Nieznana wcześniej kometa zderzyła się ze Słońcem

Kategorie: 

Źródło: SOHO/NASA

Kosmiczne obserwatorium SOHO (Solar Observatory Solar and Heliospheric Observatory),  należące do NASA, zaobserwowało unicestwienie nieznanej komety, która wpadła bezpośrednio na Słońce.

Na nagraniu stworzonym na podstawie obrazów uchwyconych 15 sierpnia 2019 roku, za pomocą obserwatorium SOHO można zaobserwować kilka obiektów poruszających się w okolicy naszej gwiazdy, która jest celowo zakryta aby jej blask nie uniemożliwił obserwacji. 

Po lewej stronie widać Wenus i Marsa, a potem pojawia się kometa, która zbliża się do Słońca. Ostatecznie skazana na zagładę kometa wpada w atmosferę słoneczną i ulega zniszczeniu.

 

Ta nieznana kometa prawdopodobnie należy do tak zwanej Grupy Kreutza. Stanowi ona ciekawą grupę komet, które nie mają oficjalnej definicji. Były one obserwowane przez setki lat i były badane przez Heinricha Kreutz w latach 1880 i 1890. Uważa się, że te liczne komety wpadające na Słońce na skutek jego przyciągania grawitacyjnego, są kawałkami olbrzymiej starożytnej komety, która uległa fragmentacji.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj