Ziemia została zbombardowana fotonami o największej energii w historii

Kategorie: 

Źródło: NASA/CXC/ASU

Astronomowie wykorzystujący obserwatorium Tibet AS-gamma, odkryli emisje strumieni światła o najwyższej dotychczas zmierzonej energii. Fotony bombardujące Ziemię pochodziły prawdopodobnie z Mgławicy Kraba.

 

Promienie gamma które wykryto miały ponad 100 teraelektronowoltów (TeV) czyli aż 10 razy więcej niż jest w stanie wyprodukować Wielki Zderzacz Hadronów podczas  zderzeń cząstek elementarnych. Najprawdopodobniej strumień pochodzi z pulsara znajdują cego się w centrum Mgławicy Kraba.

 

To właśnie tam całkiem niedawno wybuchła supernowa. W 1054 roku na całym świecie można było zobaczyć skutki eksplozji. Gwiazda, która skończyła swój żywot zabłysnęła tak bardzo, że według chińskich średniowiecznych kronik, była widoczna również za dnia. Biorąc pod uwagę fakt, że Mgławica Kraba znajduje się 6500 lat świetlnych od Ziemi, Ten wybuch supernowej nastąpił około 7500 lat temu.

Mgławica Kraba Źródło - ESA/Herschel/PACS/MESS 

Jasne światło supernowej zgasło po kilku tygodniach a mgławica od tego czasu świeci na nocnym niebie na prawie każdej długości fali. Dotychczas wykrywano fale radiowe o niskiej energii pochodzące z tamtego źródła. Od czasu do czasu udawało się też zarejestrować duże emisję promieniowania gamma i promieniowania rentgenowskiego. Jednak wykrycie licznych emisji ultraenergetycznych fotonów to coś zupełnie nowego, nierejestrowanego w przeszłości.

 

Takie emisję jest bardzo trudno wykryć z powierzchni Ziemi, ponieważ wysokoenergetyczne cząstki rozbijają się o ziemską atmosferę tworząc kolejne cząstki elementarne, które ostatecznie docierają do gruntu. Ich wykrycie nie jest jednak łatwe dlatego astronomowie starają się odebrać je stosując rozległe sieci detektorów. Eksperyment Tibet AS-gamma prowadzony jest w Chinach i składa się z 597 detektorów rozmieszczonych na obszarze 65 tysięcy metrów kwadratowych.

 

W okresie od lutego 2014 do maja 2017 naukowcy pracujący na tym sprzęcie wykryli 24 wydarzenia z emisjami większy niż 100 TeV. Niektóre z nich osiągały nawet 450 TeV. Separacja takich emisji od od regularnego promieniowania kosmicznego nie jest łatwa ale zdaniem astrofizyk ów wśród ich obserwacji najwyżej 5 do 6 zdarzeń mogło pochodzić z promieniowania tła, a reszta przybyła do nas z Mgławicy Kraba.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.3 (3 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterroKomentarze

Portret użytkownika Lisek

No własnie w ameryce to jest

No własnie w ameryce to jest afera pedofilska. Główny świadek popełnia samobujstwo. Jak widac pedofile sa u władzy i mają $$$ więc promują oraz chronią to zboczenie. Zgodnie z badaniami 3% społeczeństwa to pedofile a jak bedą to sędziowie, policjanci, politycy, lekarze.... i kogo tam checie wpiszcie.... to kto ich ruszy? 

Głosuj przeciw
-4
Portret użytkownika normalny as

Bo ja drogi Baco, nie

Bo ja drogi Baco, nie zszedlem dopiero z gor jak Ty (uzywajac Twojego jezyka i skojarzen:), tylko interesuje sie tym co sie dzieje w POLSCE. 
Udalo sie?

W POLSCE zyje i bede mowil o tym co sie dziejej tutaj. Bo ewidentnie komus zalezy, zeby nie mowic o tym co nas dotyczy. tak?

EDIT:
baca to zdaje sie ukryty ..... Wink pozdr

 

Portret użytkownika Medium

Nadal masz kłopoty z

Nadal masz kłopoty z rozróżnieniem, kto jest kim i jakie ma poglady. Podoba się czytać o polskim szambie - marsz na Onet!

