Na północnym Atlantyku złapano rekina, który może mieć 512 lat!

Kategorie: 

Źródło: Instagram

Niewykluczone, że na północnym Atlantyku znaleziono najstarsze zwierzę na ziemi. Chodzi o schwytanego niedawno rekina grenlandzkiego, który może osiągać wiek 512 lat. Oznacza to, że rekin pływał w Atlantyku wtedy kiedy polską rządzili Jagiellonowie.

 

Naukowcy już dawno ustalili, że rekiny grenlandzkie przeważnie rosną do 1 cm rocznie. Długość ostatnio złowionego okazu wynosiła około 5,4 m. a więc jego przypuszczalny wiek waha się od 272 do 512 lat. Do jego określenia użyto nie tylko długości rekina, ale również pobranych próbek poddanych datowaniu radiowęglowemu.

 

Jeśli rekin rzeczywiście urodził się około 1505 roku, jest to najstarszy kręgowiec, który żyje na naszej planecie. To niesamowite, że zwierze to istnieje od czasów kiedy polską rządzili królowie a konkretnie dynastia Jagiellonów. Królem Polski był wtedy Aleksander Jagiellończyk.

Naukowcy planują przeprowadzić analizę genetyczną rekinów, aby dowiedzieć się więcej na temat genów odpowiedzialnych za długowieczność rekina grenlandzkiego. Uzyskane dane mogą zostać zastosowane w celu ochrony zagrożonych gatunków. 

Poprzednio uważano, że najstarszymi zwierzętami na Ziemi są żółwie olbrzymie. Najstarszy potwierdzony żółw miał 255 lat. Zatem rekiny grenlandzkie są dużo starsze.

 

Z pewnością również ludziom marzy się taka długowieczność. Czy to możliwe, że rekiny grenlandzkie staną się kiedyś kluczem do ekstremalnie długiego życia trwającego kilka stuleci? Niewątpliwie taka pokusa może stymulować kolejne badania tego zadziwiającego wytworu natury.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Lommo

Widełki precyzyjne jak z

Widełki precyzyjne jak z polskich ogłoszeń pracy czuli 2500 - 5500 brutto , czytaj 1800 netto. Wygląda na to że polscy naukowcy szacowali wiek tego rekina. Wygląda rzeczywiście na starego ale to chyba w to gorące lato go schwytali i się szybko nadpsuł.  

Portret użytkownika euklides

A mnie ciekawi, skoro

A mnie ciekawi, skoro przeważnie rosną do 1cm rocznie, a ten ma długość 540 cm (niezłe bydle tak swoją drogą), to dlaczego nie ma ok 540 lat, tylko od 272 do 512 lat, z czego wynika, że albo jak się urodził to miał półtora metra albo podżerał łososiom norweskim hormony wzrostu.

Strony

Skomentuj