Ciemna materia może być starsza niż Wszechświat

Kategorie: 

Źródło: NASA

Ciemna materia, choć zdaniem naukowców stanowi aż 80% masy Wszechświata, pozostaje dla nas wielką zagadką. Dotychczas nie udało się jej odkryć, a jej istnienie mogłoby wyjaśnić anomalie w rotacji i ruchu galaktyk w gromadach. Tymczasem jak wynika z najnowszych badań, ciemna materia mogła istnieć jeszcze przed Wielkim Wybuchem.

 

O ciemnej materii wiemy bardzo niewiele i nie jesteśmy w stanie jej zaobserwować, lecz wiemy o jej obecności, gdyż oddziałuje grawitacyjnie z widzialną materią oraz wpływa na jej poruszanie się i rozkład w przestrzeni kosmicznej.

 

Naukowcy od dawna przypuszczali, że ciemna materia musi być pozostałością po Wielkim Wybuchu. Jednak dotychczas nie udało się opracować obliczeń, które potwierdziłyby te pomysły. Zespół badawczy z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa przygotował prostą ramę matematyczną, z pomocą której wykazał, że ciemna materia mogła powstać przed Wielkim Wybuchem w erze kosmicznej inflacji, gdy przestrzeń bardzo szybko się rozszerzała. Szybka ekspansja mogła spowodować obfitą produkcję niektórych rodzajów cząstek, zwanych skalarami. Jak dotąd udało się odkryć tylko jedną cząstkę skalarną – bozon Higgsa.

Jeśli ciemna materia ma jakikolwiek związek z cząstkami skalarnymi, może być starsza niż Wielki Wybuch. Nowe badanie wskazuje również na metodę testowania pochodzenia ciemnej materii, która polega na obserwacji sygnatur, którą ciemna materia pozostawia w rozkładzie materii we Wszechświecie.

 

Choć ciemna materia jest zbyt ulotna, aby można było ją dostrzec w eksperymentach z cząstkami, może ujawnić swoją obecność w obserwacjach astronomicznych. Więcej szczegółów na temat ciemnej materii poznamy wkrótce, gdy satelita Euclid zostanie wyniesiony w przestrzeń kosmiczną, co powinno nastąpić w 2022 roku.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterroKomentarze

Portret użytkownika Szymonpl01

Cytuje. Ciemna materia

Cytuje. Ciemna materia powstala w erze kosmicznej inflacji gdy przestrzen bardzo szybko sie rozszerzala.

Kurcze, madralo. Najpierw sprawdz co znaczy slowo inflacja a potem przepros, ok? Czekam

Portret użytkownika marvitl

Jeśli przyjmiemy że wielki

Jeśli przyjmiemy że wielki wybuch był to na początku materii było tyle samo co antymaterii. Ponieważ co dowiedziono antymateria jest niestabilna, rozpada się szybciej na składowe cząstki niż zwykła materia, być może to jest właśnie to, czego szukamy. Na próżno jej szukać w przestrzeni międzygwiezdnej. Mamy tam dwa Voyagery i nic niezwykłego nie wykryły. Ciemna materia, albo jak kto woli pozostałość po antymaterii otacza większe struktury tj. galaktyki.

Portret użytkownika baca

ciemna materia... jasne...

ciemna materia... jasne... ani jej nie odkryto ani nie istnieje - to tylko pseudodogmat sierot po ainsztajnie...

jak mozna pisać że ona jest starsza niż wszechświat skoro nikt ani jej nie widział ani nie dowiódł że istnieje?

to tak samo nielogiczne jakby twierdzić że papież franciszek nosi majtki pod sukienką i jest starszy niż watykan...

 

Portret użytkownika vtao

....ile moża powszechny boski

....ile moża powszechny boski eter nazywać ciemną materią,.robić wszystko by tym samym nie tylko niczego nie wyjaśniać a jedynie mamić umysły ludzi jakimiś totalnymi bzdurami typu dualnej natury cząstek suerpozycji wybuchów i kolapsów .. funkcji, ... ja  kolapsów ludzkiego rozumu,.. ludziska zejdźcie na ziemię  zacznijcie samodzielnie myśleć i wreszcie dorośnijcjie,.. 

vv

Portret użytkownika minoduesp

Tak po prawdzie to tą "ciemną

Tak po prawdzie to tą "ciemną materię" wymyślono aby wytłumaczyć i dopasować teorię kosmologiczną do obserwacji z którymi się ona rozmijała. Na zasadzie - "tam musi być jeszcze cóś , bo to co widzimy nie zachowuje się tak jak tego oczekiwaliśmy".. co tylko dowodzi ,że obecne "rozumienie" wszechświata jest prawdopodobnie całkowicie błędne . 

Strony

Skomentuj