdrowszą opcją, niż zjedzenie samego miąższu.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.plKomentarze

Portret użytkownika OTTOT

ludzie nie wierzcie cyjanek w

ludzie nie wierzcie cyjanek w pestkach jest środkiem eliminującym raka to B17 kto może niech je pestki moreli są gorzkie ale to lekarstwo każdy z nas jest inny dlatego należy spożywać pestki dostosowując dawkę do swoich możliwości ...niektórzy mają alergię na wszystko nie zjedzą ani jednej ...inni jedzą i 30 sztuk ...bądź swoim lekarzem 

Portret użytkownika Bongo

Właśnie o wykazaniu przez

Właśnie o wykazaniu przez naukowców większych korzyści ze zjedzenia jabłka w całości, traktuje ten artykuł. Czy kolega Angelus czyta aby ze zrozumieniem, czy na słowo "naukowiec" dostaje zaburzeń świadomości i nie rozumie, co czyta lub nie doczytuje do końca?

Portret użytkownika zenek12345

Witam,

Witam,

Od okolo 15- 20 lat jem całe jabłka. Nie wiem nawet skąd się to wzięło ale lubie " ogryzki" ( swoje) :P 

Co do tej amigdaliny to nie wiem jak działa. Bywaja okresy (kilkumiesięczne), że każdego dnia zjadam po kilka jabłek; srednio 3. Jem je przez caly rok i nigdy nie miałem jakiegoś zatrucia.

Portret użytkownika 777

niedlugo nie bedzie jablek bo

niedlugo nie bedzie jablek bo morawiecki odda wszystko na samoloty z USA i 447 !!! Skoro jest tak dobrze, to dlaczego jest tak źle? Skarb Państwa jest zadłużony na prawie bilion złotych. 

„Według wstępnych szacunkowych danych zadłużenie Skarbu Państwa na koniec lipca 2019 r. wyniosło ok. 973,3 mld zł, co oznacza spadek o 1,8 mld zł wobec czerwca br. i wzrost o 19 mld zł wobec końca 2018 roku” – poinformował we wtorek resort finansów.Zadłużenie w lipcu w podziale według kryterium miejsca emisji wyniosło w przypadku długu krajowego ok. 704,3 mld zł, a w przypadku długu w walutach obcych ok. 269 mld zł (tj. 27,6 proc. całego długu SP).Jak wyjaśniono, spadek zadłużenia w lipcu 2019 r. był głównie wypadkową: ujemnych potrzeb pożyczkowych netto budżetu państwa; zwiększenia stanu środków na rachunkach budżetowych i różnic kursowych – umocnienie złotówki wobec euro o 0,9 proc., wobec dolara o 3,0 proc., wobec o juana 2,5 proc. i wobec jena o 2,0 proc. oraz osłabienie wobec franka o 0,1 proc.: http://www.pch24.pl/skoro-jest-tak-dobrze--to-dlaczego-jest-tak-zle--skarb-panstwa-jest-zadluzony-na-prawie-bilion-zlotych,70286,i.html#ixzz5xAI1yhHP

Portret użytkownika SurvivorMan

Żadna nowość... Od dawna jem

Żadna nowość... Od dawna jem jabłka razem z pestkami... Oczywiście trzeba pamiętać aby je przegryźć, bo w całości nie są trawione... A amigdalina to nic innego jak antyrakowa witamina B17... Cyjanek? Owszem... Ale te "bezpieczne" dawki ustalane przez klownów z UE, to jakiś ponury żart... Według krawaciarzy z Brukseli, bezpieczna porcja pestek moreli, to 2-3 dziennie... Ja jem 2-3, 3x dziennie i żyję! Te unijne dawki tak zwane "BEZPIECZNE", są bezpieczne, ale dla skarbca koncernów farmaceutycznych produkujących chemię na raka!

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Strony

Skomentuj