Czy eksplozja reaktora jądrowego w Rosji może się okazać nowym Czarnobylem?

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Od kilku dni docierają do nas niepokojące informacje o skażeniu radioaktywnym do jakiego doszło na rosyjskim poligonie badawczym w pobliżu wioski Nionoksa. Poinformowano, że był to nieudany test rakietowy,ale jak to bywa z Rosjanami była to tylko część prawdy. Okazuje się,że był to test pocisku hipersonicznego I doszło do eksplozji reaktora jądrowego.Czy to oznacza że grozi nam opad radioaktywny?

 

Tajemnicza eksplozja w zeszły czwartek.Wiadomo tylko tyle, że w jej wyniku śmierć poniosło 7 osób.Wczoraj Podjęto też decyzję o ewakuacji wioski Nionoksa. Może to oznaczać, że skażenie Jest dużo większy niż twierdzą rosyjskie władze.

 

Seria mylący komunikatów pochodzących ze strony rosyjskich oficjeli ma zapewne związek z tym, że test rakiety manewrującej z napędem jądrowym, o znanej jako 9М730 Buriewiestnik (SSC-X-9 Skyfall w klasyfikacji NATO) był ściśle tajny. Pocisk ten podobno posiada nieograniczony zasięg, dzięki czemu może uderzyć w dowolny cel na Ziemi.

Jeśli chodzi o skażenie udanym teście wciąż nieznane są jego prawdziwe rozmiary. Rosyjska agencja Tass dała do zrozumienia komunikacie prasowym, że do zdarzenia doszło na platformie na morzu. Pojawiają się sugestie, że uszkodzony reaktor spoczął na jego dnie, a to może oznaczać, że cały czas trwa emisja radioaktywności. Reaktor będzie musiał być jakoś stamtąd wydobyty i to wydaje się teraz największym wyzwaniem technologicznym.

 

Zdaniem rosyjskich władz poziomy radiacji nie są alarmujące, a ewakuacja wioski znajdujące się w pobliżu powinna być raczej traktowana jako prewencyjna. Mimo to nie wiadomo kiedy będą oni mogli wrócić do swoich domów. Rosjanie słyną z tego, że po wystąpieniu katastrof w ich kraju, bezczelnie kłamią i ukrywają ich rozmiary, tak jak próbowali zrobić w 1986 roku gdy eksplodował reaktor w elektrowni atomowej w Czarnobylu. Z tego powodu nie można dawać wiary w ich zapewnienia, że sytuacja jest opanowana.

 

Ocena: 

3
Średnio: 2.3 (3 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterroKomentarze

Portret użytkownika Kwazar

Może teraz z innej beczki.To

Może teraz z innej beczki.To są całkowicie nowe przełmowe,tak PRZEŁOMOWE ! Technologie wojskowe.Na dzień dzisiejszy można sobie uświadomić tylko jedno.Ten kierunek będzie kontynuowany bez względu na eksplozje,awarie i inne katastrofy i promieniowanie. Daje on bowiem takie możliwości o jakich do niedawna jeszcze można było wojskowym,tylko pomażyć sobie.Ja nie oceniam tego w kategoriach dobra czy zła.Jestem pewien natomiast,ze ten kierunek będzie kontynuowany.Co do innych ocen to przeczytałem wypowiedź pana prezydeta Trumpa który tak rzecze w temacie :  Mamy podobne, choć bardziej nowoczesne technologie. Osobiście twierdzę,że ta wypowiedź to kolejna farsa nadymanej fantazyjnie,buńczuczno bezczelnej wypowiedzi.Te jankeskie sieroty nawet porządnych silników rakietowych nie potrafią skonstruować (bez niemieckich naukowców) Których już nie ma ! F35 nielotu dziadostwa w okazałości całej chwalić usiłuja pod niebiosa w reklamach z Dineylandu.Dość już tej jankowej farsy i kiczu.Janki to było tylko na chwile ciekawe i to 50 lat temu.Dzisiaj śmieje sie po prostu TEN co się ostatni śmieje. i żaden Batman i Rambo nic na to nie poradzi.To są tak samo miękcy chłopcy jak ta cała reklama Hollywooda.

Portret użytkownika roo

Ale serio ruskie nie mogą

Ale serio ruskie nie mogą gdzieś prowadzić testów gdzie nie mieszkają ludzie? Mało mają takiej ziemi? Co stoi na przeszkodzie prowadzić testy w bazie gdzie na około tysiąc km2 jest niezamieszkane i panuje tam zakaz wstępu? Chyba łatwiej po cichu ewakuować garnizon, niż wiochę pełną cywili.