Tylko pamiętaj, że Onet jest niemiecki, a nie polski!

Głosuj za
28
Portret użytkownika Medium

Mam nawet wnuki

Mam nawet wnuki Smile

W każdym razie miganie standardowymi obrazkami z portali gdzie bywam sporadycznie jest dla moich oczu hałaśliwą reklamą, jak dla uszu reklamy RTV.

A sal szpitalnych z TV nie wybaczę żadnej władzy!

Portret użytkownika Medium

Zamknąć się nie da, jedynie

Zamknąć się nie da, jedynie przewijać.

BTW: Kiedyś gdy Opera (przegladarka) nie została jeszcze sprzedana przez twórcę Jona von Tetzchnera, była świetna strona społeczności Opery. Funkcjonalność tamtejszego forum była wyśmienita, można było wybraną osobę ignorować, a wtedy wszystkie jej posty były automatycznie zwinięte. Rzadko jednak zdarzało się, by ktoś na tyle źle się zachowywał, by go ignorować. Zresztą to byfo forum informatyczne...

Głosuj przeciw
-7
Portret użytkownika baca

ty nic nie mówisz...

ty nic nie mówisz... powtarzasz tylko bezmyślnie to samo co mówił dawno temu telewizor...

pedofilia w kościele? naprawdę? skąd masz takie sensacyjne informacje?

he he he

no a o pedofili u rabinów ty słyszał tam na wzgórzach golan, hę?

 

Portret użytkownika KRNABRNY

Drogi Baco, jw judaiźmie nie

Drogi Baco, jw judaiźmie nie ma pedofilii. Dlatego kolega o niej nie wspomina. Wynika to z tego, że w Judaiźmie każdy rabin może wziąść sobie 3 letnią dziewczynkę za ŻONĘ!  I JEST TO ZGODNE Z ICH PRAWEM I RELIGIĄ!!. Mają to zapisane w Talmudzie, kto chce może poczytać. W związku z powyższym oczywiście można mówić i oskarżać ich o pedofilię....natomiast nic to nie zmieni.

Inna sprawa to kościół chrześcijański...katolicki. Oni takiego zapisu nie mają.

Portret użytkownika normalny as

A mowie wlasnie o tym dlatego

A mowie wlasnie o tym dlatego, ze Ty coraz bardziej namawiasz mnie, zebym zwrocil uwage gdzie indziej (czyt. odwrocic uwage moja i innych od tego co mowie).
Dlaczego Ci tak bardzo zalezy zebym interesowal sie kims innym, kimkolwiek by nie byl, a nie tym co dzieje sie w Polsce?
Nie LGBT, kiedy ginie 3 swiadek w sprawie, ktora dotyczy elit.
Nie uchodzcami, kiedy pedofile z KK sa bezkarni.
Jest jeszcze pare spraw wazniejszych od tego, co i jak podaja, szczegolnie publiczne media.

I nie zamierzam Cie obrazac epitetami i inwektywami. Przekonuja mnie argumenty.

Portret użytkownika angelus

... w tej Polsce, w której

... w tej Polsce, w której daneo nam żyć, obecnie dzieję się to co dzieje się wokół nas w Europie i na świecie, więc trzeba patrzyć na zewnątrz... Patrząc na swojego malutkiego fiuta nie skapniesz, że są większe wokół ciebie...:)

Portret użytkownika normalny as

Jasne, bede patrzyl na Europe

Jasne, bede patrzyl na Europe, bo Ty usilnie chcesz odwrocic uwage na inne sprawy, jak u nas w porownaniu do lipca ubiegelego roku, ceny warzyw WZROSLY o 32%!
Albo 700 tys. zł od rządu dostali aktywisci, którzy blokowali Marsz Równości w Białymstoku! Przypadek? Nie sadze!
Hmm.

A z przeciwnej strony:


 

Zdjęcie

Bede patrzyl blizej, jesli pozwolisz.

Strony

Skomentuj