Stworzono sztuczny język do oceny jakości alkoholi

Kategorie: 

Źródło: University of Glasgow, pixabay.com

Naukowcy z University of Glasgow opracowali sztuczny język, który ma służyć do degustacji whisky. To nie pierwszy na świecie sztuczny język, jednak nowy wynalazek posiada dwa rodzaje kubków smakowych, które pozwalają na lepsze odczuwanie smaku i umożliwiają dostarczenie większej ilości informacji o próbkach.

Sztuczny język wykorzystuje właściwości optyczne złota i aluminium. Mikroskopijne kawałki metali są łączone ze sobą, tworząc wzór szachownicy. Kiedy są zanurzone w cieczy, niewielkie różnice w sposobie, w jaki dwa metale pochłaniają światło, pozwalają im rozróżniać różne rodzaje whisky. Niewielkie cząstki złota i aluminium są około 500 razy mniejsze niż ludzkie kubki smakowe.

 

„Nazywamy to sztucznym językiem, ponieważ działa podobnie do ludzkiego języka – tak jak my, nie potrafi zidentyfikować poszczególnych związków, które sprawiają, że kawa smakuje inaczej niż sok jabłkowy, ale może łatwo odróżnić te złożone mieszaniny chemiczne.” – powiedział autor wynalazku, Alasdair Clark z School of Engineering University of Glasgow.

Urządzenie jest w stanie wychwycić różnice między napojami z dokładnością ponad 99%. Może nie tylko określić rodzaj whisy, ale może również zidentyfikować różnice na podstawie jej wieku.

 

Mimo, że badanie opierało się na degustacji whisky, sztucznego języka można było użyć do spróbowania praktycznie każdego rodzaju płynu. Oznacza to, że urządzenie mogłoby umożliwić sprawdzanie jakości alkoholu, żywności, a nawet ocenę jakości wód. Wynalazek został opisany w czasopiśmie Nanoscale Royal Society of Chemistry.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterroKomentarze

Portret użytkownika wodnik

No i teraz wystarczy by ten

No i teraz wystarczy by ten super sztuczny język umoczył w Wiśle swoje elektryczne kubki smakowe i opublikował na Fejsbuku wszystkim słoikom że woda ma zaskakujący i oryginalny smak. W jednej chwili zabraknie wody w Wiśle całkowicie.

Skomentuj