Portret użytkownika baca

no cóż postęp niesie zawsze

no cóż postęp niesie zawsze ofiary... zachodnie telefony zabiły znacznie więcej osób...

a eksplozja mełego reaktora nie powinna być groźna bo przecież każdy satelita szpiegowski zachodu ma większy reaktor a wszystkie i tak spalają sie ostatecznie w ziemskiej atmosferze... i nikt nie toczy piany

Rosjanie jako najbardziej wyniszczany naród mają prawo do budowania systemów obronnych bo inaczej zostaną unicestwieni... oby te rakiety jak najszybciej dopracowali...

przypomnę tylko że przed stu laty mieli 130 milionów ludnosci a Chińczycy tylko 100... potem byli przez lichwiarzy tak mordowani że 100 milionów ich zaszlachtowano... oraz sprawiono że nie pojawiły się na świecie ich dzieci tych wszystkich ofiar... razem co najmniej 900 milionów Rosjan nie ma teraz przez największych pasożytów na ziemi... którzy wrzeszczą o jakiejś "mowie nienawiści" "prawach człowieka"...

to jest holokaust i Rosja ma święte prawo tworzyć wszelką możliwą bron do obrony swojej ziemi - im straszniejszą tym dla ludzkosci lepiej...

 

Portret użytkownika nn

"baca" - " przypomnę tylko że

"baca" - " przypomnę tylko że przed stu laty mieli 130 milionów ludnosci a Chińczycy tylko 100 " pls, trochę wiedzy nie zaszkodzi nikomu.

W XIX w. Chiny liczyły już prawie 400 mln osób.

Trochę wiedzy obecnej: ....Szacuje się bowiem, że średni roczny współczynnik przyrostu ludności świata między 1 r. n.e. a 1000 r. wynosił 0,002%, między 1000 a 1500 — 0,1%, między 1500 a 1800 — 0,2%, a między 1800 i 1980 — 0,9%. (obecnie 1,2%)

fajny obrazek do zastanowienia

http://en.wikipedia.org/wiki/File:World-Population-500CE-2150.png

w ciągu ostatnich 20 lat (1997-2017) spadek liczby ludności w Polsce (-666 tys.) a do tego trzeba dodać chojnie dodawne obywatelstwo nasze ukraińcom (ponad milion).

Stanowisko panów naszych: "dlatego, jeśli chcemy zatrzymać Ukraińców w Polsce, musimy im zaoferować znacznie lepsze warunki niż dziś. Pierwszy krok to darmowe studia, np. w zamian za zobowiązanie do przepracowania pięciu lat nad Wisłą. Drugi, dużo ważniejszy, to karta stałego pobytu."

 

Portret użytkownika euklides

Trzeci krok to wypi...nie

Trzeci krok to wypi...nie Polaków z Polski. W tym celu musimy im zaoferować jeszcze gorsze warunki niż dziś. Wyższe podatki za które sfinansujemy "darmowe" studia Ukraińcom. Czwarty krok, znacznie ważniejszy to wyposażenie Ukraińców w darmowe karabiny maszynowe...

Portret użytkownika Kwazar

"Czy eksplozja reaktora

"Czy eksplozja reaktora jądrowego w Rosji może się okazać nowym Czarnobylem?" Obawiam się niestety,że nic z tego.Jakkolwiek byśmy nie chcieli,oraz również tej sprawy mocno wydmuchać w medialny balon, to po pierwsze primo, nie ten,bo za mały reaktor. Po drugie primo, eksplozja za słaba bo nie ten reaktor z za małą ilościa izotopów i pierwiastków promieniotwórczych.Jednakże ja się boję bo chcę i lubię tym bardziej że strzelam se selfie z rentgena bo mam aparata w pracowni więc dawki promieniowania mogą?....nie ! One się  KUMULUJĄ ! Juz świecę a co będzie jutro ?

Mysle wiec jestem Zostaw umarłym grzebanie ich umarłych

Portret użytkownika Thanos

Gdy już zdobędę moc, wybije

Gdy już zdobędę moc, wybije połowę ludzkości bo nie zasługuje na tą planetę. Może nawet więcej niż połowę bo gdy patrzę na tych zombie.... 

Taki piękny dar zniszczyć, zdeptać, przeżreć... 

Już niedługo 

Strony

Skomentuj